A Csendes-óceánban őshonos, a Rjúkú-szigetek déli partjaitól Dél-Ausztráliáig elterjedt mandarinhal különleges szépsége miatt mind a búvárok, mind az akvaristák körében népszerű halfaj. A part menti zátonyokat és védett lagúnákat kedvelő mandarinhalak változatos színeikkel jól illenek a korallzátonyok tarka világába.
Mindegyik példány saját, egyedi mintázattal rendelkezik. A mandarinhalak különlegessége, hogy azon kevés fajok közé tartoznak, amelyek képesek kék pigmenteket termelni cianofóra nevű sejtjeiknek köszönhetően. Kicsi, mindössze nyolc centiméter hosszú halak. A hím példányok nagyobbak és hosszabb hátúszóval rendelkeznek, mint a nőstények.
A mandarinhalak alkonyat környékén a legaktívabbak, ilyenkor apró rákokra és más kisebb gerincesekre vadásznak, vagy ikrákkal és a zátonyban fellelhető növényekkel táplálkoznak. Különleges táplálékigényük miatt nehezen élnek meg fogságban, ennek ellenére az akvaristák kedvelt halfajai közé tartoznak.
Bár sokan tartják őket akváriumban, nem veszélytelen állatok. A testükön található apró tüskék toxikus nyálkát termelnek, amely megvédi őket a ragadozóktól – és az emberektől, akik meg szeretnék fogni vagy netán enni őket. Azonban míg más állatok számára a színes kültakaró egyet jelent a veszéllyel, mi hajlamosak vagyunk félreérteni és vonzónak találni ezt a jelzést.
Ha érdekelnek a természet csodái, olvass bele előző cikkeinkbe is!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés