Azt már biztosan te is hallottad, hogy a kávé, a tea, a vörösbor vagy a dohányzás erősen elszínezhetik a fogakat, amik akár teljesen természetes folyamatok útján is veszthetnek az évek alatt a fehérségükből. Egyesek a fehérítő fogkrémekre bízzák magukat, amik nem mindig váltják be a hozzájuk fűzött reményeket, így az otthoni praktikák vagy a fogorvosi rendelők készülékei által próbálják visszanyerni csillogó mosolyukat.
Segítőink lehetnek viszont a sajtok, húsfélék, olajos magvak és a tej. Magas kalcium- és foszfortartalmuk miatt ezek az ételek – legalábbis jelenleg ez a tudományos álláspont – képesek pótolni a fogakban azokat az ásványi anyagokat, amelyeket a savak kioldottak. Nyugodtan ehetünk ropogós gyümölcsöket és zöldségeket is, mert ezek magas víztartalma miatt enyhül a bennük található cukor hatása, és a nyáltermelést is fokozzák, márpedig a nyál a baktériumok elmosásában és a savak gyengítésében is szerepet játszik.
De vajon mi a helyzet a cukorral, történik valami látványos és nagyszabású, ha teljesen kiiktatjuk étrendünkből?
5 dolog, ami a fogaiddal történik, ha elhagyod a cukrot
A hozzáadott cukor elhagyása az étrendből egyáltalán nem rossz ötlet. A testre gyakorolt pozitív fizikai hatásokon kívül – fogyás, jobb bőr, mentális tisztaság – a fogaink is hálásak lesznek érte. Ez persze nem új hír. Gyerekkorunk óta azt mondják nekünk, hogy a túl sok cukorka elrontja a fogakat, ám a fogszuvasodás csökkenése nem az egyetlen előny a száj számára.
Dr. Jared Shulmannel, a Coral Springs Dental Center dél-floridai fogorvosa megosztott néhány érdekes tényt arról, hogy a hozzáadott cukrok csökkentése milyen jótékony hatással van ránk.
Íme az öt következménye a cukor csökkentésének, amely javíthatja szájüreg egészségét.
1. Kevesebb fogszuvasodás
„Baktériumok folyamatosan vannak a szánkban, ami elkerülhetetlen, és önmagában nem is probléma”
– kezdte dr. Shulman. „De amikor cukrot eszünk, alapvetően azokat a baktériumokat tápláljuk, amelyek keverednek a cukorral, és savakat termelnek, amelyek rothasztják a fogainkat” – folytatta.
Dr. Shulman elmagyarázta, hogy nem feltétlenül az a lényeg, hogy mennyi cukrot fogyasztasz, hanem az, hogy milyen sebességgel eszed.
„Talán meglepő, de ha egy órán keresztül kortyolgatsz egy doboz üdítőt, az sokkal rosszabb, mint egy 2 literes palackot öt perc alatt felhörpinteni” – osztotta meg. „Minél hosszabb ideig vannak kitéve a fogak a cukor hatásának, annál több idejük van a szájban lévő baktériumoknak, hogy savat hozzanak létre, és tönkretegyék a fogakat.”
2. Az általános egészségi állapotod is javulhat
A kevesebb fogszuvasodás azt jelenti, hogy kisebb az esélye a fogak elvesztésének is. Dr. Shulman azt mondta, hogy ez jótékony hatással lesz az általános egészségre is.
„Sok szájhigiénével kapcsolatos tanulmány foglalkozott a szív egészségével, és kiderült: ha valaki jó formában tartja a száját, akkor a teste is profitál majd belőle” – magyarázta.
Egy 2017-es tanulmány összefüggést mutatott ki az ínybetegség és a szívbetegség kockázati szintje között. A szád olyan, mint a testedbe vezető bejárat, ezért gondold át, milyen ételeket viszel be, és hogyan hatnak rád.
3. Valószínűleg kevésbé fognak elszíneződni a fogaid
„A cukor fogszuvasodást okozhat, ami feketévé teheti a bármelyikünk fogait” – mondta dr. Shulman. „Ez nem ugyanaz, mint az az elszíneződés, amely kávéból vagy teából származhat, de mégsem esztétikus.”
Ha valaki tisztán tartja a száját, akkor nem kell attól tartania, hogy fogai furcsa színűvé válnak a szuvasodástól.
4. Jobb lesz az illatod
Senki sem akar rossz leheletet, és akik nem fogyasztanak cukrot, annak kevésbé kell számolniuk vele.
Dr. Shulman azt mondta, hogy kevesebb cukorral javul a leheleted. „A cukor táplálja a rossz leheletet okozó baktériumokat” – magyarázta. „Tehát minél több cukrot eszel, annál nagyobb a rossz lehelet esélye” – fűzte hozzá.
Ezért dr. Shulman mindig a cukormentes rágót vagy édességet ajánlja. „A helyzet semmit nem fog javulni, ha cukorral teli mentolos gumit rágsz. Mindig válaszd a cukormentes lehetőséget” – javasolja a doktor.
5. Egészségesebb lesz a szád
Ha valaki csökkenti a cukorbevitelt, kevesebb táptalajt hoz létre a baktériumok számára, amelyek elszaporodhatnak a fogain – és ez jó dolog.
De dr. Shulman figyelmeztet, hogy a cukor ebben az esetben az összes cukrot jelenti.
„Az emberek azt hiszik, ha szénsavas üdítő helyett gyümölcslevet isznak, a cukor nem lesz olyan rossz, de a cukor az cukor, függetlenül attól, hogy gyümölcsből vagy cukorkából származik” – magyarázza. „Eltekintve a xilittől, amely a kutatások szerint gátolja a fogszuvasodást, mindenféle egyszerű cukor hatással lesz a szájhigiéniára.”
És mi a teendő, ha a cukor elhagyása egyszerűen nem szerepel a terveid között?
Dr. Shulman ebben az esetben napi kétszeri fogmosást javasolja, és mellé fogselymet ajánl.
„A fogorvos szemszögéből nem szükséges teljesen kiiktatni a cukrot az étrendből, amíg az ember minden lehetséges módon törekszik arra, hogy megőrizze a szája egészségét. Fogmosás, fogselyem, szájvíz használata, időben történő tisztítás… ezek mind fontosak, és érdemes jobban fókuszálnunk arra, hogy a hétköznapjaink rutinjába kerüljenek” – zárta a szakember.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés