Ma közel háromszáz polipfajtát különböztethetünk meg, amelyek legkisebbike elfér egy feles pohárban, legnagyobbika pedig – a tengerészek legendáinak táptalajt adó óriáspolip – akár kilenc méter hosszúra is megnőhet. Fajtájuktól és méretüktől függetlenül egytől egyig kivételes állatok.
Három szív, kék vér
A polipok anatómiájukat tekintve a legelrugaszkodottabb science fictionben is megállnák a helyüket. Kezdjük mindjárt azzal, hogy szervezetük oxigénellátásukért három szív felel, amelyek közül az egyik a testük, a másik kettő pedig a kopoltyúik szükségleteiről gondoskodik.
A vérükben található hemocianin nevű vegyület közel sem olyan hatékony oxigénszállító, mint a mi vörösvértestjeinkben megtalálható hemoglobin, ezért elkél számára a három szív segítsége, réztartalma viszont kék színűre festi az állatok vérét.
Szagló, ízlelő karok
A polipok idegrendszeri felépítése is különleges. Idegsejtjeik kétharmada az agyukon kívül, a testükben, főként karjaikban találhatók. Szívókorongjaik receptorainak köszönhetően nyolc végtagjukkal képesek mind ízeket, mind szagokat érzékelni.
Ezeknek a csodálatos fejlábúaknak az intelligenciája a fejlettebb gerincesekével vetekszik. Hosszú távú memóriájuknak hála nem okoz gondot számukra, hogy megoldják az őket kutató tudósok feladványait, vagy útvesztőkből találjanak ki. Játékra való hajlamuk egyébként szintén magas intelligenciájuk bizonyítéka.
Volt, nincs polip
Mivel csonttalan testük védtelen a rájuk vadászó ragadozókkal szemben, kivételes készségeikre és képességeikre kell hagyatkozniuk, ha túl akarnak élni az óceán fenekén. A polipok az álcázás mesterei, bőrük színét és textúráját a másodpercek törtrésze alatt könnyűszerrel idomítják a környezetükhöz. A nyomukba szegődött ellenségeiket pedig tintát kilövellve képesek megtéveszteni.
A legtöbb faj sajnos nagyon rövid ideig, mindössze egy-két évig él, ráadásul a nőstények nem sokkal azután elpusztulnak, hogy lerakták petéiket. Ezért örök rejtély marad, hogy mire lenne képes ez a nagyszerű faj, ha sokkal több idő jutna számára a Földön.
A természet csodái előző részében a rettenetes nyílméregbéka halálos fegyveréről írtunk. Ha lemaradtál róla, ide kattintva elolvashatod a cikket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés