5 dolog, amit soha ne csinálj, ha felébredsz éjszaka

GettyImages-1387956598 (2)
Olvasási idő kb. 4 perc

Sokaknak nem csak az elalvás okoz nehézséget és kialvatlanságot, igen gyakori probléma az éjszakai ébredés is, amely után sokszor nagyon nehezen tudnak visszaaludni az álmatlansággal küzdők. Különösen igaz ez akkor, ha az éj közepén olyan tevékenységbe fognak, ami még inkább elűzi az álmukat.

Mint kiderült, számos olyan időhúzásra alkalmas elfoglaltság van, amibe nem is lenne szabad belekezdeni, ha hajnalban felriadunk.

Ezekről a szokásokról kell lemondani a jó alvásért

A Magyar Alvás Szövetség évente reprezentatív felmérést készít arról, hogyan alszanak a magyarok. Ebből kiderül, hogy a tendencia folyamatosan romlik, és minden ötödik magyar évről évre kevesebbet alszik. Egy friss kutatás szerint az egyre gyakoribb rossz alvásminőség miatt

minden harmadik embert komoly egészségügyi kockázatok fenyegetnek.  

A telefonon érkező információk csak fokozzák az álmatlanságot éjszaka
A telefonon érkező információk csak fokozzák az álmatlanságot éjszakaYiu Yu Hoi / Getty Images Hungary

Az okok összetettek. Tudományosan is igazolt tény, hogy a mozgás, a táplálkozás és a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás összefüggésbe hozható az alvásminőséggel. A könnyű és gyors esti elalvás, amit testi és lelki egészségünk is befolyásolhat, csak az egyik feltétele a pihentető alvásnak. A másik nagyon fontos tényező, hogy végig tudjuk aludni az éjszakát, és ne ébredjünk fel rutinszerűen hajnalok hajnalán, ami után nem tudunk visszaaludni.

Az éjszakázást könnyen elkerülhetjük, ha az alábbi rossz szokásokat mellőzzük! 

Ne dolgoztassuk meg az agyunkat

Ha munkára fogjuk az agyunkat azzal, hogy elkezdjük pörgetni a telefonunkon a közösségi média felületeit, az e-maileket, az üzeneteket, vagy bekapcsoljuk a tévét, megnehezítjük a pihenést és az elalvást.

A világító képernyők és a mentális stimuláció még inkább összezavarhatja az alvás-ébrenlét ciklust. Ehelyett válasszunk olyan nyugtató tevékenységeket, mint például a könyvolvasás vagy lassú zene hallgatása.

Ne szunyókáljunk délután

Bármilyen csábító is, álljunk ellen a hosszú délutáni alvásnak, különösen akkor, ha folyamatosan hajnalban ébredünk. A szunyókálás megzavarhatja az esti elalvást és az éjszakai pihenést. Ha mindenképpen szükségünk van egy kis sziesztára, a szakértők szerint

jobb, ha délután három óra előtt alszunk, és 20 percnél nem többet.

A napközbeni szunyókálás is okolható az éjszakai ébredések miatt
A napközbeni szunyókálás is okolható az éjszakai ébredések miattKlaus Vedfelt / Getty Images Hungary

Mértékkel fogyasszunk koffeint

Az alvásszakértők szerint lefekvés előtt hat órával már nem lenne szabad koffeint tartalmazó italt fogyasztani. A stimulánsok helyett készítsünk inkább egy bögre nyugtató gyógyteát vagy aranytejet kurkumából, gyömbérből és meleg tejből. 

A kurkuma kurkumint tartalmaz, amely alvásjavító és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik – ezek elősegíthetik a relaxációt és javíthatják az alvás időtartamát.

Ne maradjunk az ágyban

Bár csábító lehet az ágyban feküdni abban a reményben, hogy majd visszaalszunk, ezt az alvásszakértők egyáltalán nem javasolják. Ha már több mint 20 perce ébren vagyunk, inkább keljünk fel, mert, ha az ágyban maradunk, akkor ez a hely nemcsak az alvással, hanem az ébrenléttel is összekapcsolódik, és ez még nehezebbé teszi az elalvást.

A lámpa fénye csak fokozza az éberségünket
A lámpa fénye csak fokozza az éberségünketCavan Images / Getty Images Hungary

Ne kapcsoljunk lámpát

Ha az éjszaka közepén lámpát kapcsolunk, becsapjuk az agyunkat, és hamisan azt üzenjük neki, hogy már nem akarunk aludni. Ilyen esetekben tehát inkább mellőzzük a fényt!

A fáradtság nem csupán egészségügyi okokra vezethető vissza. Vannak olyan rossz szokások, amelyek megnehezítik, hogy fittek legyünk.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek