18

Csak felnőtteknek

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet. Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését a gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartozik.

Szupersperma 7 lépésben, avagy amit a jobb minőségű ondóért megtehetsz

Olvasási idő kb. 13 perc

A fogamzás kérdése nem csak a nők ügye, hiszen sokszor a férfi oldaláról ütközik akadályba a megtermékenyülés, ez pedig kihat a párkapcsolatra és az önbecsülésre is. A családalapításra készülő férfiak számára ezért kulcskérdés az egészséges sperma. De mi minden befolyásolja a spermaszámot és az ondó minőségét? Most kiderül.

A spermakérdés fontosabb, mint valaha. Egy 2017-ben végzett, 43 000 férfit érintő vizsgálat azt mutatja, hogy 1973 és 2011 között világszerte jelentősen csökkent a spermaszám, pedig az örökítőanyag egészsége nagyon fontos ahhoz, hogy a család bővítéséről gondolkodhass. Az alábbiakban megnézzük, mikor minősül egészségesnek a sperma, és olyan apró lépéseket is mutatunk, amik hozzásegíthetnek a nemzőrendszered egészségének fenntartásához.  

Miért fontos az egészséges sperma, és milyen szempontok szerint vizsgáljuk, hogy az-e?

A fogamzás kérdése nem csak a nők ügye. Az esetek egyharmadában a férfi oldaláról van valamilyen akadálya a fogantatásnak, és a spermiumok állapota nemcsak a fogamzásban, de az egész terhesség alatt, sőt a baba egészsége szempontjából is megkerülhetetlen tényező. Egereken végzett kísérletek során azt tapasztalták, hogy a stresszes vagy túlsúlyos rágcsálók esetében a spermában hordozott gének módosultak, és ezeknek az apaállatoknak a kicsinyei nagyobb eséllyel lettek maguk is túlsúlyosak és stresszesek. Bár a fenti összefüggés validáláshoz emberekre is ki kell terjeszteni a kutatásokat, az eredmény elgondolkodtató.

Legyenek sokan, mozogjanak jól!
Legyenek sokan, mozogjanak jól!Shutterstock

A sperma egészségét 3 tényező határozza meg.

  • Volumen: Az egészséges spermaszám milliliterenként (az ondó 1 milliliterére vetítve) 15 millió vagy több. Minél több van, annál valószínűbb, hogy egy átverekszi magát a női szaporító szervrendszeren egy petesejtig.
  • Mozgékonyság: Nem minden spermium mozog hatékonyan (a jó irányba és folyamatosan), és nem is mozog az összes. Ez normális. De mintegy 40 százalék jól mozgó spermára legalább szükséged van ahhoz, hogy nemzőképes legyél.
  • Felépítés: Az egészséges hímivarsejtnek kerek fejrésze és hosszú, erős farka van. A formás spermiumok nagyobb eséllyel jutnak el a petesejtig.

Íme néhány tipp, hogy a fenti szempontok mindegyikében jól teljesítsenek hímivarsejtjeid. 

Egyél jól!

Az vagy, amit megeszel. A tipikus „nyugati táplálkozás” (vörös húsok, finomított liszt, sok tej, édesség, snackek, pizza) spermaügyileg sem a legjobb diéta. Jobbat teszel az örökítőanyagodnak is, ha csirkét, halat, zöldséget, gyümölcsöt és teljes kiőrlésű pékárut fogyasztasz. Ha gyereket szeretnél, egyél több teljes értékű táplálékot és emellett fordíts kiemelt figyelmet az alábbi tápanyagokra:

  • B 12-vitamin. Húsban, halban, tejtermékben található meg. Az egész testednek jót tesz, ráadásul megvédi a spermákat a szabad gyökök okozta oxidatív stressztől és a fertőzésektől is.
  • C-vitamin. A több narancs, bogyós gyümölcs, krumpli, paradicsom és spenót magasabb spermaszámhoz vezethet. Ha odafigyelsz a természetes C-vitamin-beviteledre, néhány hónap alatt a duplájára is nőhet a spermaszámod.
  • Olajos magvak. A magokról régóta tudjuk, hogy jó hatással vannak a szexuális egészségre. Egy 119 fő bevonásával végzett 2018-as vizsgálat rámutatott, hogy egy 14 hetes diéta, melynek során a részt vevő férfiak több mandulát, diót és mogyorót fogyasztottak, mintegy 16 százalékos spermaszám-növekedést eredményezett.
  • Likopin. Ez az anyag adja például a paradicsom és a görögdinnye élénkpiros színét, de ennél az ember számára fontosabb az a tulajdonsága, hogy csökkenti a DNS-t és a spermákat roncsoló oxidatív stresszt. Napi 4-8 mg likopin már elég ahhoz, hogy növeljük a spermaszámot, illetve serényebb mozgásra bírjuk az ivarsejteket.
Hús, hal, esszenciális olajok
Hús, hal, esszenciális olajokShutterstock

Mozogj, de ne vidd túlzásba!

Már egy könnyű edzés is javítja a sperma minőségét, mozgékonyságát és alakját.

Egy 2005-ös tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy az alacsony aktivitás és a magas testtömegindex együtt jár a gyenge spermaminőséggel. A túlsúly és elhízás hatással van a tesztoszteronszintre, és ez a szexuális étvágyat is csökkenti. A kevesebb szex és a rosszabb sperma kombináció pedig egyenlő a megtermékenyítés csekély esélyével. 

Jó hír, hogy a testmozgás és a testsúlycsökkentés már néhány hét alatt növelheti a spermák mennyiségét, javíthatja a minőséget. Próbálj a napirendedbe illeszteni 20 perc sétát, néhány fekvőtámaszt vagy akár könnyű ház körüli munkát. Ezzel felpezsdül a vérkeringésed, fokozódik az endorfintermelésed és a szexuális étvágyad is nőni fog.

Szóval kezdj el mozogni, de azért ne told túl, a túl intenzív fizikai aktivitás, mint a versenybringázás, a futás vagy a hegymászás ugyanis csökkenő spermaszámhoz vezethetnek – legalábbis erre utalnak bizonyos állatkísérletek. 

Boxer vagy fecske?

Több kutatás foglalkozott már azzal a kérdéssel, hogy vajon a különböző fazonú alsónadrágok mennyire befolyásolják a spermatermelést. Egy 2016-os tanulmány nem sok különbséget mért a spermaszámban, 2018-ban ugyanakkor az jött ki, hogy a boxereseknek 17 százalékkal magasabb volt ez az érték. De azért még ne dobd ki hagyományos alsóidat! A kutatók kiemelték, hogy az eredmények nem egyértelműek, mert nem vettek figyelembe egyéb tényezőket, mint például az alsók anyagát és más kiegészítő szempontokat. Ráadásul a tested kompenzálni is képes a szűk alsókból eredő túlmelegedést és spermaszámcsökkenést: ilyenkor serkenteni kezdi a termelést.

Alkohol, koffein. Lehet?

Csak módjával. Egy 2017-es, 20 000 férfit bevonó vizsgálat szerint az üdítőkben található koffein is roncsolja a sperma DNS-ét, ez pedig csökkentheti a spermaszámot. Az eredmények szerint napi háromnál több adag koffein (mindegy, hogy kávé, energiaital vagy üdítő) növeli a vetélés kockázatát, akár az apa, akár az anya ivott túl sokat, napi kettő azonban még biztonsággal fogyasztható.

Az alkohollal is csínján kell bánni, egy 2014-es tanulmány szerint ugyanis heti 5 egységnél több alkohol csökkenti a spermaszámot és mozgékonyságot, és a hatás tovább nő, ha többet iszol. Az öt egység kb. az alábbiaknak felel meg: 1,2 liter sör/7 deci bor/2 deci rövidital. 

Hát, nem sok egy hétre, de ha figyelembe veszed, hogy az alkoholfogyasztás még az ejakuláció során ürülő ondó mennyiségét is csökkenti, talán könnyebben visszafogod a fogyasztást. Nem kell absztinensnek lenni, de tényleg jobb, ha csak alkalomszerűen iszol. 

Táplálékkiegészítők

A fogantatáshoz szükséges tápanyagokat megfelelő táplálkozással biztosíthatod, de előfordulhat, hogy egy-egy anyagból esetleg pluszban is szedned kell valamennyit. Jó néhány vitaminból és ásványi anyagból ugyanis még kiegyensúlyozott táplálkozás mellett sem biztos, hogy eleget juttatsz a szervezetünkbe. A már említett C-vitamin és az ebszőlő a magas spermaszámnak és a fürgeségnek, míg a D-vitamin és a cink a tesztoszteronszintnek kedvez, a Q10-koenzim pedig a jó minőségű „anyagért” szükséges.

Azt viszont tartsd észben, hogy az étrend-kiegészítőkre kevésbé szigorú szabályok vonatkoznak, mint a gyógyszerekre, ezért mindenképpen egyeztess az orvosoddal, hogy meggyőződj róla, nem ellenjavallt-e neked valamelyik, illetve hogy a megfelelő dózist kaphasd meg. 

Vegyszerek és egyéb veszélyes anyagok

A hormonrendszert felborító és a nemzőképességet rontó kemikáliák ott lehetnek a munkahelyeden, a levegőben, de még a fürdőszobapolcodon is. Amiktől a leginkább óvakodnod kell:

  • ólom: csövekben, porban, a talajban, régi házakban vagy azok közelében,
  • sztirol és aceton: műanyag edényekben, csomagolóanyagokban, építőanyagokban,
  • higany: higanytartalmú hagyományos izzókban, amalgám tömésben,
  • növényvédő szerek: permetezőszerekben, mosatlan zöldségen, gyümölcsön.

Ezeknek az anyagoknak egy része magas koncentrációban megtalálható gyárakban és egyéb ipari, mezőgazdasági munkahelyeken, sőt egy részük a te otthonodban is: összetevőként szappanokban, tusfürdőkben és a műanyag tárolókban. 

Olvasd el az összetevőket, mielőtt bármit is megvásárolsz. Cseréld le a fenti anyagokat tartalmazó készítményeket valamilyen természetesebb alternatívára, váltsd a körülötted lévő plasztikot üvegre, rozsdamentes acélra, szilikonra vagy legalább lebomló műanyagra. Ezzel a környezetednek is jót teszel, magadat pedig megóvod a káros hatásoktól. 

És mi van, ha ettől sem jön össze a gyerek?

Ha te és a partnered mindent megtettetek, és kihasználtátok az összes, teherbeesést segítő lehetőséget orvosilag is, valószínű, hogy előbb-utóbb a lombikprogramnál köttök ki. Az IVF során is az általad leadott spermát használják, hogy megtermékenyítsék a párod, vagy egy donor petesejtjét, amit aztán a méhbe ültetnek vissza, és ha minden jól megy, nemsokára apa leszel.

Fenti tippjeink ebben az eljárásban is segíthetnek neked, mert elősegítik, hogy a lehető legjobb állapotú spermamintát add. Tartsd tehát ezeket be hosszú távon, de különösen a minta leadását megelőző harminc napban, hogy a lehető legnagyobb eséllyel létrejöjjön a fogamzás. A megtermékenyítési eljárást megelőző napokban pedig legyél félig önmegtartóztató: az előjáték jót tesz, de figyelj, hogy ne ejakulálj. 

Honnan tudom, hogy jó úton járok?

Egyeztess az orvosoddal, mielőtt bármit is változtatnál az életmódodon! Fontos, hogy még a reformok előtt vizsgáltasd meg a spermád, hogy monitorozható legyen majd a javulás. Ezekkel a változtatásokkal és egy kis technikai segítséggel hamarosan bővülhet a család – írja Tim Jewel, a Healthline szerzője. 

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek