A hét értékes tárgy, köztük a müncheni játékokon elnyert két arany- és egy ezüstérem, 183 300 dollárt, vagyis több mint 50 millió forintot hozott a konyhára Korbutnak. Legdrágább ereklyéje a csapatban szerzett aranyérme volt, amit 66 ezer dollárért, mintegy 20 millió forintért értékesített.
Négyszeres olimpiai bajnok lett
Olga Korbut 1955-ben a mai Fehéroroszország területén született, és 1991-ben költözött az Amerikai Egyesült Államokba. Jelenleg 69 éves, és Arizonában él. Az 1970-es évek egyik legnépszerűbb sportolója rendkívüli hatással volt a női szertornára, mely addig az akrobatika helyett leginkább az eleganciára fókuszált. A hidegháború tetőpontján, 1972-ben, amikor Korbut mindössze 17 éves volt, lélegzetelállító tornájával több millió csodálót szerzett Nyugaton.
A mindössze 1,5 méter magas tornászlányt nem véletlenül becézték „a minszki verébnek”. A madárcsontú sportoló nemcsak kecses volt és törékeny, de lebilincselő mosolya és kellemes bája is hozzájárult ahhoz, hogy olimpiai legendává váljon.
Az 1972-es müncheni olimpián három aranyat szerzett csapatban, gerendán és talajon, valamint egy ezüstöt is nyert felemás korláton. Ezt követően a montreali játékokon, 1976-ban újabb aranyat és ezüstöt is nyert (csapat, illetve gerenda).
Az olimpián debütáló Korbut-flipet veszélyessége miatt betiltották
A fehérorosz származású tornász nevéhez fűződik az a látványos trükk, amit Korbut-flipnek neveztek el, és a tornász felemás korláton hajtotta végre. Ez a merész és összetett mozdulat egykor népszerű és félelmetes manőver volt, amit Olga Korbut először az 1972-es müncheni olimpián mutatott be, majd sok tornászt inspirált szerte a világon.
A Korbut-flipet a felemás korlát rúdjain hajtják végre, ahol a tornász kézenállásból hátralendül, elengedi a rudat, és hátraszaltót hajt végre, mielőtt újra megfogná a rudat.
Ez egy nagyon kockázatos manőver, amely kivételes erőt, koordinációt és időzítést igényel.
A merész gyakorlat gyorsan népszerűvé vált a tornászok körében, hiszen, ha beépítették a gyakorlatsorukba, igen magas pontszámot szerezhettek. Ám a gyakorlat bonyolultsága és a sérülés lehetősége miatt a Korbut-flipet az 1980-as évek óta betiltották a versenytornában.
Elárverezték személyes tárgyait, köztük az olimpiai érmeket
Az éhezéstől menekülve a négyszeres olimpiai bajnok tornász kényszerűségből nemrég elárvereztette trófeáinak és érmeinek egy részét. Erre azért volt szükség, mert bár a tornásznő az Amerikai Egyesült Államokban edzőként is dolgozott, és különféle show-kban is fellépett, rendszeres jövedelme nem akadt, ezért egy idő után elszegényedett.
Korbut korábbi népszerűségének és hírnevének köszönhetően gyorsan új gazdára találtak az olimpiai érmek, az 1972-es BBC-sportdíja, a különféle szovjet érmek és egy Olga Korbut által dedikált sportmagazin borítója is.
Iris Apfel élete a példa arra, hogy az életünk során adódó lehetőségek megragadása és a bennünk rejlő tehetség kibontakoztatása független attól, hány évesek vagyunk.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés