Az egészséges, kiegyensúlyozott étrend fenntartása nem mindig a legkönnyebben elérhető cél. Hacsak nem követed nyomon, hogy mit eszel, nehéz eldönteni, hogy valóban megfelelő mennyiségű fehérjét, szénhidrátot és vitamint fogyasztasz-e.
Ha fehérjéről van szó, mindenkinek más mennyiségre van szüksége olyan tényezők alapján, mint a testsúly, az izomtömeg, a fizikai aktivitás és az életkor. Mindazonáltal, ha nem eszel elég fehérjét, komoly károkat okozhatsz a szervezetedben.
Íme 10 negatív egészségügyi hatás, amellyel bárki találkozhat, akinek az étrendje nem tartalmaz elegendő fehérjét.
1. Étkezés után kevésbé érzed magad jóllakottnak
Ha nem eszel eleget belőle, észreveheted, hogy étkezés után nem érzed magad úgy, mint amikor elég fehérjét fogyasztasz.
A Cell Metabolism folyóiratban publikált, egereken végzett tanulmány szerint a magas fehérjeszint növelheti az étvágyszabályozó hormon felszabadulását, így hosszabb ideig jóllakott maradhatsz. A tanulmány azt is megállapította, hogy a magas fehérjetartalmú étrendet fogyasztó egerek kevesebb zsírt szedtek fel, mint az alacsony fehérjetartalmú étrenden élők.
2. Legyengülhet az immunrendszered
A fehérjék hiánya csökkentheti az antitestek hatékonyságát. Bár nem tudsz olyan diétát kialakítani, amely garantálja a betegségmentes életet, a megfelelő mennyiségű fehérje fogyasztása mégis jó kezdés.
A Journal of Obesity & Weight Loss Therapy kijelenti, hogy „az immunrendszer funkciói csökkennek” a fehérjehiányban szenvedőknél. A fehérjék sejteket és antitesteket alkotnak, amelyek a szervezet védekezőrendszerévé válnak, és ha nem jut a szervezeted elegendő mennyiséghez belőle, az antitestek nem lesznek hatékonyak.
3. Nagyobb a csonttörés kockázata
A fehérjefogyasztás is szerepet játszik a csontok általános erejének megőrzésében. Azoknak, akiknek kevés fehérjét tartalmaz az étrendje, gyengébb lehetnek a csontozatuk, és nagyobb náluk a csonttörések kockázata. Az American Journal of Clinical Nutrition tanulmányában a kutatók úgy találták, hogy a magasabb fehérjebevitel csökkenti a csípőtörések kockázatát a posztmenopauzás nőknél.
4. A lábad megdagadhat
Az alacsony fehérjetartalmú étrend ödémának nevezett állapot kialakulásához vezethet, amely a lábak és a lábfej duzzanatát okozza a felgyülemlett folyadék miatt.
A fehérje alapvető szerepet játszik abban, hogy a só és a víz megőrződjön az erekben, és biztosítva legyen, hogy a folyadék ne jusson be a szövetekbe. A Harvard Health Publishing szerint, ha a vérfehérje szintje túl alacsony lesz, már nem tudja fenntartani a folyadékegyensúlyt, ami ödémát okoz.
5. Elkezdhet hullani a hajad
Megvásárolhatod a világ összes divatos hajápolóját, de ha nem eszel elég fehérjét, komoly ellensége lehetsz dús és egészséges hajkoronádnak.
A hajad nagyrészt egy keratin nevű fehérjéből áll, amely a hajhagymákban termelődik. Ha a szőrtüszők nem kapnak elegendő fehérjét, a haj kihullhat, elvékonyodhat, szárazabbá és törékenyebbé válhat.
6. A körmeid törékennyé válnak
Akárcsak a hajad, a körmeid is elsősorban a keratin néven ismert szerkezeti fehérjékből állnak. A fehérjehiány miatt a körmök törékennyé válhatnak.
Dr. Ava Shamban bőrgyógyász és szerző elmondta, hogy a sok fehérje fogyasztása első lépés az erős és egészséges körmök eléréséhez. „A körmök részben fehérjéből állnak, ezért az első dolog, amit megpróbálhatsz, hogy többet adsz hozzá az étrendedhez” – javasolja.
7. Magas vérnyomással küzdhetsz
Emberek milliói küzdenek magas vérnyomással, más néven hipertóniával. Azoknál pedig, akik nem esznek elég fehérjét, nagyobb a kockázata a kialakulásának.
Az American Journal of Hypertension tanulmánya megállapította, hogy azoknak a felnőtteknek a vérnyomása, akik magas fehérjetartalmú étrendet fogyasztottak – tejtermékből, tojásból, húsból állót, vagy akár növényi eredetűt – négy év elteltével alacsonyabb volt a vérnyomásuk, mint azoknak, akik keveset ettek belőle.
Ha nem kezelik, a magas vérnyomás szélütést vagy szívbetegséget okozhat.
8. A bőröd problémás lehet
Ha a bőröd elkezd kipirosodni, begyullad és viszket, ez annak a jele lehet, hogy nem fogyasztasz elegendő fehérjét.
Az Oregon State University kutatói megállapították, hogy bizonyos fehérjék hiánya atópiás dermatitiszt válthat ki. Ez az állapot az ekcéma leggyakoribb típusa, és vörös, viszkető kiütést okoz, jellemzően az arcokon, a karokon és a lábakon.
9. Izomgyengeségtől szenvedhetsz
Ha izmokat akarsz építeni, a fehérjefogyasztás remek segítség lehet. Amikor fehérjét eszünk, az aminosavakra bomlik, és segít testünknek számos napi funkció ellátásában – beleértve az izomépítést is.
Ha az étrendedből hiányzik a fehérje, akkor szervezeted kénytelen máshol keresni a fehérjeforrásokat. A San Francisco Chronicle szerint amikor ez megtörténik, gyakran visszaveszi az aminosavakat az izmokból, így lebontja azokat.
10. A menstruációd rendszertelenül érkezik
Ha szabálytalan menstruációs ciklusokkal küzd, az alacsony fehérjetartalmú étrend nem segít az ügyön.
A policisztás petefészek-szindróma (PCOS) olyan állapot, amely rendszerint rendszertelen menstruációt, hormonális egyensúlyhiányt, meddőséget és petefészekcisztákat okoz. Az állapotot jellemzően az inzulinrezisztencia idézi elő, ami hormonális egyensúlyhiányhoz vezet.
A szakértők azt javasolják, hogy a PCOS-szel küzdő nők minimálisra csökkentsék a szervezetükben felszabaduló inzulin mennyiségét, ami magas fehérjetartalmú étrenddel érhető el. Az egyszerű szénhidrátok, beleértve a fehér kenyeret és a finomított cukrot, a legrosszabb ételek, amelyeket fogyasztani lehet, ha ezzel az állapottal küzdünk.
Bár a legjobban az orvos tudja megmondani, mit érdemes fogyasztanod, ha a fenti tünetekből a legtöbb igaz rád, érdemes háziorvosoddal vagy egy dietetikussal konzultálnod, hogy megmondja, vajon elég fehérje van-e az étrendedben.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés