Kilenc nagymama 30 évig költötte titokban férje pénzét a szegényekre

nagymama szegeny
Olvasási idő kb. 6 perc

Évtizedeken át teljes titokban sütött süteményeket és támogatott szegény sorsú családokat kilenc nő Tennessee-ben: a mára nagymamakorú csoport tagjait hirtelen ötlet vezérelte, és akkor sem kellett véget vetniük tevékenységüknek, amikor lebuktak a férjek előtt.

Az interneten 9 Nanas, azaz kilenc nagyi néven elhíresült csapat tagja Mary Ellen, akinek férje néhány éve észrevette, hogy meglepően sok kilométer került autójukba. Gyanús lett számára a dolog, vizsgálódásai során pedig azt is megfigyelte, hogy megtakarítási bankszámlájukról is rendszeresen tűnnek el összegek.

Nem volt más gyanúsítottja az ügyben, mint felesége – a pénz ugyanakkor nem titkos utazásokra, plasztikai műtétekre vagy éppen egy afférra ment el,

mint megtudta, hanem magasztos célra. Mary Ellen nyolc társával a nélkülözésben élőknek juttatott a pénzből.

Nagymamájuk inspirálta őket

A történet több mint három évtizeddel a fenti események előtt kezdődött kilenc asszonnyal, akik – bár vér szerint nem mind egy család tagjai – testvérekként tekintettek egymásra. Négyüknek azonban ugyanaz az asszony volt a nagyszülője: egy beszélgetés során emlékeztek meg arról, hogy a nagymama minden alkalommal, ha az újságban azt olvasta, valaki meghalt a környéken, a családnak küldött egy általa készített pound cake-et. A magyarul egyensúlysüteménynek is nevezett édességbe ugyanakkora mennyiségű vaj, cukor, liszt és tojás kerül – a finomságot a nagyi elküldte mindenkinek, függetlenül attól, hogy ismerte-e családot:

szerette volna őket nehéz helyzetükben arról biztosítani, van, aki gondol rájuk.

A kiindulópontot egy sütemény jelentette, melyet a nagymamák elküldtek minden szegény családnak, melyet támogattak
A kiindulópontot egy sütemény jelentette, melyet a nagymamák elküldtek minden szegény családnak, melyet támogattakmpephotos / Getty Images Hungary

A kilenc barátnő arról beszélt, vajon mi lenne, ha a nagymama szellemi örökséget tovább gondolva ők is hasonló módon tennének jót a környezetükben élőkkel – például mihez kezdenének, ha lenne egymillió dollárjuk? Nem lottózni kezdtek, hanem egy egyszerű ötletet vetettek fel, miszerint ahelyett, hogy mosodai szolgáltatásokat vesznek igénybe, ahogyan ezt megelőzően is tették, inkább otthon mosnak.

„Nem tagadom, először tiltakoztam, valamiért nagyon taszított, hogy saját magam mossak otthon, de a többiek leszavaztak!

Az otthoni mosás segítségével kilencen havi 400 dollárt tudtunk félre tenni, a férjek pedig észre sem vettek semmit, mert a ruháik ugyanúgy rendben voltak,

mint korábban” – mondta el egy interjúban néhány éve Mary Ellen.

A szegények számíthattak rájuk

A nagyik csapatának megvoltak a maga módszerei ara, hogyan derítsék ki, kinek van nagy szüksége arra, hogy küldjenek neki egy csomagot, amelyben mindig ott volt az a bizonyos egyensúlysütemény, meg minden egyéb, amire szüksége lehetett egy családnak. Akárhol fordultak meg, nyitva tartották a fülüket – ha arról értesültek, hogy valaki meghalt, esetleg betegség vagy egyéb probléma sújt egy családot, nyomozni kezdtek és kiderítették, hol élnek.

Az idő múltával aztán finomították módszereiket: a családi autók kilométerórái azért mutattak hirtelen magasabb értéket, mert esténként kocsiba ültek és szegények lakta környékekre hajtottak.

Két dolgot figyeltek: egyrészt azt, hogy kinek az ablakában látnak ventilátort. Akinél észrevették az eszközt, arról feltételezték, hogy nincsen pénze légkondicionálóra, tehát nélkülöz.

A másik intő jel a lámpafény hiánya volt az esti órákban – ennek alapján arra következtettek, hogy esetleg kikapcsolták a szolgáltatást ezeknél a családoknál.

Környékükön elég egy cím ahhoz, hogy valaki helyett kifizethessék a közüzemi számlákat, így tényleg észrevétlenül tudtak jót tenni.

Lebuktak, de a férjek melléjük álltak

A metódus kiválóan működött, egészen addig, amíg a gyanakodó férj elő nem állt a bankszámlakivonatokkal, melyeken Mary Ellen emlékei szerint szövegkiemelővel jelezte a gyanús pénzfelvételeket. Ekkor kénytelenek voltak mindent bevallani, a férjek azonban ahelyett, hogy felháborodtak volna a hosszú évtizedeken át a hátuk mögött végzett jótékony tevékenység miatt, támogatták őket, így a kilenc nagyinak már nem kellett titkolnia, mivel tölti estéit, sőt: új szintre vihették a jótékony vállalkozást.

A sok készpénzfelvétel buktatta le őket
A sok készpénzfelvétel buktatta le őketVital Hil / Getty Images Hungary

„Elképesztőnek tartották, hogy ilyesmibe vágtuk a fejszénket, azt pedig még inkább, hogy ezt úgy csináltuk végig, hogy egyikünk férje sem tudott róla semmit sem. A férjeink közül három kivétellel mindenki nyugdíjas már, így időnként ők is beszállnak” – mesélte Mary Ellen. A dologról aztán már felnőtt gyermekeiknek is beszámoltak, akik friss ötletet adtak – a nagyik ezután az interneten árulták a híres süteményt, a bevétel pedig segíti őket abban, hogy még több jót tehessenek. Innentől egyikük fiának éttermében, hajnalonként sütötték meg az édességeket, melyek egy részét eladták, egy részét azonban továbbra is elküldik – mellé egy rövid üzenetet helyeznek, melyben ennyi áll: „valaki szeret téged”.

Mindenkit inspirálhatnak

A 9 nagyi később további projekteket indított: nagy értékű adományokat juttattak egy bántalmazott nőket segítő központnak, sőt, időnként a telefonkönyvből keresték ki vadidegen emberek telefonszámát, hogy meglepjék őket egy süteménnyel.

Egyes kalkulációk szerint tevékenységük egymillió dollár körüli összeggel segítette a rászorulókat környékükön.

Oldaluk, melynek segítségével a süteményeket árulták, ma már nem aktív, de történetükből sokan meríthetnek inspirációt ahhoz, hogyan segítsenek másoknak, akár teljesen észrevétlenül.

Nagymamája inspirálta ezt a két magyar nőt is: börtönbe vezetett az útjuk.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek