A sarki fény akkor lesz látható, ha sötétben ér el minket a napkitörés – írja az Időkép. Az Aurora Borealisnak is nevezett égi jelenség az utóbbi hetekben rendszeressé vált Európa felett, azonban nem minden esetben lehet elcsípni.
Július közepe óta minden nap volt legalább egy M vagy X osztályú napkitörés, legutóbb egy X1.5-ös mértékű égi jelenséget regisztráltak. Amint azt a SpaceWeatherLive megírta, a napkitörés során egy nagyenergiájú részecskefelhő indult a Naptól a Föld felé.
Ha szerencsénk van, mi is látjuk a különleges égi jelenséget
A napkitörés ezekben az órákban éri el a Földet, akár G3-as erősségű geomágneses vihart okozva. Az előrejelzések ekkorra 7-es Kp-indexet mutatnak, ez szabad szemmel látható sarki fényt jelent, ám nem fényes nappal. Mivel alig felhős az ég, a hosszú expozíciós fényképeken is látszik majd a jelenség.
Sarki fény akkor jön létre, amikor a napszél annyira felkavarja a magnetoszférát, hogy töltött részecskék hatolnak be a felső légkörbe, a Föld mágneses mezejének vonzásába. Itt energiájuk egy részét átadják a légkörnek. A légkör összetevői ezek miatt ionizálódnak, így különféle színű fényt bocsátanak ki.
Érdemes lesz az eget figyelni
Nem is olyan régen, 2024 májusában láthattak az égre pillantva hasonlót a szerencsések, akkor egy hasonlóan erős geomágneses vihar okozott nálunk elképesztő színű és megjelenésű sarki fényt szerte az országban.
Ha netán mégsem lenne látható lakhelyünkről ma a sarki fény, akkor sem érdemes elkeseredni, ugyanis a csillagos ég bővelkedik látnivalókban.Egy különleges négyes együttállást biztosan megcsodálhatunk ma éjjel: a fogyó Hold mellett a Mars, a Jupiter és a Bika csillagképben a Fiastyúk kerül közel egymáshoz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés