Ez az otthonod legveszélyesebb része

GettyImages-1297439180
Olvasási idő kb. 6 perc

Ha balesetekről beszélünk, általában valamilyen közlekedési baleset jut az eszünkbe, hiszen ezekről szólnak a hírek, és különben is hol lennénk nagyobb biztonságban, mint otthon?

Logikusnak is tűnik, hiszen az egyre nagyobb teljesítményű járművek korában a nagy sebességnél elég egy pillanatnyi figyelmetlenség, és kész a baj. Szinte naponta szerepel a híradásokban, hogy autók ütköztek egymással, biciklivel, vagy még rosszabb esetben vonattal. Sajnálatos módon még a gyalogos közlekedés során sem érezhetjük magunkat biztonságban, mert számos alkalommal zebrán történik a baleset. Mégis, a statisztikai adatok szerint, a lakásunk veszélyesebb terep.

Hol történik a legtöbb baleset otthon?

A KSH 2021-es adatai alapján naponta átlagosan 4-en veszítik életüket otthon, ami egyébként még így is javuló tendenciát mutat, hiszen 1993-ban még ez az adat 12 haláleset/nap volt átlagban. A konyha az egyik legveszélyesebb helyiség a balesetek tekintetében, de egy amerikai kutatás során a fürdőszoba nyerte el az első helyet.

Ezek a főbb veszélyforrások a fürdőszobában.

Csúszásveszély

Sokszor előfordul, hogy egy nem megfelelő anyagú szőnyeg vagy papucs már önmagában kibillent az egyensúlyunkból, de ha a felületekre víz kerül, az még jobban megnöveli ennek kockázatát. Mind a járólapon, mind a kádban, zuhanyzóban előfordulhat, hogy kicsúszik a lábunk alól a talaj. Elkerülhető a zúzódások, törések begyűjtése, ha olyan csúszásgátlókkal látjuk el ezeket a felületeket, amelyek vizesen is megfelelően tapadnak, és a fürdőszobai szőnyegből is olyat választunk, ami jól felszívja a kifolyó vizet, de stabilan a helyén marad. Segíthet még, ha a bútorválasztásnál kerüljük a szilánkosra törő üvegfelületeket és éles sarkokat. Érdemes még a kritikus helyekhez, mint a kád, zuhanyzó, vécé, kapaszkodót szerelni a falra, ezzel jó eséllyel elkerülhetők a nagyobb esések.

A fürdőszobában történik a legtöbb otthoni baleset
A fürdőszobában történik a legtöbb otthoni balesetmsdnv / Getty Images Hungary

Fulladás

Elsősorban kisgyermekeket veszélyeztet, és bármilyen meglepő, nem csupán a kád, de a vécé is potenciális veszélyforrás. A fürdőszobában is fontos a folyamatos szülői felügyelet, még akkor is, ha úgy gondoljuk, nagyon kevés vízben fürdik a csemete.

Egy fárasztó nap után kellemes lehet elmerülni egy kád vízben, de ha a relaxáció ezen módját választjuk, semmiképp ne vegyünk be előtte olyan gyógyszereket, melyeknek álmosító, bódító hatása van.

Áramütés

A víz és az elektromosság soha nem jó párosítás, a fürdőszobában mégis kénytelenek vagyunk egymás mellett használni a kettőt. Néhány szabályt fontos szem előtt tartanunk:

  • Elektromos berendezésekhez csak száraz kézzel nyúljunk.
  • Kerüljük a hosszabbító használatát.
  • Időnként ellenőrizzük a konnektorok és elektromos berendezések állapotát, mert a párás környezet miatt könnyebben károsodhatnak.
  • Fürdőkád, zuhany közelében ne használjunk elektromos berendezéseket, például: hajszárító, elektromos borotva, elektromos fogkefe, elektromos hajsütő.
  • A fürdőkádban a mobilozás nem javasolt, hiszen sok okostelefon lehelte már ki így a lelkét, de ha mégsem tudnánk megválni tőle erre a kis időre, semmiképp ne csatlakoztassuk a készüléket töltőhöz, mert az már nem csak a telefonunk végét jelentheti.
Mindig tartsuk gyermekek elől elzárva a vegyszereket!
Mindig tartsuk gyermekek elől elzárva a vegyszereket!Image Source / Getty Images Hungary

Mérgezések

A fürdő takarításához sokszor használunk erős vegyszereket. Ezek használata közben érdemes védeni a bőrünket, mert akár égési sérüléseket is okozhatnak, valamint ügyelni kell, hogy ne lélegezzük be őket.

A tisztítószereket tartsuk elzárva a gyermekek elől, és ha nem saját dobozában tároljuk, feltétlenül feliratozzuk, hogy elkerüljük a véletlen lenyelésüket.

Klórtartalmú vegyszereket soha ne keverjünk savas tisztítószerekkel, mert a felszabaduló klórgáz nagy koncentrációban akár 1-2 percen belül halált okozhat. Ammónia- és klórtartalmú vegyszerek keveredése esetén is mérgező gázok keletkeznek.

Általános szabályként megjegyezhetjük: Soha ne keverjük a tisztítószereket, és mindig biztosítsuk a jó szellőzést!

A jó szellőzés nem csak a vegyszerek miatt fontos. Nyílt lánggal működő vízmelegítők, fűtőtestek használatakor fennáll a szén-monoxid-mérgezés veszélye, és mivel ezek a berendezések leggyakrabban a fürdőszobában kapnak helyet, ott a legnagyobb a kockázat. Mindenképp ajánlott szén-monoxid-érzékelő felszerelése.

Fertőzések

A balesetek mellett fontos megemlítenünk, hogy a fürdőszoba megfelelő higiéniája elengedhetetlen, mert a párás, nedves környezet ideális a kórokozók szaporodásához. Ha a felületeket használaton kívül lehetőleg szárazon tartjuk, és szellőztetéssel igyekszünk a páratartalmat alacsonyan tartani, jó eséllyel megelőzhetjük a penészesedést. A zuhanyfüggönyt és a zuhanyzó vagy kád körüli fugákat, nehezen elérhető zugokat, valamint a villanykapcsolókat és kilincseket gyakran tisztítsuk!

Ha szeretnénk csökkenteni a kórokozók mennyiségét a helyiségben, a vécé fedelét lehúzáskor mindig tartsuk lehajtva, ellenkező esetben a vízpermet akár 5 méterre is repítheti a baktériumokat.

A baleseteket legtöbb esetben kis odafigyeléssel meg tudjuk előzni otthonunkban, és így a fürdőszobáról továbbra is egy frissítő zuhany jut majd eszünkbe.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

 

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek