Kiderült, melyik pozitív tulajdonság jellemzi a legtöbb bűnözőt

pozitiv-tulajdonsag (3)
Olvasási idő kb. 5 perc

Ha bűnözőt kellene jellemezni, biztosan csupa negatív tulajdonság jutna az eszünkbe. Azonban egy új kutatás szerint egy pozitív személyiségjegy is sokakra igaz.

A bűnözőknél gyakran előforduló személyiségjegyek közül olyanokra számítanánk, mint például az agresszió, a nárcizmus és a védekező magatartás. Egy új tanulmány azonban egy másik, meglepőbb tulajdonságot tárt fel, amelyre valószínűleg egyáltalán nem gondolnál: ez pedig a nyitottság.

Pozitív tulajdonságot fedeztek fel a bűnözőknél

A szakértők egy új felmérésben úgy tapasztalták, hogy a nyitottság szintén gyakran megfigyelhető a bűnözők jellemében. A romániai Babeş-Bolyai Tudományegyetem kutatói interjúkat készítettek két börtön elítéltjeivel, és összehasonlították személyiségjegyeiket egy közösségben élő, megfelelő kontrollcsoporttal.

Pozitív tulajdonságot találtak a kutatók a bűnözőknél
Pozitív tulajdonságot találtak a kutatók a bűnözőknélDragonImages / Getty Images Hungary

A kutatásban 578 résztvevő vett részt, akiket két csoportra osztottak: egy 282 fős általános közösségi mintára és egy 296 fős, két romániai, szigorúan őrzött börtönből származó elítéltekből álló csoportra. A fogvatartottak csoportját két alcsoportra osztották tovább: bűnt első alkalommal elkövetőkre (129 fő) és visszaesőkre (167 fő). Rendhagyó módon a kutatók közül ketten a börtönből figyelték meg a rabokat, hogy reprezentatív képet kapjanak személyiségjegyeikről.

A bűnözői magatartást olyan bomlasztó cselekményekkel írták le, mint a lopás, a támadás, a csalás, a vandalizmus és a gyilkosság. Ezek jelentős károkat okoznak a társadalomnak, és negatívan befolyásolják a társadalmi rendet. Annak megértésében, hogy egyes egyének miért lépik át a bűnözés határát, a kutatók felfedezték, hogy az egymás mellett létező pozitív és negatív személyiségjegyek döntő szerepet játszanak.

Stabil és kiszámítható környezetben az egyének hajlamosak pozitív tulajdonságokat kifejleszteni, mint például a pozitív kapcsolatok fenntartására irányuló motiváció és az érzelmi stabilitás. Ezzel szemben a durva és nem támogató környezetben az egyéneknél idővel negatív tulajdonságok alakulhatnak ki, mint például a dominancia, a csalárdság és az erkölcsi normák figyelmen kívül hagyása, amelyek növelik a bűncselekmények elkövetésének kockázatát.

Kimutatták, hogy a rabok örömüket lelték az új élmények kipróbálásában, ami a szakértők szerint növelheti a kockázatvállalási hajlandóságukat is, ez pedig bűnözői magatartáshoz vezethet. Azonban a nyitottság nem jelzi előre a bűnismétlést, ami arra utal, hogy inkább a kezdeti bűncselekményeknél lehet releváns. Arra jutottak, hogy ez a tulajdonság az egyetlen pozitív személyiségvonás, amely növeli a bűnelkövetés esélyét.

Egyéb tulajdonságok szerepe a bűnözésben

A kutatók más tulajdonságokat is vizsgáltak. Az extraverzió például, amely jellemzően a barátkozásra való hajlammal és az asszertivitással társul, mind az első alkalommal elkövetők, mind a visszaesők esetében alacsonyabb volt, mint a büntetlen előéletű személyeknél.

Kapcsolatot találtak a neuroticizmus és a bűnelkövetés között is. A neuroticizmus, a stresszre vagy más negatív érzelmekre adott rossz reakció hajlama, ami szorongást, dühöt és szomorúságot eredményez, következetesen összefüggött mind az első alkalommal elkövetett bűncselekményekkel, mind a bűnismétléssel. Ez arra utal, hogy az érzelmi instabilitás kockázati tényező lehet a bűnelkövetés és a folytatása szempontjából.

Bizonyos negatív tulajdonságok hiánya is okozott meglepetést
Bizonyos negatív tulajdonságok hiánya is okozott meglepetéstWestend61 / Getty Images Hungary

Összességében a tanulmány szerint a bűnözés legerősebb előrejelzője az érzelmi instabilitás, a kockázatvállalás, valamint a csalárdság magasabb szintje. E tulajdonságok minden egyes kombinációja jelentős mértékben összefügg a bűnelkövetéssel és a bűnismétlés valószínűségével. A bűncselekményekben részt vevő egyének érzelmi instabilitásról (magas neuroticizmus), csökkent pozitív érzelmekről, alacsonyabb asszertivitásról számolnak be, és kevésbé érzékenyek a szociális visszajelzésekre (alacsony extraverzió). Azonban a tudósok azt is kiemelik, hogy nem mindenki válik bűnözővé, aki ezekkel a tulajdonságokkal rendelkezik.

Váratlan eredmény az is, hogy más negatív vonások, mint az empátia hiánya, a bosszúvágy és az az érzés, hogy másoknál többet érdemelnek, nem bizonyultak a bűnözői magatartás jelentős előrejelzőinek.

Előfordulhat, hogy nem bánnak veled megfelelően a munkahelyeden. Az alábbi cikkünkben összeszedtük szakértő segítségével, mit tehetsz, ha megaláznak. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek