Cukor nélkül 2 hétig: ilyen hatásai lehetnek a cukor elhagyásának

GettyImages-1218242765
Olvasási idő kb. 7 perc

A cukor többféle hatást gyakorol az agyra: egyfelől serkenti a dopamintermelést, aminek köszönhetően energiával tölt fel, felpörget, másfelől növeli a szerotoninszintet – vagyis javítja a kedélyállapotot. Az összes többi tulajdonsága, amit elmondhatunk, már nem ennyire vidító.

A szervezetbe kerülve a cukor és minden étel, amiben van, sajnos megemeli a vércukorszintet, a hasnyálmirigyet inzulintermelésre ösztönzi. Amint az inzulin elvégezte a munkáját, a vércukorszint hirtelen lezuhan, a kedélyállapot romlik, és újabb adag édességet kívánsz. Ezért vagy éhes egész nap, miután valami jó kis péksüteményt reggeliztél, és ez az ördögi kör vezet oda, hogy újabb és újabb adag hizlaló csokoládét, süteményt viszel be a szervezetbe.

Ha kiiktatod étrendedből a cukorban gazdag csokoládékat, süteményeket, üdítőket, már egy hét múltán tapasztalni fogod, hogy lassan múlni fog az édesség utáni sóvárgás.

Mennyit fogyhatok a cukor elhagyásával?

Számos oka van annak, hogy miért érdemes kiiktatni a cukrot az étrendből, és a fogyás csak egy ezek közül. De a cukor bizony függőséget okoz, és nehéz lehet leszokni róla, a fogyás pedig stresszes lehet. 

Az, hogy mennyit fogyhatsz le a cukor kiiktatásával az étrendből, számos tényezőtől függ, beleértve az étrendet, a testmozgást és az életmódot. Ha egy tipikus nyugati étrendet követsz, amely magas cukortartalmú, keveset vagy egyáltalán nem mozogsz, és mellé stresszes, mozgásszegény életmódot folytattál, látványos eredményekre számíthatsz, ha két hétre elhagyod a cukrot. 

Tényezők, amik befolyásolhatják az eredményt

A súlygyarapodást általában a túl sok kalória fogyasztása és a kevés mozgás okozza. Tehát a súlygyarapodás visszafordításához és egészségi állapotod javításához a következő területeket kell felmérned.

A jelenlegi étrended

Ha sok cukros és feldolgozott ételt eszel, akkor a cukorböjt jó szolgálatot tesz majd. Sok feldolgozott élelmiszer magas cukrot (és kalóriát!) és kevés tápanyagot tartalmaz, amelyekre a szervezetnek szüksége van. 

Vedd figyelembe, hogy milyen élelmiszereket vásárolsz, és miket fogyasztasz rendszeresen. Ha sokat eszel gyorséttermekben, nagy eséllyel túl sok kalóriát és túl sok hozzáadott cukrot viszel a szervezetedbe. 

Jelenlegi aktivitási szinted

Az ülőmunka gyakori felelőse a súlygyarapodásnak. Ha ehhez hozzáadjuk az olyan tényezőket, mint a hosszú ingázás vagy a mozgalmas, rendszertelen életmód, akkor előfordulhat, hogy a fizikai aktivitás legalacsonyabb szintjén vagy.

A mozgásszegény életmód a súlygyarapodáson kívül sok más egészségügyi problémát is okozhat: a cukorbetegség, a szívbetegség, a szorongás és a depresszió vezető kockázati tényezője lehet.

Egyéb életmódbeli tényezők

A súlygyarapodást és az általános egészségi állapotot befolyásoló egyéb életmódbeli tényezők közé tartozik a stressz és a már meglévő egészségügyi állapotok. 

Ha valaki rengeteg stresszt tapasztal a mindennapi életében, akkor hajlamosabb az érzelmi evésre és a helytelen táplálkozási döntésekre. 

Az alkohol és más kábítószerek fogyasztása szintén súlygyarapodást és egyéb egészségügyi problémákat okozhat, ettől is függ majd a leadott kilók száma.

Miért érdemes kiiktatni a cukrot az étrendből?

A nemkívánatos súlygyarapodás elleni küzdelem mellett számos fontos oka is van a cukorról való leszokásnak.

1. Tisztább, ragyogó bőr 

A feldolgozott élelmiszerekben és a finomított cukorban gazdag étrend nem túl szép bőrt eredményezhet. A pattanások és a gyulladás drámaian csökkenthető a cukorbevitel mérséklésével és több víz fogyasztásával. 

Ennyi még nem árt
Ennyi még nem ártJena Ardell / Getty Images Hungary

2. A depresszió kockázatának csökkenése

Tanulmányok kimutatták, hogy a túl sok cukor fogyasztása növelheti a depresszió kockázatát, különösen a nőknél. 

Azonban tudd, hogy amikor úgy döntesz, hogy elhagyod a cukrot az étrendedből, eleinte a cukormegvonás vagy a „méregtelenítés” jeleit tapasztalhatod. A leggyakoribb tünetek a fejfájás, a hangulati ingadozások és a remegés. 

3. Csökken a betegségek kockázata

A magas cukortartalmú étrend bizonyos egészségügyi problémák fokozott kockázatához kapcsolódik, ezért elhagyásával az alábbi betegségek kockázata csökkenthető:

  • Szív- és érrendszeri betegségek
  • Kognitív problémák, beleértve a demenciát és az Alzheimer-kórt
  • Vastagbélrák
  • Cukorbetegség
  • Magas vérnyomás, koleszterin- és trigliceridszint
  • Vesebetegség
  • Májbetegség
  • Elhízottság
  • Hasnyálmirigyrák
  • Retina-, izom- és idegkárosodás

Megszabadulni a cukortól

Nem titok, hogy a legtöbben túl sok hozzáadott cukrot eszünk naponta. A Táplálkozási és Dietetikai Akadémia szerint a teljes kalóriabevitelünk kevesebb mint 10%-át kellene cukorból bevinnünk.

Ez körülbelül 200 kalóriát jelent annak, aki napi 2000 kalóriás diétát követ.

Nem elég az olyan fogások elhagyása, mint az édességek és az üdítő, és kevésnek bizonyulhat a desszert kihagyása is. A hozzáadott cukrok sok olyan ételben rejtőznek, amelyeket egészségesnek tartunk. 

Kerülendő élelmiszerek

Íme néhány további cukorforrás, amikről sokan nem gondolják, hogy nem kellene naponta fogyasztani őket:

  • Granola és müzliszeletek
  • Öntetek, mártások és szószok 
  • Joghurtok, pudingok
  • Péksütemények, akár a sósak is

Bár mindig el kell olvasni a címkét, a cukornak sokféle elnevezése lehet. Íme néhány szó, amire figyelni kell, amikor átolvasod a címkéket:

  • Dextróz
  • Fruktóz 
  • Laktóz 
  • Asztali cukor
  • Répacukor 
  • Kukoricaszirup
  • Agávé
Jobb, ha leszoksz róla
Jobb, ha leszoksz rólaBelinda Howell / Getty Images Hungary

4 lépés a sikerért:

Ha valakinek a szervezete hozzászokott a magas cukortartalmú étrendhez, a szokástól való megszabadulás hatalmas kihívást jelenthet. Íme négy lépés, amelyet mindennap követned kell a jobb táplálkozás érdekében. 

1. Egyél többet abból, ami hasznos

Igyekezz minden étkezésnél több sovány fehérjét (tojás, hal, magvak és diófélék) és rostban gazdag, nem keményítőtartalmú zöldségeket (brokkoli, spárga, gomba, paprika és hagyma) fogyasztani. 

Az összetett szénhidrátok, például a barna rizs és a teljes kiőrlésű gabonák jó energia- és rostforrások lehetnek, de ezeket mértékkel fogyaszd.

Ha nassolnivalóra van szükséged, és valami édesre vágysz, válassz friss gyümölcsöket, például bogyókat, almát vagy grépfrútot. 

2. Növeld az aktivitást!

Ha a cél a fogyás, akkor többet kell tenned, mint a cukor eltávolítása az étrendedből. Növelned kell az aktivitás szintjét. A jó hír az, hogy nem kell nagy intenzitású gyakorlatokat végezned a fogyáshoz, olyan egyszerű mozgás is lehet, mint például napi 10-15 perc gyaloglás. 

3. Igyál több vizet!

Szeretnéd legyőzni a cukoréhséget, lefogyni és általánosságban egészségesebbnek lenni? Igyál több vizet! Ez ennyire egyszerű. 

Szervezeted nagyrészt vízből áll, ezért ahhoz, hogy egészséges legyen, és jól működjön, vízre van szüksége. 

4. Az édességekhez való hozzáférés korlátozása 

Ez nyilvánvalónak tűnhet, de a legjobb egyenesen kimondani. Ha ki akarod hagyni a cukrot, akkor a lakóteredet cukormentes zónává kell alakítanod. Senki nem tudja megmondani pontosan, hogy hány kilót adsz majd le két hét cukordetoxszal, mert az az életmódodtól és jelenlegi súlyodtól függ, de jó eséllyel viszonylag sok víz távozik a szervezetből, és egy-két kiló is leolvad majd. Akárhogy is, a szervezeted számára ez lesz a legkisebb előny, és sokkal fontosabb minden más, amit új életmódod magával hoz.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek