9 kilót adtam le, úgy tűnik, végleg

Olvasási idő kb. 6 perc

Igazi pálfordulást jelentett a diétázásban egy életmódprogram, amely sokkal több egy fogyókúránál. Tartós az eredménye és jól érzem magam a bőrömben – úgy tűnik, megtaláltam az igazit.

A diéta lényege, szemben a fogyókúrával, hogy míg az előbbi egy speciális étrendet jelöl, amely hosszú távon határozza meg az egészséges táplálkozást, addig az utóbbi egy adott időszakra szabja meg a szükséges kalória-bevitelt és mozgásformát a testsúlyunk csökkentése érdekében.

Anyagcsere-alapú étrend

Sokféle fogyókúra eredménytelen tesztelése után tavaly októberben találkoztam először az anyagcsere-alapú étrenddel, a Metabolic Typinggal. Egy fogyasztásra specializálódott szalonban jártam, ahol a tanácsadóként dolgozó Szöllősi Szilvia hívta fel a figyelmem erre a programra. Csak rám kellett néznie ahhoz, hogy tudja, mit eszek, amit nem kellene, és milyen emésztési mellékhatásokkal (puffadás, lassú emésztés, székrekedés) küzdök –, hiszen elárulta a testalkatom. Félórás beszélgetés elég volt ahhoz a Dietclinic táplálkozási szaktanácsadójával, hogy azonnal igent mondjak egy vizsgálatra.

A diagnosztikai mérés során, amely nagyjából másfél óráig tartott, felmérte az eddigi életmódomat, illetve a korábbi betegségeimet. A betegségek kizárása után az elemzővel meghatároztuk, hogy mi a cél, amit el szeretnék érni. Kiemelte, hogy a célt sosem mérleggel határozzák meg, hanem azzal, hogy valaki milyen súllyal érzi jól magát. Nem számoltunk BMI-t, nem néztük meg, hogy az átlagos testalkatnak az arányaimhoz mérten mi felelne meg. Azt az ideális testsúlyt álmodtam meg magamnak, amivel még nőiesnek, de karcsúnak érezhetem magam, vagyis az 54 kilogrammot, amely ideális a 165 centiméteres magasságomhoz.

A gép, amellyel a mérést végezte, semmilyen kellemetlenséget nem okozott, nem járt fájdalommal. A reakciókat az elemző vizsgálja, nem kikérdezéses alapon történik a felmérés, amelybe az agy közbeszólhat, így a vizsgált személynek fogalma sincs, éppen milyen adatot mérnek, csak a teste kommunikál – vagyis senki nem tudja befolyásolni az eredményt.

Élelmiszerlistát kaptam

Az elhízás alapvetően hormonálisan történik, ezért az elemző először azt állapította meg, milyen hormontípusba (pajzsmirigy, petefészek, agyalapi mirigy vagy mellékvese) tartozok: én agyalapi típus vagyok. Ebből kiderül, engem milyen élelmiszerek hízlalnak. Ezek az én esetemben például az egyszerű szénhidrátok (cukor és fehér búzaliszt tartalmú ételek), a tejtermékek és a koffeintartalmú ételek és italok.

Ezután az idegrendszer típusom megállapítása következett, vagyis hogy a szimpatikus vagy a paraszimpatikus oldalam dominál. Megvizsgálta az emésztőrendszerem működését is, vagyis hogy a szervezetemnek egyénileg mennyi fehérjére, szénhidrátra és zsírra van szüksége – ez sem táblázat alapján megy. Az eredmények alapján nálam a bevitt ételek aránya 45 % fehérje, 25 % zsír és 30 % szénhidrát, amelyből 10 % lehet gabonaféle.

Kaptam egy élelmiszerlistát – az ajánlott élelmiszerekről (alma, körte, hüvelyesek, karfiol, gomba, spárga, halak és húsok); a semlegesekről, amik nem terhelik a szervezetet (gesztenye, cseresznye, őszibarack, kukorica, fokhagyma, káposztafélék és magfélék); és azokról, amik ritkán fogyasztandóak, mert terhelik a szervezetet (sajtok, tejtermékek), emellett azokról is, amelyek egyáltalán nem ajánlottak (fehérrépa, rizs, brokkoli, cékla, szójabab, cukor vagy citrusfélék). Az összefoglaló tartalmazta, hogy hogyan kell táplálkoznom, milyen arányokban kell bevinnem ezeket az élelmiszereket, persze a specifikumok figyelembe vételével.

Azoktól az élelmiszerektől, amelyek tiltólistán vannak, nem kell végleg búcsút venni, csak a megálmodott testsúly eléréséig kell kiiktatni az étkezésből. Utána fokozatosan vissza lehet venni ezeket az étrendbe. Amikor az ember úgy érzi, hogy ismét felszedett pár plusz kilót, mert a nem ajánlott élelmiszerekből sokat vitt be a szervezetébe, akkor ezeket ismét elhagyja az étkezésből.

A sportot nem úsztam meg

Rendkívül fontos szerepe van a sportnak, amely az életmódváltás 30 százalékát adja. Ezen belül is lényeges, hogy minden hormontípusnak más fajta sport felel meg. Pontosan meghatározható, hogy melyik edzésmódszer az, amivel a leghatékonyabb a zsírégetés az adott típusnak – az elemzőtől ebben is segítséget kaptam. Megjegyezte, ez általában mindenkinek az a mozgás, amelyet a legkevésbé szeret: nálam ez a lépcsőzés. Az agyalapi típus nem sportol szívesen, így nehezen épít izomzatot. Ennek a típusnak az erőnléti edzés a legjobb – nagyobb súlyok, kevesebb ismétléssel.

A hormontípust azért fontos meghatározni, mert ezzel zárhatók ki azok az élelmiszerek, amelyek nem ideálisak a szervezet számára. Az idegrendszer típusának meghatározása pedig azért lényeges, mert az idegrendszer és az emésztőrendszer szorosan együttműködik – így például egy gyorségetésű típus esetén, mint amilyen én is vagyok - a szénhidrát felpörgeti ugyan a szervezetet, de hiába eszek, éhes maradok, így tovább eszem és megnő a kalória bevitelem. Ehelyett fehérjét kell ennem, ami beállítja az egyenletes vércukorszintem, ezzel biztosítva, hogy ne törjön rám éhségroham, vagyis fokozatosan éhezzem meg. A vércsoportot is figyelembe kell venni, mert szintén meghatározható, hogy a vércsoport-diéta szerint milyen élelmiszerek terhelik le a szervezetet emésztéskor – mint például az én 0-s vércsoportom esetén a búza alapú élelmiszerek.

Nekiálltam

Magam is meglepődtem, hogy az első néhány nap után milyen könnyen belejöttem az új étrendembe. Kerestem a kihulló élelmiszerek helyett alternatívákat – mint például a finomított cukor helyett a növényi alapú édesítőszert (Stevia), a vaj és olaj helyett kókuszzsírt, vagy a búza helyett a rozst és a kölest; és alig akadt egy-két olyan étel, amitől igazán nehezemre esett megválni. Az eredményesség már az első héten jelentkezett másfél kilogramm formájában. Folyamatosan és főként fokozatosan olvadtak le rólam a kilók. Kéthetente egy-másfél kilóval lettem könnyebb. A sportot is igyekeztem rendszeresen végezni, heti egy-két alkalommal lépcsőző géppel edzettem, mellette heti egyszer pedig fallabdáztam. Ezek megtartása mellett nagyjából 178 nap alatt kellett leadnom a felesleget (közel 8 kg-t) és kellő izomtömeget (nagyjából 3 kg-t) magamra szedni.

Az október közepén elkezdett életmódváltással már március közepére sikerült jelentős sikert elérnem, azaz nagyjából 150 nap alatt leadtam majdnem 9 kilogrammot és a kívánt izommennyiség felét is felszedtem. A súlyom azóta is tudom tartani gond nélkül, a megfelelő arányok és élelmiszertípusok betartásával pedig energikus maradok, és nem eszem többet annál, mint amennyit kíván a szervezetem.

Azt állítják, kontrollra nem szükséges menni, de ajánlott, ha valaki nagy túlsúlytól szabadul meg, esetleg egy baleset esetén, vagy ha nagyobb stressz éri a szervezetet - az arányok ilyenkor változhatnak, és ezekhez kell igazítani a megváltozott étrendet. A hormontípus kizárólag a terhesség alatt változik meg, azon kívül nem.

Többféle csomag közül lehet választani. Az alapcsomag ára 25 ezer forint, ebben alapvetően megvannak azok a vizsgálatok, amelyekkel el lehet kezdeni az életmódváltást – az állapotfelmérés, a mérés, tápanyag-kalkuláció és tanácsadás. A Prémium csomag, amit én is választottam, annyival több az alapcsomagnál, hogy heti étrendet tartalmaz receptlistával. Ez nagy segítség azoknak, akik nem tudják, hogyan változtassák meg főzési szokásaikat.

Szerző: Papp Nikolett

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek