Sátánista jelkép vagy ártatlan gesztus a rockerek kedvenc kézjele, az ördögvilla?

Szimbólumvadász

GettyImages-1038055670
Olvasási idő kb. 4 perc

A rocker- és metálos szubkultúrák legismertebb szimbóluma a metálvilla, más néven ördögvilla, vagyis az a kézjel, amikor a mutató- és kisujjunkat egymással párhuzamosan felmutatjuk, míg a középső- és gyűrűsujjat a tenyerünkbe hajlítjuk (a hüvelyujjat vagy ráhajtjuk az utóbbiakra, vagy szintén a levegőbe emeljük). A zúzósabb koncertek elengedhetetlen kelléke egyesek szerint sátánista jelentést hordoz, és a Gonoszt élteti – de vajon mi az igazság, és ki használta először az ikonikus gesztust?

Az olaszok így űzték el a rossz szellemeket

A napjainkban metálvillaként ismert kézjel számos kultúrában és vallásban felbukkant a történelem során: a hagyományos hindu táncban az oroszlán figuráját jelképezi, a buddhizmusban a gonosz démonokat és a negatív energiákat elűző gesztusként jelenik meg (és rengeteg Buddha-szobron látható), az újpogány wicca vallásban az agancsos Isten szimbóluma, a modern jelnyelvben pedig a „Szeretlek” kifejezésnek felel meg, a kortárs rock- és metálkultúrába ugyanakkor a mediterrán hagyományokból került át közvetlenül.

Ronnie James Dio (1942–2010) kedvenc kézjelét mutatja a közönségnek
Ronnie James Dio (1942–2010) kedvenc kézjelét mutatja a közönségnekMark Weiss / Getty Images Hungary

Az olaszul malocchiónak, vagyis „gonosz szemnek” nevezett gesztust az itáliai néphagyományban az ártó szellemek és a balszerencse elűzésére, távoltartására használták, gyakran köpködéssel egybekötve – ha például valaki megbetegedett és az ágyat nyomta, a helyi javasasszony a malocchio jelével gondoskodott róla, hogy az őt megszálló (állítólagos) gonosz lelkek távozzanak a testéből, és az illető mihamarabb felépüljön.

A heavy metal műfaj egyik legjelentősebb frontembereként tisztelt, 2010-ben elhunyt Ronnie James Dio a ’70-es évek végén csatlakozott a Black Sabbathhoz a drogproblémái és a zenekaron belüli konfliktusok miatt távozott Ozzy Osbourne helyére. A rajongók eleinte természetesen szkeptikusan álltak az énekesváltáshoz, és nehezen fogadták el az új frontember személyét, ezért a basszusgitáros, Geezer Butler érdekes ötlettel állt elő: azt javasolta Diónak, találjon ki egy egyedi kézjelet, melyet felmutathat a közönségnek a koncerteken, hasonlóképpen, mint ahogyan Ozzy gyakran a győzelem V-jelét mutatta számukra, ezzel a „megkülönböztető jelzéssel” azonosítva magát.

A Ronald James Padavona néven született, olasz–amerikai származású énekes előtt felrémlett, gyerekkorában babonás édesanyja miként használta gyakran a „gonosz szem” gesztusát, és úgy döntött, ezt a kézjelet teszi meg védjegyévé – a többi, mint mondják, történelem, a metálvilla gyorsan elterjedt a keményebb zenét kedvelők körében, és szinte azonnal szubkultúrájuk meghatározó szimbólumává vált.

AC/DC-rajongók az ausztrál rockzenekar melbourne-i koncertjén
AC/DC-rajongók az ausztrál rockzenekar melbourne-i koncertjénMartin Philbey / Getty Images Hungary

Sátáni jelentés bújik meg a kézjel mögött?

Ugyan az ötletadó elmondása szerint a gesztus (magyar elnevezése dacára) semmilyen ördögi jelentéssel nem bír, sokan – különösen azok, akik a rock- és metálzenét a fiatalság megrontójaként igyekeznek feltüntetni – mégis sátánista szimbolikát látnak bele. Való igaz, hogy a kézjel – a fentebb felsorolt számtalan egyéb vallás mellett – a modern okkultizmusban is megjelenik, ahol az Ördög szarvait szimbolizálja, sőt, a vállaltan okkultista Coven zenekar tagjai Diót tíz évvel megelőzve már az 1969-ben megjelent Witchcraft Destroys Minds & Reaps Souls című lemez borítóján is feltartott mutató- és kisujjal láthatóak, azonban igencsak kétséges, hogy ennek bármi köze lenne a metálvilla szélesebb körű elterjedéséhez.

A kézjel „feltalálását” a Kiss basszusgitárosa, Gene Simmons is elvitatta Diótól, azt állítva, valójában tőle származik a gesztus, sőt, hivatalosan le akarta védetni azt, vagyis használata után jogdíjat követelt, a bíróság azonban elutasította keresetét, így továbbra is bárki szabadon felmutathatja azt a koncerteken.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek