Szorongva ébredsz mostanában? Ez a megoldás a pszichológus szerint

GettyImages-1969517960
Olvasási idő kb. 6 perc

Az évszakváltások, különösen a nyárról őszre való áttérés aggodalmat, félelmet és egyéb negatív érzelmeket válthat ki belőlünk. Bár sok csodálatos dolgot tartogat számunkra az ősz, amit értékelni kell, sok olyan esemény is történik szeptembertől, ami aggodalomra adhat okot, különösen azoknak, akik hajlamosak a szorongásra.

A szakemberek szerint az őszi szorongásnak két igen fontos forrása van, az egyik a fizikai, a másik a környezeti változásban keresendő. De jó hír, hogy a szezonális depresszió ellen is van megoldás. A megküzdési lehetőségekről Salát Luca szakpszichológust kérdeztük.

Ezért leszünk stresszesebbek ősszel

Az évszakok változása, különösen akkor, amikor nyárról őszre vált a természet, aggodalommal, félelemmel és szorongással tölthet el bennünket. Bár a táj gyönyörű arcra vált, hiszen színesek a levelek, az otthonok hangulatát a fűtött szoba, a sütőtök fűszeres illata és a testet-lelket átmelengető finom tea íze teszi még kellemesebbé, az emberek jó része mégis inkább szomorkás, borongós hangulatra vált.

Az őszi táj sokszínűsége ellenére sokaknak a szorongás időszakát hozza el az évszak
Az őszi táj sokszínűsége ellenére sokaknak a szorongás időszakát hozza el az évszakthethomsn / Getty Images Hungary

A kutatások szerint az őszi szorongásnak két forrása van. Az egyik ok mögött azok a fizikai változások állnak, amelyek a szervezetünkben mennek végbe, és hatással vannak az agyunk működésére. A másik ok pedig a mindennapi életünket is befolyásoló környezeti változásokra vezethető vissza. 

Ezek a fizikai változások jellemzik az őszt

Ahogy az évszak nyárról őszre változik, csökken a napsütéses órák száma, ami egyes emberek agyában kémiai változásokat idéz elő. Bizonyítékok támasztják alá, hogy kevesebb napfény hatására csökken az érzelmeink irányításáért felelős neurotranszmitterek, vagyis a szerotonin, a noradrenalin és a dopamin szintje. Amint apadni kezd a neurotranszmitter-készletünk a szervezetünk a kortizol nevű „stresszhormon” szintjének növekedésével reagál, amely olyan helyzetekben szabadul fel, amikor veszélyt észlelünk. Ha pedig a szükségesnél több kortizol szabadul fel, akkor már szorongásról beszélünk.

A hormonszint megváltozása az egyik oka a szorongásnak
A hormonszint megváltozása az egyik oka a szorongásnakOlga Rolenko / Getty Images Hungary

Ezek a kémiai változások pedig fizikai tünetekhez vezetnek, ami jelentkezhet alvászavar, depresszió vagy fokozott szorongás formájában is. 

Ezeket a kémiai változásokat és fizikai tüneteket együttesen szezonális érzelmi zavarnak nevezzük. 

Ezek a környezeti változások okozhatnak szorongást 

Nem csupán a hosszabb ideig tartó sötét órák száma, hanem az év végéhez köthető váratlan vagy nagyon is előre látható események, változások is szorongást okozhatnak. 

Az időjárás-változás magával hozza a szezonális betegségeket is
Az időjárás-változás magával hozza a szezonális betegségeket isJaromir / Getty Images Hungary

Belső feszültséghez vezethet például a szeptemberi új tanév, valamint a megfázásokkal és influenzával teli szezon kezdete, a nyár szabadságok és a szabadabb időbeosztás elvesztése, de még a közelgő, sokszor elvárásokkal teli év végi ünnepek is adhatnak már okot az aggódásra. 

Fel kell ismernünk a saját igényeinket

Jó hír azonban, hogy az ősszel jelentkező szorongás leküzdésére vannak különféle jól hasznosítható és igen jól bevált megküzdési mechanizmusok. Ilyen lehet például a feszültség oldását segítő aktívabb társasági élet, amikor gyakrabban felkeressük a barátainkat, a rendszeres testmozgás, például az őszi erdőben tett séta jót tesz a lelkünknek is, vagy kereshetünk olyan új hobbit is, amit korábban még nem próbáltunk, de tudjuk, hogy örömünket lelnénk benne. 

Egy új hobbi is lehet a megküzdési stratégiánk a szorongás ellen
Egy új hobbi is lehet a megküzdési stratégiánk a szorongás ellenPheelings Media / Getty Images Hungary

„A megküzdési technikák kiválasztásakor nagyon kell ügyelni arra, hogy azok mindenképpen a mi egyéni, saját igényeinket szolgálják.

Lehet, hogy valakinek segít, ha minden hajnalban hatkor, a sötétben elmegy futni másfél órát, de lehet, hogy másnak az lesz a megküzdési stratégiája, hogy egy órát napoztatja az arcát az őszi napsütésben. Fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy ebben az esetben nincsenek általános receptek, sokkal nagyobb jelentősége van az önreflexiónak, annak, hogy saját igényeinket felismerjük, mert ez segít a legjobb megküzdési technika kiválasztásában” - mondja Salát Luca szakpszichológus, aki szerint nagyon fontos szerepe van az úgynevezett átkeretezésnek is, ami azt jelenti, hogy nem az ősszel ránk váró és minket érő nehézségékre fókuszálunk. Vagyis valóban sötétebb és hidegebb van már ősszel, és a magasabb fűtésszámlát is ki kell majd fizetni, de ennek ellenére ennek az évszaknak is megvannak a maga szépségei, amit észre kell vennünk.

Ha önmagunkra figyelünk, és felismerjük az igényeinket, könnyebben megküzdünk a szorongással is
Ha önmagunkra figyelünk, és felismerjük az igényeinket, könnyebben megküzdünk a szorongással isOscar Wong / Getty Images Hungary

A pszichológus hangsúlyozza: a színes táj és a bekuckózás mellett mindenképpen pozitívuma az ősznek, hogy a nyári strukturálatlanság után újra keretet kap az életünk, ami azért nagyon fontos, mert keretek között alapvetően sokkal nagyobb biztonságban érezzük magunkat, és rendezettebbnek, kiszámíthatóbbnak látjuk az életünket is, ez pedig mindenképpen csökkenti a szorongást.

Ne meneküljünk az érzések elől

„Ha hajlamosak vagyunk a szezonális depresszióra, és az őszi reggeleken arra ébredünk, hogy rossz hangulatunk van, és nyom a mellkasunk, mert ott ül rajta a félelem, ne akarjunk mindenképpen menekülni előle, nézzünk inkább szembe vele” - mondja a szakember.

Az őszi szorongás is elmúlik egyszer, addig is csak rajtunk áll, hogyan éljük meg
Az őszi szorongás is elmúlik egyszer, addig is csak rajtunk áll, hogyan éljük megBraunS / Getty Images Hungary

Tapasztalatom szerint a szorongás ellen nem kell mindig vérverejtékes küzdelmet folytatni, néha jobb, ha elfogadjuk, hiszen úgyis elmúlik majd.

Ez nem azt jelenti, hogy mindenképpen bele kell törődni, hanem sokkal inkább az elfogadáson van a hangsúly. Nem akarunk feltétlenül pánikszerű küzdelmet folytatni ellene, mert tudjuk, hogy a szorongásnak, az aggodalomnak egyszer vége lesz, de addig is megvannak a saját megküzdési stratégiáink, amelyekkel túlélhető ez az állapot – összegzi tapasztalatait Salát Luca, hozzátéve: ez az úgynevezett krízisprevenció segítségünkre lehet abban, hogy előre felkészüljünk a nehezebb időszakra úgy, hogy nem feltétlenül okoz ez bennünk görcsöt, hiszen tudjuk és elfogadjuk, hogy egy ideig rosszabb lesz, de ennek ellenére nem hagyjuk el magunkat, és élünk a megküzdési stratégiáinkkal.

Milyen lehet az élet kávé nélkül? Egy biztos, sok minden megváltozik, akár szorongással járó elvonási tünetek is jelentkezhetnek.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek