Százezres bírság járhat, ha ezt csinálod az otthonodban: nappal is tilos

birsag-otthon-nyito
Olvasási idő kb. 4 perc

Nappal is elkövethetsz csendháborítást, ha átléped a megengedett zajszintet otthon, ezért érdemes átgondolni a hangos kerti gépek használatát. Ha ugyanis feljelent a szomszéd, komoly bírságot kaphatsz.

Egy TikTok felhasználó kifakadt, mert a szomszédja különösen hangos kerti gépeket használt napközben. Abban igaza van, hogy a törvény szerint bizonyos zajszintnél hangosabb eszközöket egyáltalán nem lehetne használni lakott területen belül. Aki nem tartja be a szabályokat, meg is büntethetik, ennek mértéke településenként változhat – írja a Pénzcentrum.

Hiába a saját otthonod, bírság járhat érte, ha zavarod a szomszédokat

Már tavaly is ügy kerekedett az interneten abból, hogy Handrás nevű TikTok felhasználó live videóban nehezményezte, hogy a szomszédja szombaton délután hatkor beindította a motoros láncfűrészt. A videós most hétvégén ismét nemtetszésének adott hangot, mert szomszédai hangos szerszámokkal dolgoztak.

„Azért probléma lakott területen belül az ilyen 100-120 decibeles motoros fűrész meg fűkasza, mert stresszt okoz. Európában az embereknek a 20 százaléka küzd zajszennyezés miatti stresszel, vagy éppen akár érrendszeri megbetegedésekkel. … Napközben, nemcsak hétvégén, hanem 8 és 22 óra között, lakott területen belül nem lehet ilyen hangos eszközöket használni, 50 decibel általában a határérték, üdülőövezetben, ahol én is lakom egyébként, 40 decibel. Ez itt most, amit hallotok, 70 decibel környékén mozog” – mondta Handrás TikTok videójában.

Bizonyos zajszintnél hangosabb eszközöket nem lehet használni otthon, bírság járhat érte.
Bizonyos zajszintnél hangosabb eszközöket nem lehet használni otthon, bírság járhat érte.Venerala / Getty Images Hungary

A csendháborítás kapcsán a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény előírja, hogy az ingatlan tulajdonosának, bérlőjének vagy használójának kötelessége, hogy tartózkodjon minden olyan tevékenységtől, amely feleslegesen zavarja a környezetében élőket, beleértve a szomszédokat is.

A környező ingatlanok lakóinak nem kötelességük eltűrni a szükségtelen zajokat, függetlenül attól, hogy azok mely napszakban keletkeznek, illetve hogy kívülről vagy belülről erednek-e.

Az adott területre vagy társasházra vonatkozó zajvédelmi szabályokat a helyi önkormányzati rendeletek határozzák meg, és a nagyobb társasházak saját házirendjei is tartalmazzák az együttélés szabályait.

Több százezres bírságot kaphatsz, ha nagy zajt csapsz otthon

Mint korábban Tóth János, a Jegyzők Országos Szövetségének elnöke a lapnak elmondta, nincs egységes büntetési tétel a csendháborításra, ezt az önkormányzatok szabályozzák egyénlieg. Hozzátette, vérmérséklettől függ, hol, miért és mennyi bírságot kapunk, de súlyos százezrekbe is kerülhet, ha nem hagyjuk abba a zajos tevékenységet, mikor mások éppen pihennének.

Az általános büntetési tétel 100 ezertől 500 ezer forintig terjed, de az önkormányzatok eltérő büntetési tételeket alkalmazhatnak.

Tény, hogy a különböző lakóövezetekben más és más a csendháborítási értékhatár. Azonban aszerint a következő hangossági szinttől minősül egy adott tevékenység csendháborításnak, attól függően, hogy hol található a zaj forrása:

  • kisvárosi, falusi lakóterület, az oktatási létesítmények területe, zöldterületek és temetők: 6 és 22 óra között 50 dB; 22 és 6 óra között 40 dB,
  • nagyvárosi, sűrűn beépített, vegyes lakóterület: 6 és 22 óra között 55 dB; 22 és 6 óra között 45 dB,
  • az épületek zajtól védendő lakóhelyiségeiben a határ egységesen 6 és 22 óra között 40 dB, 22 és 6 óra között pedig maximum 30 dB lehet.

A szabályozás egyébként tipikusan a kertépítést és a zöldterület-felújítást, a pirotechnikai eszközök használatát, a riasztóberendezéseket, a szabadtéri hangerősítést és a mobil hangerősítést emeli ki példaként.

Arra, hogy füvet nyírni, a motoros favágást végezni, traktort használni és más, kertben végezhető, nagy zajjal járó tevékenységeket végezni, jellemzően az alábbi szabályozás érvényes: munkanapon 7-20 óra között; szombaton és pihenőnapokon 9-12 óra, illetve 15-18 óra között végezhetők, vasárnap és munkaszüneti napokon pedig egyáltalán nem lehet ilyen tevékenységet végezni.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek