A válás okai nagyon változatosak lehetnek, a rossz kommunikációtól és az összeférhetetlenségtől az unalomig vagy a hűtlenség kipattanásáig. Bár lehetséges, hogy a párok leküzdjék ezeket a kihívásokat, ha továbbra is őszinte és nyílt kommunikációval dolgoznak kapcsolatukon, de eljöhet egy pont, amikor felmerül a kérdés: jobb egy olyan kapcsolatban maradni, ahol igazán boldogtalanok vagyunk, csak azért, mert azt mondtuk, „míg a halál el nem választ”?
Fontos megjegyezni, hogy a házasság elköteleződés, de nem életfogytiglani ítélet. Különbség van a nehézségek leküzdése és a krónikus boldogtalanság vagy akár a bántalmazás elviselése között. Ha egy pár minden tőle telhetőt megtett a kapcsolata javítása érdekében, szakember segítségét is kérte, és mégis boldogtalan, akkor a legtöbben elgondolkodnak a válás lehetőségén.
Ez az 5 legfontosabb ok, amiért elválnak a negyvenesek
Ahogy korosodunk, a céljaink és vágyaink elkerülhetetlenül megváltoznak, és amit egykor 20-as éveinken elképzeltünk magunknak, egészen másképp nézhet ki, mint amire 40-es éveinken vágyunk. Azoknak a házaspároknak a tagjai, akik a 20-as éveikben találkoztak, valószínűleg mindketten jelentős változásokon mentek keresztül, amelyek fokozatos eltávolodáshoz vezethetnek.
Noha teljesen egészséges, ha a házaspároknak külön érdeklődési körük és barátaik vannak, de ha úgy találod, hogy több időt töltötök külön az eltérő érdeklődési körök miatt, mint együtt, ideje lehet átértékelni kapcsolatotokat.
Nem szükséges mindig mindenben egyetérteni vagy azonos hobbikon osztozni, de mivel mindketten érezhetik a korukkal kapcsolatos változásokat, elengedhetetlen, hogy csapatként együtt nézzenek szembe az akadályokkal. Ha párban dolgoznak a kihívásokon, az megerősítheti a közöttük lévő kötelékeket, de ha valaki egyedül küzd meg velük, ugyanezek az akadályok éket verhetnek közéjük.
2. Pénzügyek
A pénzügyi stressz a feszültség, a szorongás gyakori forrása a párkapcsolatokban, és gyakran olyan vitákra ad okot, amelyek veszélyeztethetik a házasság stabilitását.
A költségvetési gyakorlatokkal kapcsolatos nézeteltérésektől az eltérő költési szokásokig, a váratlan kiadásokig, a pénz feletti hatalmi harcokig vagy akár a szerencsejáték-függőségig a pénzügyi konfliktusok különféle formákban jelentkezhetnek. Alapvető fontosságú azonban annak felismerése, hogy a kiváltó ok nem maga a pénz; inkább a bizalom és a kommunikáció hiánya a partnerek között, ami a kapcsolatok tönkremeneteléhez vezethet.
Az erős és egészséges kapcsolat biztosításához elengedhetetlen, hogy a házaspárok nyílt és őszinte kommunikációt folytassanak a közös életük minden területéről, beleértve a pénzügyeket is.
3. Családon belüli bántalmazás
A családon belüli erőszak tragikus valóság, amellyel túl sokan szembesülnek 40 éves koruk körül. A statisztikák szerint 10 elszenvedőből 9 nő és 1 férfi. Gyakran évekig, évtizedekig viselik a bántalmazást, és csak 40-es éveikben tesznek pontot a kapcsolatukra.
A családon belüli bántalmazás verbális, fizikai, érzelmi és szexuális formát is ölthet, de a szélsőséges kontroll is ide sorolható, mint például a kiváltságok megvonása a partnertől. Ez az, amikor a partner igényt mutat arra, hogy irányítsa a házastársát, megköveteli tőle, hogy teljesítse a szükségleteit, de nem vállal felelősséget a kapcsolat küzdelmeiben játszott szerepéért. Sokan évekig, évtizedekig reménykednek a változásban, és csak későbbi életükben találják meg az erőt a távozáshoz.
4. Az intimitás hiánya és/vagy a hűtlenség megjelenése
A házasság szenvedélye és intenzitása idővel alábbhagyhat, különösen a munka és a gyerekek mellett. Bár valahol természetes, hogy a negyvenes években elhalványul a szenvedély. Aki már nem vonzódik partneréhez, vagy többszörösen elutasítják, amikor szeretetre vágyik, mélyebb problémák jele lehet. Ha nincs szexuális érdeklődés egymás iránt, akkor a válás kérdése a jövőben is felmerülhet, hacsak nem kérnek szakértői segítséget ezeknek a problémáknak a megoldásához.
A szeretet hiánya hűtlenséghez is vezethet, ami helyrehozhatatlan károkat okozhat egy kapcsolatban. Az érzelmi vagy fizikai hűtlenség, akár a megcsaló házastárs, akár az elárult partner részéről a házasság végéhez vezethet. Még ha megbocsátanak is, a bizalom gyakran helyrehozhatatlanul megromlik.
5. Túl fiatalon házasodtak
A gimnázium vagy főiskola után azonnal megházasodni romantikus elképzelésnek tűnhet, de a valóságban növelheti a válás valószínűségét a házastársak 40-es éveiben. A fiatalon házasodó párok válási aránya sokkal magasabb ugyanis az átlagnál.
Azok a párok, akik fiatalon házasodnak össze, sokszor a családjuknak való megfelelés miatt teszik, vagy megoldásként tekintenek arra, hogy ketten jobban fognak boldogulni együtt, akár anyagi értelemben is. Ezek a párok idővel társfüggővé is válhatnak, mert nem volt lehetőségük megtapasztalni a függetlenséget.
Ahogy az emberek érnek, felfedezhetik, hogy nem olyan kompatibilisek egymással, mint gondolták, vagy más lehetőségek vonzóbbnak tűnnek számukra. Az egyéni prioritásokat beárnyékolhatja a kollektív „mi”. Aki pedig fiatal kora óta csak a „mi”-t ismeri, annak egyedül nem volt esélye a fejlődésre.
A munkahelyi megcsalások is gyakori állomásai a válásoknak
„Azt tapasztalom, hogy a családokban elfáradnak a szülők, mert nem azt a terhelést kapják a gyereknevelésben, mint amire számítottak, és a házastársukkal sem tudnak úgy együttműködni a párkapcsolatukban, mint amire vágytak. Rengeteg megcsalás van a munkahelyeken. Az emberek ott szépen felöltözve megjelennek, huzamosabb időt eltöltenek egymás társaságában, és találnak is olyat, aki jobban megérti az őket nyomasztó problémákat, és meg is hallgatja őket. Aztán ezek a kapcsolatok tovább generálódnak, szexuális vagy érzelmi kapcsolatokká fejlődnek, melyek nagy része aztán megbukik. Nincs igazi elköteleződés, nincsenek igazi döntések” – vélekedik Galambos Balázs, a SzèpenVáljEl Válásközpont mediátora.
Miként dönthetnek jól a párok? Együtt maradjanak vagy külön folytassák az útjukat? A boldogtalan házasságban maradás több kárt okozhat, mint amennyi haszonnal jár, nemcsak a házaspároknak, hanem a gyermekeiknek is. A válás nagyon nehéz döntés, emiatt is fontos segítséget kérni egy terapeutától vagy coach-tól, ahol olyan útmutatást és támogatást kaphatnak, amelyekre szükségük van ahhoz, hogy megfelelő döntést hozzák meg saját maguk és a családjuk számára. Ha pedig a legjobb döntés a válás, akkor késznek kell lenniünk arra, hogy elengedjék azt az életet, amit elterveztek, hogy olyan életünk legyen, amilyenre vágynak.
Tudod, hogy melyik hónap a válások hónapja, amikor a legtöbben úgy döntenek, hogy külön folytatják tovább az életüket? Az alábbi cikkünkből kiderítheted.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés