Az egészséges táplálkozás egyre többeknek fontos, de annyi információ ömlik ránk mindennap ebben a témában is, hogy nehéz megmondani, hogy melyiknek érdemes hinni. A vállalatok gyakran alkalmaznak olyan marketingstratégiákat, amikkel megcélozzák az egészségtudatos fogyasztókat, olyan kifejezéseket használva, mint az alacsony zsírtartalmú, gluténmentes és alacsony szénhidráttartalmú, hogy felhívják magukra a figyelmet. Ezáltal pedig előfordulhat, hogy félrevezetik a vásárlót, mert ezek miatt a hívószavak miatt egészségesebbnek gondolják az adott terméket, de valójában vannak rejtett összetevői is. Végül is, egy sütemény is lehet gluténmentes, de ez még nem feltétlenöl jelenti, hogy ténylegesen egészséges is.
1. Előre elkészített turmixok és smoothie-k
Az előre elkészített turmixok olyan palackozott italok, amelyekről azt gondoljuk, hogy gyorssá és egyszerűvé teszik a különféle gyümölcsök és zöldségek fogyasztását. Sajnos a valóság az, hogy a gyümölcslevekhez hasonlóan az előre elkészített turmixoknál is gyakran magas a cukortartalom, valamint mesterséges aromákat és tartósítószereket kevernek hozzájuk. Sokszor nagyon alacsony a fehérjetartalmuk is.
Ezek helyett jobb, ha magadnak készítesz fehérjében gazdag, alacsonyabb cukortartalmú változatokat otthon friss, teljes értékű gyümölcsök és zöldségek felhasználásával. Tehetsz bele zöld leveles zöldségeket, bogyós gyümölcsöket, dióféléket, magvakat. Fehérjeporral akár még táplálóbbá is válhat a házi turmixod.
2. Ízesített joghurt
A joghurtot általában tápláló élelmiszerként tartják számon probiotikum-, kalcium- és fehérjetartalma miatt, amelyek támogathatják az emésztőrendszer egészségét, és hozzájárulhatnak a kiegyensúlyozott étrendhez. Azonban egy átlagos ízesített joghurt 30 gramm cukrot tartalmaz– ez talán így nem mond sokat, de valójában annyi, mint egy tábla csokoládé! A joghurtban némi cukor természetes módon is előfordul, de a többit hozzáadják.
Ezeknek az egészségesebb alternatívája lehet a sima, cukrozatlan görög joghurt, amit saját magad keversz össze gyümölcsökkel, például bogyós gyümölcsökkel, szeletelt banánnal vagy kockára vágott mangóval.
3. Korpás muffin
A muffinról magában nem is hinnéd, hogy jó lehet neked, csupán egy édességként tekintesz rá. Azonban, ha azt olvasod, hogy korpás, rögtön egészségesnek hangzik, igaz? Ez viszont nem takarja a valóságot, egy átlagos boltban kapható korpás muffin majdnem 400 kalóriát és 36 gramm cukrot tartalmaz – de csak 4 gramm rostot. Helyette készíts inkább saját kis muffinokat, le is fagyaszthatod őket, így nem kell azonnal megenned mindet.
4. Energiaszelet, müzliszelet
A legtöbb energiaszelet cukor-, kalória- és zsírtartalma semmiben sem különbözik egy hagyományos csokoládészeletétől – különösen azoké, amelyek csokoládéval vannak bevonva – hiába van benne dió, magvak, gyümölcsök, vagy dúsítják őket vitaminokkal és ásványi anyagokkal.
Az energiaszeletek lényege, hogy koncentrált szénhidrátot biztosítsanak az edzés előtt, alatt és után, de gyakran túl sokat használják őket, ami súlygyarapodást is okozhat. Egy 2018-as kutatás pedig azt találta, hogy egyes energia- és fehérjeszeletek inkább hasonlítanak a gyorséttermi ételekre, mint az egészséges snackekre. 56 népszerű fehérjeszeletet elemeztek, és megállapították, hogy sokuk több cukrot és telített zsírt tartalmaz, mint egyes fánkok.
Vegyél inkább müzlit, ami a müzliszelet egyik egészséges összetevője, és készíts saját müzliszeletet otthon.
5. Aszalt gyümölcsök
Az aszalt gyümölcs olyan friss gyümölcs, amelyet dehidratáltak, hogy eltávolítsák a víztartalmának nagy részét. Nagyon népszerű ebben a kiszerelésben a mazsola, a szárított sárgabarack, a szárított áfonya és a szárított mangó. Azt gondolnánk, hogy vitaminok, ásványi anyagok és rostok jó forrásai, azonban általában magasabb cukortartalommal rendelkeznek, gyakran tartalmaznak tartósítószereket és egyéb adalékanyagokat. Ha nem tudsz ellenállni neki, figyelj rá, hogy a hozzáadott cukrot vagy egyéb adalékanyagokat nem tartalmazó aszalt gyümölcsöket válassz.
Ha a későbbi felhasználás miatt a friss helyett inkább ezeket részesíted előnyben, akkor a fagyasztott gyümölcsök is remek alternatívát jelentenek. Kutatások még azt is kimutatták, hogy a tápanyagtartalmuk hasonló, sőt, néha még magasabb is, mint a friss gyümölcsöké.
6. Ízesített zabpehely
Az ízesített zabpehely egy előre csomagolt instant zabpehely, ami különböző ízekben kapható. Sokan egészséges reggelinek tartják, mivel a zabpehely magas rosttartalmáról ismert. Ezek a változatok azonban gyakran nagy mennyiségű hozzáadott cukrot, mesterséges édesítőszert és mesterséges aromákat tartalmaznak. Ehelyett az ízesített zabpehely egészségesebb alternatívája, ha saját zabpehelyt készítesz, és saját magad által összeválogatott alapanyagokat, például gyümölcsöket teszel hozzá. Ízesítheted fűszerekkel, például fahéjjal vagy szerecsendióval, talán még egy csipetnyi alkoholmentes vaníliakivonatot is hozzáadhatsz.
Az étkezés a krónikus betegségek elkerülésében is fontos szerepet játszik. Ha tudni szeretnéd, hogyan, olvasd el az alábbi cikkünket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés