Benjamin Spall munkatársával az elmúlt öt évben 300 sikeres embert kérdezett meg reggeli rutinjaikról: a legnagyobb teljesítményeket elérő amerikai üzletemberek, akadémikusok, művészek, sportolók és topmodellek mondták el, hogyan indítják a napjukat. Tapasztalataikról a The New York Times hasábjain számolt be az olvasóknak.
Benjamin Spall a My Morning Routine: How Successful People Start Every Day Inspired (A reggeli rutinom: Hogyan kezdik inspiráltan a napot a sikeres emberek) című idén megjelent könyv társszerzője. Három éve költözött Angliából az Egyesült Államokba, azóta rendszeresen jelennek meg írásai olyan prominens lapokban, mint a The New York Times, a New York Observer, vagy a Business Insider.
Bár a reggeli szokásokat illetően sem beszélhetünk egy mindenki számára egyformán működő, tuti receptről, az interjúk rávilágítanak olyan fontos szempontokra, amiket neked is érdemes mérlegelni, hogy a hét minden napján jól érezd magad.
#1 Kísérletezz a felkelés időpontjával!
Spall eredményei szerint csupán mítosz az, hogy a legnagyobb tudósok és művészek mind hajnali 4-kor kelnek. Az általa megkérdezett kiválóságok átlagos ébredési ideje 6:27 perc volt. Tapasztalatai szerint ezek az emberek inkább abban térnek el a többségtől, hogy a felkelés időzítését nem feltétlenül az határozza meg, hogy mikor kell odaérniük valahova. Legtöbben igyekszünk a munkába vagy az iskolába érkezéshez időzítve maximalizálni az alvást, így reggel épp csak a tisztálkodásra, öltözködésre van időnk, esetleg arra, hogy bekapjunk pár falatot. Spall szerint érdemes kísérletezni azzal, hogy olyan tevékenységekre is sort kerítsünk a reggeli órákban, amik feltöltenek minket.
#2 Energetizáld magad!
Nem feltétlenül jó stratégia, ha robot üzemmódban hagyjuk el a házat, hogy aztán a metrón ébredezzünk. Spall azt tanácsolja, hogy fedezz fel olyan tevékenységet, ami már reggel pozitívan hat a lelki békédre, inspirációt ad, motiválttá tesz. Ez lehet egy kis testmozgás, meditálás, olvasás, vagy a szeretteiddel való beszélgetés. Még ha előbb is kell felkelned, ezeket a tevékenységeket nem érdemes megspórolni, hiszen reggel van lehetőséged arra, hogy felhangold magad az előtted álló napra.
#3 Csak szépen, fokozatosan!
Spall a mindent vagy semmit elve helyett a mindent vagy valamit (all or something) elvét vallja: a drasztikus változtatások helyett a lépésenkénti haladást javasolja. Ha korábban szeretnél kelni, eleinte csak 5 perccel korábbra állítsd be az ébresztődet, s maximum hetente módosíts ezen. Ha szeretnéd edzéssel, relaxációval indítani a napot, kezd legfeljebb 15 perc tornával vagy 5 perc jógával a mozgást.
#4 Érdemes mindent kiszellőztetni
Az egyik idézett interjú a reggeli szellőztetésre hívta fel a figyelmet, amely együtt járhat a gondolatok kiszellőztetésével, így nem csupán a fizikai teredet, hanem az elmédet is felfrissítheted a korai órákban. Az otthonod gyors rendbetétele pedig abban segíthet, hogy magad is rendezett legyél, és készen állj a napi feladatok elvégzésére. Spall szerint az is elgondolkodtató, hogy mikor kezded el csekkolni a telefonodat, az e-mailjeidet, a napi híreket. Ha szeretnél reggel fél óra minőségi időt tölteni a szeretteiddel reggelizés közben, érdemes addig nem beereszteni a tudatodba a napi információhalmazt, amivel dolgozni fogsz.
#5 Óvd az alvásra fordított időt!
Lehet a legklasszabb reggeli rutinod, ha nem alszol eleget, akkor nem sokat fog érni. Ha rendszeresen napi 5-6 órákat alszol, az negatívan hat a koncentrációdra, a kedélyállapotodra, az immunrendszeredre. Spall interjúalanyai is úgy értek el kimagasló teljesítményeket, hogy átlagban napi 7,5 órát aludtak. A siker kulcsa nemcsak a munkára, hanem a pihenésre való képességben is rejlik. Ha nehezen tudsz elaludni, próbáld ki például ezeket a pár perc alatt elsajátítható légzéstechnikákat.
#6 Legyen B terved, ha nem otthon alszol!
Spall fontosnak tartja, hogy adaptálni tudd a reggeli rutinodat a változó helyzeteknek megfelelően. Lehet, hogy egy hotelszobában vagy a partnered lakásában ébredve nehezebben kivitelezhetők a szokásaid, de ki lehet találni olyan elemeket, amiket ilyenkor is át lehet menteni. Például, ha mindig gyümölcsevéssel kezded a napot, érdemes lehet előző este készülni. Ha a testmozgás energetizál, pár frissítő gyakorlatot akkor is el tudsz végezni, ha nincsen nálad a felszerelésed.
#7 Teljesen oké, ha kimarad a rutin
Előfordulhat, hogy valamilyen oknál fogva akár egymást követő több napon keresztül kimarad a reggeli rutin. Ez teljesen természetes, vannak helyzetek, amikor ezeket nem lehetséges kivitelezni. A szokások hasznos eszközök lehetnek a stresszel való megküzdésben, de ha túlzásba viszed őket, feszítő erejű kényszerekké válhatnak. Fontos, hogy nálad legyen a kontroll, és a viselkedésed rugalmas maradjon.
Ez mind szép és jó, de nekem gyerekeim vannak
Spall blogposztban tér ki a munkáját illető leggyakoribb kritikára: jelesül arra, hogy a gyerekek oviba, iskolába indítása mellett nem lehetséges a fenti szempontok megvalósítása. A szerző azonban az interjúk során sok olyan sikeres emberrel beszélt, akik egy, másfél órával gyermekeik előtt kelve is teremtettek időt arra, hogy számukra is jól induljon a reggel. A sportpszichológus Lénárt Ágota mondása szerint a baj nem az, ha bal lábbal kelünk fel. A baj az, ha egész nap úgy maradunk. A megfelelő szokások abban segítenek téged, hogy képes legyél formába hozni magad.