A Business Insider számolt be arról, hogy az amerikai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (CDC) a közelmúltban a Twitteren hívta fel az emberek figyelmét a nyers tészta kóstolgatásának veszélyeire.
Nem jó ötlet nyalakodni
Az utóbbi hónapokban egyre több államban ütötte fel a fejét az E.coli- (az Escherichia coli csoportba tartozó baktériumok által okozott) fertőzés. Ez a baktérium amúgy a bélflóránk hasznos tagja, a vastagbél nyálkahártyáján telepszik meg, és fontos szerepe van különböző vitaminok termelésében és az emésztésben. Akkor viszont problémát okozhat, ha a bélcsatornán kívül telepszik meg. A fertőzés lappangási ideje 1-7 nap között van, majd általában étvágytalanság, hányinger és hasmenés jelentkezik. A kórokozó elsősorban fertőzött élelmiszer vagy víz fogyasztásával jut a szervezetbe, de Amerikában például a nyers sütitészta fogyasztása jelenti a legnagyobb kockázatot.
Tempted to have a bite of batter while baking? Raw dough and batter are never safe to eat, even if they don’t contain raw eggs. Learn more: https://t.co/nA9SJhZyju. pic.twitter.com/7jtWTAaZv7
— CDC (@CDCgov) 2019. június 11.
Bár az ember azt gondolná, hogy a nyers tészta kóstolgatásakor a legnagyobb veszélyt a tojás jelenti, jó tudni, hogy a mosatlan zöldségek és a szennyezett húsok mellett a szárazsága miatt korábban veszélytelennek gondolt liszt is okozhat fertőzéseket. Annak ellenére, hogy kevesen aggódnak a nyers liszt fogyasztása miatt, ez több kockázatot is hordoz. „A liszt olyan mezőgazdasági nyersanyag, amit általában nem kezelnek a baktériumok ellen” – magyarázza Bill Marler élelmiszeripari jogász. A lisztgyártás során pedig a baktériumok könnyen bekerülnek a gabonába. Éppen ezért, a fertőzés elkerülése érdekében inkább várjuk meg, amíg a tészta megsül, a baktériumok pedig elpusztulnak.