A Medium szerzője, Sinem Günel író, életmód-tanácsadó 8 fontos élettanulságot sorol fel, melyet sokan csak túl későn tanulnak meg – érdemes tehát átböngészned, és észben tartanod őket.
1. A kezdeti kényelmetlenségek miatt ne gondold, hogy rosszul döntöttél
Az első benyomás sokat számít, azonban nem mindig helyes: az élet nagy döntései közé tartozik elköltözni a szülőktől, összebútorozni a szerelmeddel, új iskolát vagy munkahelyet választani, és előfordul, hogy az első munkanapodon vagy az első együtt töltött héten úgy érzed, nem biztos, jól döntöttél. A hasonló jelentős változások kezdetben mindig kényelmetlenségekkel járnak – hiszen kikerülsz a megszokott környezetedből, és valami egészen újjal találod szembe magad –, ezeken azonban idővel túllendülsz, és rájössz, döntésed valójában nem is volt olyan rossz, sőt, ellenkezőleg, nem is dönthettél volna jobban.
2. A legjobb befektetés te magad vagy
Sokan folyton azon rágódnak, hová fektessék be a nehezen megszerzett pénzüket, pedig a legjobb hosszú távú befektetés egyáltalán nem anyagi természetű: rengeteg lehetőséget elszalasztasz – és erre csak utólag jössz rá –, ha nem fektetsz kellő időt és energiát személyes fejlődésedre. Sosem késő új dolgokat megtanulni, új sportokat kipróbálni, új hobbikba belevágni, új ismeretségeket kötni: mindezek a dolgok segítenek, hogy hamarabb és könnyebben elérd a céljaidat.
3. A jó dolgokat csak észre kell venned
Kutatások szerint boldogabbak azok az emberek, akik képesek értékelni a mindennapi életükben adódó pozitív dolgokat – ahelyett, hogy állandóan csak azt néznéd, mit nem sikerült még elérned, milyen dolgokon kéne változtatnod, járj nyitott szemmel, és nézz körül, szánj rá mindennap néhány percet, hogy összegezd, mik azok az apró, de annál több örömöt nyújtó dolgok, melyekért hálás lehetsz a sorsnak.
4. Ne bánkódj, ha valaki visszautasítja a segítséged
Szörnyű érzés, amikor hiába próbálsz valakinek segíteni, az illető vehemensen tiltakozik a segítség ellen, és bármit is teszel, képtelen vagy meggyőzni: az igazság, hogy először mindenkinek magának kell felismernie, ha segítségre szorul, és e nélkül hiábavaló a külső nógatás. Ahelyett, hogy próbálnál megszállottan segíteni mindenkinek, inkább dolgozz a saját problémáid minél sikeresebb megoldásán, ami biztosan hasznodra lesz.
5. Jobb egyedül lenni, mint rossz társaságban
Nagyon sokan félnek a magánytól, ezért képtelenek kiszakadni egy mérgező párkapcsolatból, rossz baráti vagy családi társaságból – csak utólag jönnek rá, mennyivel egyszerűbb lett volna minden, ha időben lépnek, és száműzik életükből a negatív személyeket. Semmi rossz nincs abban, ha egy ideig egyedül vagy: szedd össze a gondolataid, tisztázd le, hol vagy most, döntsd el, hová szeretnél eljutni, és nyiss mások felé – a magány nem tart örökké.
6. Te vagy saját magad legnagyobb ellensége
A legnagyobb akadályokat nem mások, hanem te magad gördíted a saját utadba: meg kell tanulnod, hogyan legyél úrrá a kételkedésen, a szorongáson, az „úgysem fogom tudni megcsinálni” érzésen, és elűznöd a benned lakó ellenséget. Sokkal hamarabb célt érsz, ha időben felismered, nem másokat kell legyőznöd, hanem a saját korlátaidon kell túllendülnöd.
7. Minden ember más
Sok ember egész életében mások sikereit próbálja felülmúlni, másokhoz igazodik, és szörnyen érzi magát, amikor egy ismerőse bizonyos életkorban már vezető pozícióban van, és családot alapított, neki viszont még nem sikerült – csak utólag veszi észre, mennyire feleslegesen gyötörte magát, ahelyett, hogy inkább saját boldogságával törődött volna. Minden ember más, és teljesen felesleges azzal foglalkoznod, hogy idegenekhez hasonlítod magad: lehet, hogy te csak később érsz el olyan dolgokat, amiket másvalakinek már sikerült, ez azonban nem jelenti, hogy kevésbé lennél értékes. Mindenkinek mások az igényei, a vágyai, semmi gond nincs azzal, ha mást szeretnél, máshogy látod a jövőt, mint a többség vagy azok, akiknek a személyét a környezeted „követendőnek” próbálja beállítani.
8. A gazdagság fogalmát te határozod meg
Egyesek hiába halmoznak fel jelentős vagyont, vásárolnak drága házakat és luxusautókat, utaznak a világban, mégis üresnek és unalmasnak érzik az életet, miközben más szerényen, de boldog és teljes életet él. A gazdagság sosem az anyagi dolgokon múlik, és pláne nem azon, amit a társadalom próbál a jólét jellemzőjének beállítani: attól érzed magad (lelkileg és más értelemben is) gazdagnak, ha megtalálod, ami boldoggá tesz, legyen szó bármilyen egyszerű, hétköznapi dologról. Ahelyett, hogy egész életedben feleslegesen hajszolod az anyagi meggazdagodás lehetőségeit, közben pedig elszalasztod a valódi gazdagságot, gondolj bele, mi az, amit tényleg érdemes megszerezned az életben.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés