Vannak, akik édesítve, mások a savanykás ízét meghagyva készítik el főzeléknek, levesnek, teának vagy éppen tölteléknek a sóskát. Bárhogy is szeretjük, a szervezetünknek mindenképpen jót tesz, mivel rendkívül gazdag tápanyagokban, szinte felturbózza a testünket. Nemcsak a látásunkat segíti, a fogyókúránkat támogatja, de még a szívünk működésének is kedvez ez a növény.
Vérnyomásproblémák ellen
Mivel a levelei tele vannak antioxidánsokkal, ez rendkívül jó hatással van a szív- és érrendszerünkre. Ezek ugyanis csökkentik a rossz koleszterin- és trigliceridszintet a testben, amitől kedvezőbb lesz a vérnyomásunk.
Erősíti az immunrendszert
Az antioxidánsok a vitaminokkal összefogva hatékonyan erősítik az immunrendszerünket, valamint fitokémiai vegyületeinek vírusellenes hatásuk van. Egy vizsgálat során kiderült, hogy kivonata még az influenzavírus szaporodását is csökkentette a gazdasejtekben.
Bőrbetegségek ellen is bevethető
Mivel igencsak gazdag C-vitaminban és flavonoidokban, hatékonyan veszi fel a harcot a különféle bőrbetegségekkel, például a herpesz vagy a pattanások ellen. Leveleit kiszárítva a viszkető sömör és egyéb kiütések csillapítására használhatjuk, de akár a szépségápolásban, arcpakolásként is kiváló hatása van pórusösszehúzó tulajdonsága miatt.
Segít a fogyásban
Magas vitamintartalma mellett elenyésző mennyiségű zsír és kalória van benne, így aki nem édesíti az ebből készült ételt, az a fogyókúrában is bátran bevetheti.
Azért is érdemes ebből gyakran ennünk diéta alatt, mivel magas a proteintartalma, kiváló vízhajtó és emésztést serkentő hatása is van. A szervezet méregtelenítését pedig a benne lévő protolitikus sav segíti.
Hajhullás ellen
A téli vitaminhiányos időszakot a hajunk is megsínyli, ráadásul a fűtés és a sapkaviselés kiszáríthatja tincseinket. Ezekre a problémákra is kiváló a sóska, mivel a benne lévő vitaminok ápolják a száraz, töredezett hajat, megelőzik és megszüntetik a hajhullást. A hajápoláshoz forrázzunk le egy nagy maréknyi sóskalevelet, hagyjuk kihűlni, majd öblítsük át ezzel a lével a hajunkat, és masszírozzuk át a fejbőrünket.
Erősíti a csontokat a benne lévő kalcium
Levelei igen gazdagok kalciumban, ami segíti a csontokat erősségük megtartásában. Emiatt különösen ajánlott egy törés miatti lábadozás idején, de a középkorú nőknek is kifejezetten érdemes rendszeresen sóskát enniük, mivel az ő csontozatuk általában hamarabb meggyengül.
Bőséges vitaminforrás
Már egy tál sóska biztosítja a napi szükséges C-vitamin-bevitel felét, de emellett van benne A-, B1-, B2-, és B9-vitamin is bőven. Gazdag még káliumban, kalciumban, foszforban, nátriumban és vasban is.
Mennyit ehetünk sóskából?
Mivel a sóska nemcsak egy étel, de gyógynövénynek is számít, ennél is ajánlott ügyelni arra, hogy mennyit eszünk belőle. Természetesen egy normális ebéd közben még véletlenül sem lehet túladagolni ezt a növényt, de a savanykás ízét adó oxálsav miatt a vesekőképződésre hajlamosaknak ajánlott odafigyelni az elkészítésére. Aki ilyen gonddal küzd, az csak a frissen szedett leveleket készítse el, mivel minél régebbi a sóska, annál több oxálsav keletkezik benne: a friss levelek első főzővízét öntse le, csak a második adagban felforraltat használja az étel elkészítéséhez.
Ha még többet szeretnél tudni a tavaszi zöldségekről, olvasd el ezt a cikkünket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés