Az angol házak rendkívül változatosak. A britek szeretik őrizni a múlt darabkáit, ekképp számos olyan ingatlan van az országban, ami a XIX. században épült, és a mai napig lakják. Az épületek jellemzője, hogy általában téglával vagy annak álcázott burkolattal vannak borítva, és ez a vörös tégla a brit építkezési stílus esszenciája. Természetesen vannak modern épületek, ám jellemzően igyekeznek ebbe is belecsempészni a klasszikus elemet, ami különleges hangulatot ad a brit otthonoknak.
Angol háztípusok
Akárcsak a többi országban, számos verzió létezik mind a lakások, mind a házak tekintetében, ám némelyik becsapós, különösen magyar szemmel.
1. Lakások
Ma már számos modern lakás épül, de sokan kényszerülnek régen épült lakásokba. Angliában csak elvétve lehet látni panelházat, merthogy korántsem ez a jellemző, ellenben előfordul, hogy klasszikus angol épületek vannak panelba burkolva. A lakások elsősorban nagyvárosok központi részein vannak, egyébiránt házakat osztanak fel kisebb lakásokra. Meglehetősen ritka a kétszintes lakás, ám gyakori az úgynevezett studio flat, ami magyarul a szobakonyhának felel meg.
2. Átalakított épületek
Nem egyszer előfordul, hogy egy régi épületet alakítanak át irodaházzá vagy éppen lakássá. Egykori gyárépületek, tűzoltóságok, sőt, még templomok is szolgálnak már otthonként.
3. Önálló házak
Az úgynevezett detached house-ból van a legkevesebb Angliában. Egy-egy város külterületei bővelkednek házakban, ám a detached inkább vidékre jellemző, ahol nem kell spórolni a hellyel.
4. Ikerházak
Az úgynevezett semi-detached house meglehetősen gyakori. A házakat kiadók körében ez az egyik legnépszerűbb háztípus, mert sokkal olcsóbb, mint egy különálló ház, ráadásul egy ikerház egyik felében akár öt vagy több lakás is kialakítható.
5. Sorházak
A terraced house neve ellenére nem rendelkezik terasszal, legalábbis meglehetősen ritka esetben. Valójában az elnevezés a sorházakra utal, ami rendkívül gyakori, hiszen még több helyet lehet vele spórolni egy utcában, mint az ikerházakkal. Nagyobb városokban rendkívül sokat látni. Olykor jár hozzá egy kisebb előkert, a hátsókert azonban alapfelszerelés. Amennyiben házvásárlásra adjuk a fejünket Angliában, ez a legolcsóbb háztípus, mert mindkét oldalról vannak szomszédok, így van némi lakótelepi jellege, hiszen mindent hallunk, ami a szomszédban történik. Az országban külön kategória a sorházakat lezáró ház, az ,,End of Terrace House”, amelynek előnye, hogy csupán egy oldalról élvezhetjük a szomszédtól érkező neszeket.
6. Parasztházak
Talán nem ez a legmegfelelőbb fordítás, a cottage mégiscsak egyfajta parasztház. Nem kötelező elem a szalmából készült tető, ám jellegzetessége a vidéki hangulat, a házon belül vastag fagerendákkal és rusztikus, eredeti ablakokkal vagy azok utánzatával. A Holiday című filmben Cameron Diaz is egy ilyen cottage-ba költözött.
7. Bungalók
Ezek – nevükkel ellentétben – nem nyaralók. Leginkább a magyar Kádár-kockához hasonlítanak. Előnyük, hogy a legtöbb angol otthonnal ellentétben nincs bennük lépcső, és jellemzően önmagukban álló házak. Megszabott azonban, hogy ki költözhet ezekbe, ugyanis csak idősek vagy mozgáskorlátozottak ruházhatnak be egy ilyen, természeténél fogva akadálymentesített otthonba.
8. Kúriák
Az úgynevezett mansion a legnagyobb lakóépületek közé tartozik Angliában. Jellemzően régi kastélyok, illetve grófok és nemesek megmaradt kúriái a mansionök, amikből számosat szállodává alakítottak át, de sokban továbbra is egy család él. Az épülethez tartozó több hektárnyi föld és kert kialakítja a maga terét, így garantáltan nincsenek szomszédai annak, aki egy ilyet birtokol.
Ha szívesen olvasnál még Angliáról, itt megteheted!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés