Az édesburgonyában található antioxidánsoknak és vitaminoknak hála az egyik legegészségesebb növényként tartják számon, amelynek pozitív élettani hatásai a szervezet számos részére kiterjednek. Azonban az a széles körben elterjedt nézet, miszerint az édesburgonya fogyaszt, ilyen formában nem igaz, glikémiás indexe viszonylag magas, és egyáltalán nem kalóriaszegény. Önmagában a növény fogyasztása nem fogja leolvasztani a kilókat, viszont többféleképpen is hozzájárul a szervezet egészséges működéséhez, beleértve a jobb emésztést is. Így tehát érdemes enned belőle annak ellenére, hogy nem olyan minimálkalóriás fogás, mint az uborka vagy a brokkoli.
Az édesburgonya 4 egészségügyi előnye: így támogatja a látást és erősíti az immunitást
Az édesburgonya narancssárga színét a béta-karotin, egy erős antioxidáns adja. Számos egészségügyi előnye abból is fakad, hogy tele van antioxidánsokkal és A-vitaminnal – amelyek támogatják a látást, erősítik az immunitást, és javíthatják az agyműködést. Ezt a keményítőtartalmú gyökérzöldséget egész évben érdemes fogyasztani, mert számos egészségügyi előnyt kínál, így nagyszerű kiegészítője bármilyen étrendnek.
Íme négy előny, amelyet az édesburgonya nyújthat:
1. Támogatja a látást
Az édesburgonya karotinoidokat tartalmaz – ezek olyan antioxidánsok, amik felelősek alapanyagaink számos előnyéért, beleértve a látás támogatását. A béta-karotin különösen felelős az édesburgonya narancssárga színéért, és hasznos a látás számára, mivel A-vitaminná alakul.
„Az A-vitamin része a rodopszin nevű vegyületnek, amely elengedhetetlen a világossághoz és a sötétséghez való alkalmazkodáshoz. A megfelelő látás tehát az A-vitamintól függ”
– emelte ki a témában Roberta Anding, a Baylor College of Medicine dietetikusa.
Ezenkívül egy 2013-as felülvizsgálat megállapította, hogy a béta-karotin más tápanyagokkal, például C-, E-vitaminnal és cinkkel együtt segíthet csökkenteni az életkorral összefüggő szembetegségek kockázatát. Az előnyökhöz csak egy édesburgonyát kell enni naponta – amely 1403 mcg A-vitamint tartalmaz –, ami a napi ajánlott mennyiség 156%-a.
2. Az édesburgonya javíthatja az immunrendszert
Az édesburgonyában lévő antioxidánsok megvédhetik az immunrendszert a szabad gyököktől is, mondja Vijaya Surampudi, az UCLA Humán Táplálkozási Osztályának orvosi adjunktusa.
A szabad gyökök a normál sejtciklus eredményeként keletkeznek, de előidézhetik őket a környezetszennyező anyagok vagy az UV-sugárzás. A szabad gyökök károsíthatják az egészséges sejtek DNS-ét, beleértve az immunrendszer sejtjeit is, amelyek szükségesek a fertőzések leküzdéséhez. Az antioxidánsok leküzdhetik ezt a károsodást, és megőrzik az immunrendszer erősségét. Fontos tehát, hogy minél többet együnk azokból az alapanyagokból, amik felveszik a harcot miniellenségeinkkel.
Az édesburgonyában található A-vitamin segíti az immunrendszerünket. Egy 2008-as tanulmány szerint az A-vitamin az egyik legfontosabb tápanyag az immunrendszer támogatásához. Pontosabban, a tanulmány szerint az A-vitamin segíthet a T-sejtek támogatásában, egy olyan típusú fehérvérsejtében, amely kulcsfontosságú az immunrendszer működéséhez.
3. Az édesburgonya egészséges választás a cukorbetegek számára is
A cukorbetegeknek gyakran azt mondják, hogy korlátozzák a hagyományos burgonya bevitelét, mert magas a glikémiás indexe, ami azt jelenti, hogy túlzottan megugrik a vércukorszint. Surampudi szerint az édesburgonya glikémiás indexe valamivel alacsonyabb, mint a hagyományos burgonyáé, ami így valamivel egészségesebb választás lesz a cukorbetegek számára.
„Az édesburgonya valamivel több rostot tartalmaz, és némileg alacsonyabb a glikémiás indexe, mint a fehér burgonyának. Ez a vércukorszint lassabb emelkedését eredményezheti”
– hangsúlyozta Surampudi.
A Harvard Medical School szerint a hagyományos burgonya glikémiás indexe körülbelül 78, míg az édesburgonya glikémiás indexe körülbelül 63.
4. Az édesburgonya fokozhatja az agyműködést
A bizonyítékok nem elegendőek annak megállapítására, hogy az édesburgonya javítja-e az emberi agyműködést. Vannak azonban ígéretes állatkísérletek.
Például egy 2010-es tanulmány kimutatta, hogy a lila édesburgonyában található antocianinok, amelyek antioxidáns hatásúak, gátolhatják az egerek agyának gyulladását, egy másik 2010-es tanulmány pedig azt mutatta, hogy javult az antocianinokat kapott idős egerek memóriája. Ha ugyanezek az elvek érvényesek az emberekre is, akkor arra következtethetünk, hogy az édesburgonya fokozhatja az agyműködést az emberekben, de egyelőre nem tudjuk biztosan.
Az édesburgonya tehát nagyszerű hatással van az egészségre, de ahhoz, hogy valóban egészséges legyen, és élete számos területén javítson, fontos a változatos, kiegyensúlyozott étrend is.
Anding azt javasolja, hogy dobjuk fel minél több színnel fogásainkat, hogy egészségesek maradjunk és megelőzzük a krónikus betegségeket, valamint biztosítsuk testünknek a vitaminok és ásványi anyagok széles skáláját. Az édesburgonya – habár nem csodaszer, de – remek kiindulópont a színes, egészséges étrend felé.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés