Sokkolta a kutatókat az eredmény: 10-szer több mikroműanyag van a csecsemők szervezetében, mint a felnőttekében

GettyImages-85771297
Olvasási idő kb. 3 perc

Ott van az ivóvízben, de akár be is lélegezhetjük; és ami még rémisztőbb, hogy a legkisebbek szervezetében tízszer annyi van belőle, mint a szüleikében.

Nemrégiben a New York-i Egyetem Orvostudományi Karán végeztek egy tanulmányt, melyet az egyik tudományos folyóiratban publikáltak. A megdöbbentő eredmény szerint a csecsemők székletében tízszer annyi mikroműanyag van, mint egy felnőtt emberében. 

A bébiknek szóló termékekből juthat a szervezetükbe

Mikroműanyagnak az 5 milliméternél kisebb műanyagdarabkákat hívjuk. Ott vannak a levegőben, a vízben, a talajban, de még a cukorban és a konyhasóban is. Az amerikai kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy az emberi székletből kimutatható-e; talán ők sem számítottak rá, de mindegyik mintában találtak mikroműanyagot.

A természetes vizeinkben is ott a mikroműanyag
A természetes vizeinkben is ott a mikroműanyagWestend61 / Getty Images Hungary

Az pedig még meglepőbb volt, hogy a kimutatott polietilén-tereftalát – azaz a PET szintje a csecsemőknél tízszer magasabb volt, mint a felnőtteknél. Erre pedig azt a választ találták, hogy valószínűleg a különböző, bébiknek gyártott termékek magasabb műanyagtartalma lehet az ok.

Többek között a cumik, a fogzás idején ajánlott rágókák, de még a játszószőnyegek és egyes textíliák is okozhatják, hogy több mikroműanyag jut a kicsik szervezetébe.

De akár a cumisüvegek, edények, kanalak és tálak vagy a játékok is felelősek lehetnek azért, hogy a kicsik szervezetében nagy mennyiségű mikroműanyag van, hiszen ezeket gyakran a szájukba is veszik. 

Mennyire veszélyes a csecsemőkre?

Az, hogy a szervezetben mit okoz a mikroműanyagoknak való kitettség hosszú távon, még nem egyértelmű. Ám míg korábban úgy gondolták, hogy egyszerűen áthaladnak a szervezetünkön, ma már úgy tartják, hogy a legapróbbak képesek akár a rostokon át a sejtekbe és a keringésbe is bejutni. Emiatt, akár gyulladásokat és anyagcserezavarokat is okozhatnak. A kutatásban kétféle műanyagot – polikarbinátot (PC) és PET-et kerestek. Kurunthachalam Kannan professzor, a tanulmány vezetője elmondta: „Bár a széklet PC mikroműanyag-tartalma hasonló volt a felnőttek és a csecsemők között, ám a kisdedek székletében átlagosan több mint 10-szer magasabb PET-koncentráció volt, mint a felnőttekében. Emellett a vizsgálatok kimutatták, hogy a palackokban elkészített anyatej-helyettesítő tápszerek milliónyi mikroműanyagot szabadíthatnak fel, illetve sok feldolgozott bébiételt is műanyag edénybe csomagolnak.”

A kedvenc textiljáték is veszélyes a csecsemőkre?
A kedvenc textiljáték is veszélyes a csecsemőkre?Digital Vision / Getty Images Hungary

Folytatják a kutatást

Kannan professzor és kollégái elkezdték feltárni a mikroműanyagok emberre gyakorolt következményeit a csecsemők és felnőttek székletének szintjének mérésével. Bár a minta nem túl nagy – hat csecsemő és tíz felnőtt mintáit vizsgálták –, de az jelentős, hogy mindegyikben találtak mikroműanyag-szálakat.

A kis minta ellenére az eredmény jelentős
A kis minta ellenére az eredmény jelentősMorsa Images / Getty Images Hungary

Ennek ellenére a kutatás vezetője, Kannan professzor óva intette az olvasókat attól, hogy túl korai következtetéseket vonjanak le. Úgy fogalmazott, hogy az adataik bizonyítékot szolgáltattak az emelkedett mikroműanyag jelenlétére, ám nagyobb mintaszámmal szeretnék megerősíteni és kiterjeszteni a kutatásukat. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek