Kiderült, tényleg veszélyes-e fejhallgatóval elaludni

GettyImages-872539686
Olvasási idő kb. 6 perc

A fülhallgató hasznos kis eszköz: nézhetsz vele filmet, vagy hallgathatod a zenét anélkül, hogy bárki mást is bevonnál a tevékenységbe. De vajon mennyire okos dolog lefekvés előtt zenét hallgatni és elaludni a fülessel?

Kutatások szerint ötből egy tinédzser halláskárosodástól szenved, és ha valakinek sérült ez az érzéke, akkor a folyamat már nem fordítható vissza. A probléma kétféleképpen is bekövetkezhet: egyrészt hirtelen hanghatás is érheti a fület – például robbanás vagy lövések –, de a folyamatos zaj, így akár a halk, de állandó zenehallgatás is káros lehet. És vajon mennyi az annyi, mekkora a káros mértékű zajterhelés, ami mellett nagyon nem ajánlott elszenderedni?

Tényleg mennyire rossz fejhallgatóban aludni?

Ha valaki nem tud elaludni, az egyik lehetőség az, hogy felveszi a fejhallgatót, majd bekapcsolja a zenét, egy podcastot vagy egy meditációs hanganyagot. Ez nem feltétlenül rossz ötlet, de van néhány fontos dolog, amit szem előtt kell tartanod, ha gyakran használod a fülest.

Lehetséges hatások a hallásra

Amíg nem emeljük túl magasra a hangerőt, a fejhallgató használata nem károsíthatja a hallást.

„Léteznek olyan helyzetek, amelyeknél a zaj túl hosszú ideig túl hangos, és ennek következtében károsodás léphet fel”

– mondja Emily J. Taylor audiológus.

A Hallásegészségügyi Alapítvány (HHF) szerint a 70 decibel (dB) vagy annál alacsonyabb hangok biztonságosak, míg a 70 dB feletti hangok károsíthatják a hallást, ha hosszú ideig hallgatják őket. A 30 dB egy suttogás, 60 dB némi háttérzene és 70 dB átlagos irodai zaj. A 80-85 dB-es zajok – a fűnyíróhoz vagy a lombfúvóhoz hasonlóak – már két óra elteltével károsíthatják a hallásunkat.

Ijesztő azonban, hogy a fejhallgatók és fülhallgatók milyen hangosak lehetnek a maximális hangerőn: 100 dB, ami már 15 perc elteltével károsítja a hallást, vagyis sokkal többet árthatsz például a kondiban a zúzós, hangos zenékkel a fülednek, mint a halk, meditációs dallamokkal.

„A zaj okozta halláskárosodás maradandó hallásvesztést és fülzúgást okozhat”

– folytatta Taylor.

Nem valószínű, hogy az ember maximális hangerőn hallgatja a fejhallgatót, miközben aludni próbál – valószínűleg lágyabb hangerőt szeretne, hogy megnyugtassa magát. De ne feledd, hogy előfordulhatnak váratlan zavarok, amelyek nagyon hangosan szólalnak meg a fejhallgatón keresztül, például időjárási figyelmeztetések vagy reklámok. 

Ezenkívül meg kell győződnöd arról, hogy ha fejhallgatót viselsz, az ne akadályozzon meg abban, hogy meghalld azt, amit éjszaka hallani kell – például egy babasírást, az ébresztőórát vagy a füstérzékelőt.

Egy másik tényező: összesen mennyi ideig viselsz fejhallgatót napközben?

Ha egész nap rajtad van a fejhallgató a munkához, és próbálsz abban aludni, tudd, hogy a fülednek pihennie is kell. Ha valaki fülhallgatót visel, fennáll annak a veszélye, hogy a rajtuk felgyülemlett baktériumok szaporodhatnak és továbbterjedhetnek, ha a füle nedves. A szakember azt javasolja, hogy mindig tartsd tisztán a fejhallgatót, és kövesd a gyártó utasításait.

Van, amikor csak így megy
Van, amikor csak így megymartin-dm / Getty Images Hungary

Lehetséges hatások az alvásra

A hallási problémák mellett azt is érdemes nyomon követni, hogy a fejhallgatószokás hogyan befolyásolja az alvást – jó és rossz irányban is lehet hatása.

Lehetséges, hogy az érintett által viselt fejhallgató típusa kényelmetlenné válik éjszaka, és ez a kellemetlen érzés felébresztheti – mondja Julia Kogan, egészségpszichológus és viselkedésgyógyászati szakember, aki a stresszre és az alvásra szakosodott. Ezenkívül, amikor az alvás enyhébb szakaszaiba lépünk, az ingadozó zajszintek felébreszthetnek.

Az is számít, hogy mi szól a fejhallgatóból.

„A podcast hallgatása alváshoz nem a legjobb választás, mivel általában azért hallgatjuk ezeket, hogy tanuljunk, vagy legalábbis megtudjunk valamit, ami aktiválhatja az elmét”

– emelte ki Kogan.

Az esetleges éjszakai nyugtalanító szorongás lecsillapítása érdekében Kogan azt javasolja, hogy lefekvés előtt néhány órával 5-10 percet töltsünk azzal, hogy másnapra felírjuk a teendők listáját, vagy jelöljön ki egy meghatározott „aggodalomra okot adó időt”, ahol az aggodalmakat kezeli és megpróbálja orvosolni az érintett. 

A mélylégzés vagy a progresszív izomlazító gyakorlatok lefekvés előtt 30-60 perccel szintén segíthetnek megnyugtatni az elmét és a testet egy pihentető éjszaka érdekében.

3 tanács, ha fejhallgatóval alszol

Ellenőrizd a hangerőt

A fül biztonsága érdekében a telefon maximális hangerejének 60 százaléka legyen a maximum a szakember szerint.

Fontold meg a fehérzaj-gépet, hátha az segít

A külső hangforrás jó módja annak, hogy elnyomjuk a külső zajokat, csökkentsük a fülzúgást, és fejhallgató nélkül is elaludjunk.

Kérj segítséget, ha szükséged van rá

Lépj hátra, és gondold végig, miért szoktál fejhallgatóval aludni.

Ha valaki azért alszik fejhallgatóval, hogy elnyomja a fülzúgást (tinnitus), keressen fel egy audiológust hallásvizsgálat céljából, és beszéljen vele a fülzúgás kezelésének egyéb stratégiáiról, ahelyett, hogy kizárólag a fejhallgatóra hagyatkozna.

Szóval, akkor most rossz fejhallgatóban aludni, vagy semmi gond vele?

Mindaddig, amíg az ember a hangerőt 60 százalékon tartja, nyugodtan hallgathat bármit a halláskárosodás kockázata nélkül. Ha kipihenten ébredsz fel, valószínűleg ez a szokásod nem lesz negatív hatással az alvásodra.

Mindazonáltal azt is hasznos megvizsgálni, hogy miért szoktál rá először, és foglalkozni kell a mögöttes okokkal (stresszkezelési taktikák használatával). Ha némi alapzajra van szükséged, jobb megoldás lehet egy külső hangforrás, például egy fehérzaj-gép vagy a telefonon lévő alkalmazás, amely fehérzajt játszik le a hangszórón keresztül.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek