30 ezer kísérleti majmot akarnak tenyészteni, retteg az egész település

GettyImages-179770357
Olvasási idő kb. 6 perc

Mintegy 30 ezer közönséges makákó befogadására alkalmas komplexumot építene egy amerikai cég, a Safer Human Medicine. A majomvárost azért hoznák létre, hogy a tenyészteni kívánt állatokon egyetemek és gyógyszerkutató cégek állatkísérleteket végezzenek.

Majdnem egy teljes négyzetkilométeren terülne el az a majomváros, amelyet az amerikai Georgia államban található Bainbridge település mellett építenének föl. A komplexumban az elkövetkező húsz év alatt 30 ezer közönséges makákót tenyésztenének, hogy egyetemeket és gyógyszercégeket lássanak el kísérleti alanyokkal. Amennyiben a terv megvalósul, érdekes helyzet állhat elő a településen: több majom fog ott élni, mint ember, hiszen Bainbridge lakosainak a száma mindössze 14 ezer. 

Nem lelkesednek a helyiek a majomvárosért

Bainbridge lakói azonban nincsenek elragadtatva ettől a tervtől. Helyi civil szervezetek már fel is szólították a hatóságokat, hogy ne engedélyezzék a komplexum megépítését.

Nem hiszem, hogy bárki szívesen lenne 30 ezer majom szomszédja

– mondta egy helyi lakos, akinek otthonától mindössze 400 méterre lenne a majomváros. Helyi hatóságok a lakosok felháborodására válaszul már szavaztak is arról, hogy visszavonják a tervezett épületegyüttesnek szánt tízéves adókedvezményt, ám ettől az építkezés még meg tud indulni, hiszen a szükséges engedélyeket már megszerezték.

A 396 millió dolláros projektet jegyző Safer Human Medicine válaszul nyílt levelet írt Bainbridge lakóinak. „Mindannyiunknak szüksége van ezekre a főemlősökre ahhoz, hogy meg tudjuk védeni magunkat és szeretteinket” – írták. A dokumentumot képekkel is feldobták, amelyeken napfényes apartmanokban különféle játékokkal szórakozó majmok láthatók.

Nem örülnek a majomváros hírének a helyiek
Nem örülnek a majomváros hírének a helyiekRaffaeleM / Getty Images Hungary

Sok a vita az állatkísérletek körül

A tervezett majomváros ellen az állatvédők is felemelték a hangjukat. Ezek a szervezetek eleve elítélendőnek tartják, hogy csak azért tenyésszenek főemlősöket, hogy utána kísérleti alanyoknak használják őket. Ennek van is alapja: a legtöbb országban például emberszabású majmokon már tilos kísérleteket végezni. A világon elsőként Spanyolország kifejezetten jogokkal is felruházta az emberszabású majmokat: 2008-ban olyan jogi szabályozást hoztak, amelynek értelmében

ezeknek az állatoknak joguk van az élethez, a személyes szabadsághoz, és tilos őket kínozni.

Az Egyesült Államok azon országok egyike, ahol még szabad emberszabásúakon kísérletezni: több mint 1000 csimpánz él itt tudományos létesítményekben. Egyébként is a legnagyobb számban az USA-ban végeznek állatkísérleteket, az országban közel 70 ezer főemlőst tartanak ilyen célokra. (Összehasonlításképp: az egész Európai Unióban ez a szám összesen körülbelül 7000.) Ezzel a magas számmal indokolja a majomváros létrehozásának szükségességét a Safer Human Medicine is.

Állatkísérletek Magyarországon

Magyarországon a jelenleg érvényes jogi szabályozás szerint tilos állatkísérleteket végrehajtani emberszabású majmokon, kóbor, de háziasított állatfajokon (vagyis például kóbor kutyákon) és vadon befogott állatokon. A törvény tiltja azokat a kísérleteket is, amelyek súlyos, hosszan tartó fájdalommal járnak. Nem adható ki engedély szépítőszer, dohány- és egyéb élvezeti cikk vagy fegyver előállítása céljából tervezett kísérletre.

Régen jó okkal használtak állatokat

Természetesen az állatkísérletek hozzájárultak az idők során bizonyos egészségügyi problémák megoldásához, illetve a tudomány fejlődéséhez. Az 1940-es években például Jonas Salk rézuszmajmokon különítette el a járványos gyermekbénulást okozó poliovírus három formáját, amelyek akkoriban emberek százezreit nyomorították meg. Ezeknek a kísérleteknek a segítségével sikerült kifejleszteni a betegség elleni vakcinát, melynek hatására az ezt követő öt évben csak az USA-ban tizenötödére esett vissza a megbetegedések száma. Ugyancsak elengedhetetlenek voltak az állatokon végzett kísérletek az emberi agyféltekék funkcióinak felderítéséhez, a Parkinson-kór részleges kezeléséhez, illetve az AIDS gyógyításáért még mindig folyó harchoz.

Sok kísérletet sejttenyészeteken is el lehet végezni
Sok kísérletet sejttenyészeteken is el lehet végezniCavan Images / Getty Images Hungary

Ki is lehet váltani az állatkísérleteket

Vannak azonban módszerek, amelyeket alkalmazni lehet állatkísérletek helyett. Bizonyos esetekben sejtkultúrákat növesztenek, és ezeken végzik el a beavatkozásokat. A sejtkultúrák növesztéséhez ugyanakkor állatembriókból nyert szérumra van szükség. Egyes számítások szerint minden évben mintegy egymillió tehénembriót pusztítanak el, hogy ezt a szérumot megfelelő mennyiségben elő tudják állítani. Bizonyos genetikai és molekuláris kutatásokhoz állatok helyett a Cunninghamella elegans nevű gombafajt is fel tudják használni a kutatók a gyógyszeranyagcsere vizsgálatára. A legfrissebb, és legfejlettebb módszer segítségével pedig háromdimenziós szerveket vagy szervrészeket növesztenek, és ezeket használják állatok helyett.

Ha szívesen olvasnál arról, hogy mi a tudomány és az állatvédők álláspontja az állatkísérletekkel kapcsolatban, kattints ide!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek