Miért szemenszedett a hazugság?

Szófejtő

GettyImages-898035364
Olvasási idő kb. 1 perc

Szemenszedett hazugság – kiáltasz fel, amikor valaki olyat állít, amiről azonnal lerí, hogy teljes egészében, mindenestül kitaláció, abszolút valótlanság. De vajon miért és hogyan szedik a hazugságot éppen a szemén?

A közismert kifejezés eredete a régi mezőgazdasági nyelvezetben keresendő – magyarázza Bárdosi Vilmos nyelvész: a régi parasztok a szép, tiszta búzát nevezték szemen szedett búzának, azt ugyanis hosszadalmas, nagy türelmet és precizitást igénylő munka során, szemenként válogatták ki. A jelző eredetileg pozitív értelemben volt használatos, és a makulátlansághoz kapcsolódott, Dugonics András szerzetes, író, matematikus 1820-ban keletkezett szólásgyűjteményében például „tiszta, mint a szemen szedett búza” alakban találkozhatunk vele.

A kifejezés azonban már a 17. század elejétől használatos volt átvitt értelemben is, valamely dolog „tiszta, teljes” mivoltát jelölve – ebből alakult ki a manapság használatos, egyértelműen negatív, pejoratív értelmezés, melynek jelentése tehát „színtiszta, teljes hazugság”.

Szófejtő sorozatunkban jól ismert szólásmondások nyomába eredünk. Ha érdekel egy-egy szó, kifejezés vagy szólás eredete, olvasd el sorozatunk előző részeit is!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek