Nem könnyű a választás, ha fehérjeporokról van szó. Bár nemrégiben elsősorban ízüket és állagukat hasonlítottuk össze, nem árt azt is megnézni, pontosan milyen típusú fehérjéből készülnek az egyes típusok. A Healthline összeállításából kiderül, melyik fajtától mit remélhetsz, ha fogyókúrázni tervezel.
Savófehérje
A tehéntejből nyert savófehérje az egyik legnépszerűbb poralap napjainkban. Mivel nagyon gyorsan hasznosul, általában edzés után tolják, mert segíti a regenerálódást és gyorsan építi az izomzatot. Listánkon azért szerepel, mert a fogyni vágyóknak is jól jön: csökkenti az étvágyat, s ezzel hosszabb távon a kalóriabevitelt is, ez pedig tuti, hogy fogyáshoz vezet. Hab a tortán, hogy a vérnyomást és a vércukorszintet is optimalizálhatja.
Kazein
A másik tejfehérje jóval lassabban emészthető, mint az előbbi, de pont ebben rejlik áldásos hatása. Akár 6 órát is elidőzik a gyomrodban, amit annyira lefoglal a megemésztése, hogy alig leszel tőle éhes. Tesztalanyok (más savó-, szója-, borsó- és tojásfehérje alapú italok fogyasztásával összehasonlítva) ennek bevitele után tömték be a legkevesebb kalóriát, vagyis érdemes két étkezés közt legurítani egy kazeines italt, amiben ráadásul még kalciumból is elég sok van. Tudtad, hogy az is fogyaszt?
Szójafehérje
Egyike annak a néhány növényi fehérjeforrásnak, melyek mind a kilenc esszenciális, vagyis az ember számára nélkülözhetetlen aminosavat tartalmazzák. Éppen ezért jön jól például a vegáknak és azoknak, akik nem bírják a tejfehérjéket. Az étvágycsökkentésben is erős, ráadásul a hasi zsír eltüntetésében is be lehet vetni. Mit lehetne még várni egy fehérjétől?
Tojásfehérje
Ha nem bírod a tejet, a tojásfehérje-alapú porok is jól jöhetnek. Míg a legtöbb tápanyag a tojás sárgájában rejlik, a protein értelemszerűen a fehérjében, amiből szárítással állítják elő a lisztszerű anyagot. Nyugi, természetesen pasztőrözik ezeket a termékeket és a főzés során egyébként szintén eltűnő avidint is eltávolítják, hogy semmi se gátolja a kiváló felszívódást. Szóval nyugodtan eheted. Bár az étvágycsökkentő hatása nem olyan jó, mint a tejfehérjéké, ez is telít valamennyire.
Borsófehérje
A szójafehérjéhez hasonlóan komplett, megvannak benne a szükséges aminosavak, igaz, ezek szintje a tejfehérjékben mérhetőekkel összehasonlítva alacsonyabb. A legnagyobb menőség, hogy egyszerű sárgaborsóból készül, és hipoallergén, így már nemcsak a vegák és a tejérzékenyek, de még a szójára allergiások hajójából is kifogja a szelet, ha arról panaszkodnának, hogy nem tudják megoldani az extra fehérjebevitelt. Az íze, nos, ha nem is egy az egyben a menzás főzelék, de kicsit olyan földízű, szóval érdemes az ízesített változatokkal próbálkozni.
Fehérje és rost kombó
A zöldségek, gyümölcsök, hüvelyesek és gabonák tele vannak élelmi rostokkal, amik segítenek karban tartani az emésztést, csökkenteni a koleszterinszintet, stabilizálni a vércukrot, ráadásul a fehérjékhez hasonlóan (igaz, más okból) hosszú távú telítettséget okoznak. Sajnos a porok előállításakor még a növényi alapú fehérjékből is eltűnik a rost, de egyes termékeket utólag visszadúsítanak vele. Bármelyiket is választod a fentiek közül, legyél résen és rosttal párosítva edd! Egymás hatását erősítve fognak telíteni és hosszú távra jóllakottá tenni.
Kávésak
A kávéízű izomporok azért is nagyon jók, mert sokszor valódi őrölt kávét is tartalmaznak, ami ugyebár tele van anyagcsere-gyorsító koffeinnel. Ez edzés közben még a teljesítményedet is fokozza, így még egy lapáttal rátesz a zsírégetésre. A legjobb edzés előtt fél-egy órával legurítani egy adagot. Persze nem mind arany, ami fénylik, nézd meg az összetevőket, hátha csak nevében kávés a polcról levett termék.
És még egy dolog
Attól, hogy fehérjeporokat iszol, még nem fogsz automatikusan karcsúsodni. Ha fogyózol, bármilyen diétát is kövess, a kalóriadeficit a legfontosabb, vagyis, hogy használj fel több energiát, mint amennyit beviszel. Vagy mozogj többet, vagy egyél kevesebbet. Ha a szándékaid komolyak, mindkettőre figyelj oda.
Ha ez már megvan, akkor érdemes a fehérjeporok felé kacsingatnod, hogy élvezd az általuk nyújtott előnyöket: a hosszabb teltségérzetet, az emésztésükből eredő extra kalóriafelhasználást, és az izomtömeg-megtartó funkciót.