Miért nyeled le a békát?

Szófejtő

GettyImages-175422366
Olvasási idő kb. 2 perc

Lenyeli a békát – mondjuk arra az emberre, aki elvállal valamilyen kellemetlenséggel járó feladatot, ódzkodva és neheztelve ugyan, de igent mond egy számára kínos dologra, amit aztán különösebb zokszó nélkül tűr. De mi köze a békának mindehhez, és miért nyelik le szegény kis kétéltűt?

A népszerű szólásmondás egy régi, tréfás adomából keletkezett – véli O. Nagy Gábor nyelvész –, amely fennmaradt a nép ajkán, és gyorsan elterjedt az ország különböző részein.

A vicces történet két hőse – nevezzük őket Péternek és Pálnak – sétálnak az úton, amikor szembejön velük egy béka. „Te, mennyiért ennéd meg a békát?” – vetődik el az ötlet Péterben, mire barátja, a dolgot nem igazán komolyan véve így válaszol: „Száz forintért”. „Na, tessék, itt van” – ugratja Péter. Pál, aki könnyen rászedhető, és nem is túlságosan vagyonos, rááll a dologra, és kínlódva ugyan, de megeszi a nyers békát, meg is kapja érte a jutalmat.

Nemsokára ismét egy béka kerül az útjukba, mire Pál – akit fűt a bosszú az elszenvedett kellemetlenség miatt – addig ingerli, biztatja kapzsi barátját, mire az rááll, hogy száz forint fejében ő is békát egyen. Legyőzve undorát Péter is lenyeli a gusztustalan „falatot”, így visszakerül hozzá a korábban elveszített százas. A két barát folytatja útját, miközben Pál, aki a békát is megette, és a pénzt is visszafizette, végre kimondja azt a kérdést, ami mindkettejük fejében jár: „Tulajdonképpen hát miért is nyeltük mi le a békát…?”

Szófejtő sorozatunkban jól ismert szólásmondások nyomába eredünk. Ha érdekel egy-egy szó, kifejezés vagy szólás eredete, olvasd el sorozatunk előző részeit is!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek