Ez a munkarend hizlal a legjobban

GettyImages-1206717340
Olvasási idő kb. 5 perc

Amikor minden perc számít, olyankor az a legjobb étkezési idő, ami megfelel az időbeosztásodnak. Ám egy új tanulmány szerint, ha egy bizonyos napszakban falatozunk, az mindenképpen szabotálja a fogyással kapcsolatos céljainkat.

Az olyan modern társadalmi tényezők, mint például a meghosszabbított munkaidő, az éjszakai műszak és az elektronikus eszközök használata, arra ösztönöznek, hogy akár késő este is étkezzünk. Mindezek, valamint az alvásmegvonás súlyosbíthatják az optimális cirkadián ritmustól való eltérést és az ezzel járó egészségügyi kockázatokat. Ez pedig egy új tanulmány szerint jelentős súlygyarapodással járhat.

Nem mindegy, mikor mit eszünk

Jó ideje lázban tartja a világot az időszakos böjt, amely a legelszántabbaknak nem csupán fogyást ígér, hanem a vércukorszint javulásával az egészségesebb életmódot is garantálja. Bár sokan még mindig ragaszkodnak a hagyományos napi háromszori étkezéshez, a legújabb kutatási eredmények azt erősítik meg, hogy nemcsak az a fontos, hogy mit eszünk, hanem az is, hogy a nap melyik szakaszára esik az étkezési időnk. Különösen igaz ez akkor, ha valaki fogyni szeretne.

Nemcsak az számít, mit eszünk, hanem az is, hogy melyik napszakra esik az étkezésünk
Nemcsak az számít, mit eszünk, hanem az is, hogy melyik napszakra esik az étkezésünkGpointstudio / Getty Images Hungary

A szöuli egyetem táplálkozási szakértői legújabb kutatásukban azt vizsgálták, hogyan befolyásolhatja az étkezések időzítése és az alvás a súlygyarapodást.

A kutatók elmélete szerint az evés és az alvás ugyanis két olyan tényező, amelyek szabályozása befolyásolja a cirkadián ritmust.

A pihentető alvásról már bebizonyosodott, hogy helyreállítja a szervezetet, egyebek között regenerálja a sejteket, valamint elősegíti a hormon- és az anyagcsere-egyensúlyt. Ám a kutatók arra is kíváncsiak voltak, vajon milyen hatásai vannak, ha az emberek pontosan abban az időszakban esznek, amikor aludniuk kellene.

Az alvásra is ügyelni kell

A túlórázás, az éjszakai műszak, az elektronikus eszközök túlzott használata, vagyis az éjszakába nyúló tévézés, internetezés, chatelés, valamint a késő esti étkezés és az alvásmegvonás mind-mind a cirkadián ritmus felborulásához vezethet, ami számos, akár súlyos egészségügyi problémát okozhat (többek között cukorbetegséget, szívproblémákat vagy metabolikus szindrómát) – állítják a koreai kutatók, hozzátéve: cirkadián-eltolódásról akkor beszélhetünk, amikor a szervezet természetes belső órája felborul, gyakran olyan szokások miatt, mint az éjszakába nyúló ébrenlét és a késő esti étkezés.

A szervezetünk meghálálja, ha késő este már nem chatelünk az ágyban, hanem inkább alszunk
A szervezetünk meghálálja, ha késő este már nem chatelünk az ágyban, hanem inkább alszunkOscar Wong / Getty Images Hungary

A férfiak nagyobb veszélyben vannak?

A kutatásba csaknem tízezer felnőttet vontak be, akiknek nyomon követték az étkezési szokásait, megfigyelték, milyen gyakran, mikor és mit esznek. Emellett az alvások időtartamát is figyelemmel kísérték, és összehasonlították a súlygyarapodással. Az utánkövetés körülbelül három és fél évvel a vizsgálat után történt. Ezalatt az idő alatt a résztvevők valamivel kevesebb mint 10 százalékánál alakult ki elhízás.

Az eredmények nagyon rossz hírekkel szolgáltak a késő esti falatozók számára.

Azok, akik este 9 óra után ettek, 20 százalékkal nagyobb arányban híztak el, különösen igaz volt ez abban az esetben, ha a napi kalóriájuk nagy részét ekkor elfogyasztották el. Kiderült továbbá, hogy a késő esti nassolás sokkal ártalmasabb a férfiakra nézve, hiszen esetükben több mint 30 százalékkal nőtt az elhízás valószínűsége.

A tévé előtti nassolás komoly kockázati tényezője az elhízásnak
A tévé előtti nassolás komoly kockázati tényezője az elhízásnakCarlos Barquero / Getty Images Hungary

A nők azonban nagyobb valószínűséggel halmoztak fel hasi zsírt, ha késő este nassoltak, és sokkal inkább meghíztak, ha hat óránál kevesebbet aludtak. A legalább nyolcórás alvás mindkét nem esetében csökkentette az elhízás esélyét.

Fontos, hogy naponta hányszor eszünk

Érdekes módon mind a férfiak, mind a nők átlagosan alig több mint négyszer ettek naponta, így a nassolások vagy az étkezések száma nem jelentett túlzott kalóriabevitelt. A megnövekedett étkezési gyakoriság azonban növelte a hasi zsír felhalmozódását.

Aki naponta többször evett, jobban meghízott
Aki naponta többször evett, jobban meghízottmikroman6 / Getty Images Hungary

A kutatók elmélete szerint a rendszertelen étkezési és alvási szokások befolyásolják a hormonszintet, ami elhízáshoz vezethet. E hatások egyik lehetséges magyarázata a cirkadián ritmus felborulása, amit a kutatási eredmények is alátámasztottak. Eszerint a megfelelő étkezési szokások és az alvás elégséges időtartama fontos az elhízás megelőzésében.

A szakemberek azt javasolják, a pluszkilók elkerülése érdekében mindenképpen érdemes javítani az alvási szokásainkon például oly módon, hogy időben ágyba bújunk, és elalszunk. Ha pedig valakinek muszáj lefekvés előtt egy falatot ennie, akkor válasszon olyan egészséges harapnivalót, ami segít elaludni. Ilyenek például a diófélék vagy a hummusz, mert ezek nem zavarják meg túlzottan a vércukorszintet. De jó megoldás lehet a kamillatea elkortyolgatása is. Az éjszakai étkezés azzal is elkerülhető, ha napközben rendszeresen étkezünk.

Nem véletlen, ha az ebéd utáni szunyókálást követően korgó gyomorral ébredsz. Ha szeretnéd tudni, mi ennek az oka, olvasd el az erről szóló cikkünket is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek