Amikor még volt magyar tengerpart és kikötő: Fiume, a hányatott sorsú város

Olvasási idő kb. 8 perc

Az Osztrák–Magyar Monarchia idején Fiume – a mai Rijeka – volt Európa legforgalmasabb magyar kikötője. A város, amely mellett többnyire csak elsuhanunk a horvát tengerpart felé tartva, izgalmas történelme és magyar vonatkozásai miatt megérdemli, hogy megálljunk ott pár órára, és sétáljunk egyet a kikötőjében és hangulatos utcáin. De ha idén más az úti cél, legalább az óbudai Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban rendezett kiállításra látogassunk el.

Bizony, közel 150 évig, 1776–1918 között a mai Rijeka környéke, Szádrévvel és a környező településekkel együtt a  magyar tengermelléket alkotta. Errefelé beszélik a fiumanót, ami egy sajátos helyi keverék nyelv, vagy inkább nyelvjárás. Az UNESCO az igen veszélyeztetettek között tartja számon a bisiaccóval, a triestinóval és az istrianóval együtt. A térség lakói szeretik külön nyelvként aposztrofálni, de az olasz állam egyértelműen dialektusként kezeli.

Pedig a fiumanót százezrek használják a mai Horvátország területén, és Dél-Amerikában – elsősorban Brazíliában – több mint egymillióan értik e szót. A világháborúk környékén ugyanis nagyon sokan vándoroltak ki Olaszországból és az Osztrák–Magyar Monarchia területéről elsősorban az észak- és dél-amerikai kontinens felé, és sokan közülük Fiumében szálltak hajóra. Brazíliában olykor még ma is hallható a venetói fiumano dialektus.

Kitántorgott Amerikába másfél millió emberünk – József Attila örökbecsű sorai jutnak eszünkbe, amikor a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum és a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum közös kiállításán, a rekonstruált szűkös kabint megtekintve elképzeljük, hogyan, milyen körülmények között is zajlott ez a kitántorgás...

„Nem gyüvök többet vissza”

Az egykori Kivándorló Szálloda a kikötő nyugati végében található: a vasbeton szerkezetű, virágmotívumos díszítésű épületet Zielinski Szilárd tervezte 1905-ben. Akadt is lakója: csak az 1910-es évben 37 550-en vándoroltak ki Fiumén keresztül Amerikába. A mai fogalmaink szerint szegényes szálloda egyszerre 800–1600 főt tudott befogadni, annyit, mint egy óceánjáró hajó. Különböző egészségügyi kiszolgáló egységek és ebédlő is tartozott hozzá, villannyal világították és modern szellőztetést szereltek fel, de a hetekig tartó hajós zötykölődés már keservesebb volt.

A magyar kivándorlók nagy része Fiuméban szállt hajóra
A magyar kivándorlók nagy része Fiuméban szállt hajóraMartin Steinthaler / Getty Images Hungary

„Nem gyüvök többet vissza” – olvasható a kiállítás egyik standján, ahol rekonstruálták, hogyan nézhetett ki egy kivándorlókat elhelyező kabin: kicsi volt, szűk, alig lehetett benne ülni. Az étel minőségét csapnivalónak ítélték az egyébként szegény sorsú emberek is. A kiállítás másik izgalmas vitrinje dr. Lengyel Árpádnak, a Titanic menekültjeit befogadó Carpathia gőzhajó magyar orvosának szentel emléket. A Carpathia Fiuméből indult útnak, de természetesen nem sejtette a személyzet, milyen tragikus óráknak néznek majd elébe, miközben mentik a Titanic még életben maradt utasait. A megnyitó eseményen megható volt találkozni dr. Lengyel Árpád dédunokájával, aki a páratlan értékű tárgyi emlékeket kölcsönözte a kurátoroknak.

Hat országhoz tartozott

Legalább 70 éve, hogy az iskolákban szinte semmit nem tanulunk Fiuméről, azaz mai nevén Rijekáról, Horvátország harmadik legnépesebb városáról, legfeljebb átutazunk rajta, amikor megyünk nyaralni a tengerpartra. Pedig ez a forgalmas kikötőváros – amely fénykorát a Monarchia idején élte, ezt szokták a történészek a magyar korszaknak tekinteni – ezer szállal kötődik a magyar történelemhez.

Fiume kereskedelmi forgalma a 15. században jelentősebb volt, mint Trieszté. Egy 1404-es oklevél szerint a város már ekkor árumegállító joggal rendelkezett a Kvarner-öbölben áthaladó hajók felett. A Fiume egyébként az olaszból átvett, a régi Magyarországon használatos név, a város neve horvátul Rijeka, németül Sankt Veit am Flaum, latinul Vitopolis. Az olasz fiume és a horvát rijeka szó is folyót jelent.

A városnak kalandos a sorsa, a 20. században például, pár évenként váltakozva, hat ország fennhatósága alá tartozott: Osztrák–Magyar Monarchia, Fiumei Szabadállam – ekkor a magyar is hivatalos nyelvnek számított –, Olaszország, a Harmadik Birodalom, Jugoszlávia, végül Horvátország.

Magyar mérnökök építették

A legfontosabb iparág itt – évszázadok óta – a hajóépítés, a tengerhajózás. 1915-ben készült el az Osztrák–Magyar Monarchia egyik legnagyobb csatahajója, a Szent István, és számos kiemelkedő épület és ipari beruházás kötődik magyar mérnökök és építészek nevéhez.

Így pusztult el a Szent István, a Monarchia egyik legmodernebb csatahajójaÍgy pusztult el a Szent István, a Monarchia egyik legmodernebb csatahajója

A Szent István csatahajó 1918-ban süllyedt el az Adrián: pusztulása 89 ember életét követelte.

Tovább olvasom
A kikötőt a mai napig Baross-kikötőnek hívják
A kikötőt a mai napig Baross-kikötőnek hívjákvuk8691 / Getty Images Hungary

Az egész kikötő átfogó rendezését 1873-ban kezdték el Hajnal Antal főmérnök irányítása mellett. A tengert egy 100-200 méteres sávon feltöltötték, és egy hullámtörő gáttal kialakították a Baross-kikötőt, amit máig így neveznek, Baross Gábor közlekedéspolitikus után. Baross tisztában volt vele, hogy a gazdasági fejlődés kulcskérdése a közlekedés, közte a vízi utas- és áruszállítás fejlesztése, aminek része volt a kikötő korszerűsítése is. A város virágkorát Magyarország részeként érte el. A kiegyezés utáni kormánypolitika célja Fiume tengeri kikötőjének fejlesztése volt, az akkor osztrák fennhatóságú Trieszttel szemben.

Kossuth Lajos és gróf Széchenyi István is sokat tett a város felvirágoztatásáért. Akkoriban a város közigazgatási helyzete különleges volt: míg az őt körülvevő Modrus-Fiume vármegye Horvátország része volt, Fiume közvetlenül Magyarországhoz tartozott, és a várost magyar kormányzó irányította, magyar hivatalok, képviseletek működtek itt. A Kormányzói Palota a Millennium évére épült fel, Hauszmann Alajos tervei alapján, 1905-ben pedig a Ganz és Társa Danubius Villamossági, Gép-, Waggon- és Hajógyár Rt. néven üzemet létesített a városban, hadihajók építésére. Az Omladinska utca 14. szám alatt található a Pecz Samu által tervezett egykori Magyar Királyi Tengerészeti Akadémia (Nautica), ahol ma az egyetem filozófiai és pedagógiai kara működik.

Sütemény az első celebpár tiszteletére

Brazíliából és más távoli földrészekről ide érkezett a kávé, a kakaóbab. 1909-ben Gerbeaud Emil megvásárolta a fiumei csokoládégyárat, közben továbbra is fenntartva fővárosi és vidéki fióküzleteit. Az előkelő tengerparti üdülőhelyen, Abbáziában is működött Gerbeaud cukrászda. 

De nemcsak Gerbeaud Franciaországból eredeztetett mignonjai és kuglerjei voltak errefelé híres desszertek. A Rigó Jancsi nevű süteményt mindenki ismeri Magyarországon. De azt kevesen tudják, hogy a fiumei cukrászdákban is rendkívül népszerű volt, csakúgy, mint a közeli, de már Olaszországhoz tartozó Triesztben. Rijekában így hívják: rigojanči. Akkoriban ugyanis a világ leghíresebb celebpárja, Rigó Jancsi és Clara Ward amerikai milliomosnő botrányt kavaró szerelme több ország közvéleményét foglalkoztatta.

Dobostorta, rigójancsi, Rákóczi-túrós: így születtek a híres cukrászdák híres süteményeiDobostorta, rigójancsi, Rákóczi-túrós: így születtek a híres cukrászdák híres süteményei

Fújjuk le a por(cukro)t a híres budapesti cukrászdák és magyar cukrászsütemények történetéről!

Tovább olvasom
A városban római kori maradványok is vannak
A városban római kori maradványok is vannakboerescul / Getty Images Hungary

A híres magyar cigányprímás és szerelmese izgalmas párkapcsolatát néhány éve Rijekában idézte fel egy kiállítás az ottani Magyar Napok keretében. Az egykori Kormányzói Palotában, telt ház előtt került sor a Rigó Jancsi – A szeretet mint édes ihlet című kiállítás megnyitójára. A nagy karriert befutó sütemény, akárcsak az egykor szintén a Monarchiához tartozó olaszországi Triesztben, a helyi gasztronómia szerves része lett, a Monarchia afféle édes öröksége. A Rigó Jancsiról elnevezett édesség a századfordulón lett mindenhol ismert, akkor, amikor az egyébként nős prímás megszöktette férjétől, Chimay-Caraman hercegtől feleségét, Clara Wardot, egy detroiti milliomos amerikai lányát. A Rigónál 15 évvel fiatalabb kétgyermekes anya pedig nemcsak a prímás szeretője lett, hanem elvált férjétől és hozzáment a zenészhez. Később Jancsi és Clara színpadokon léptek fel, kihasználva népszerűségüket, ennek során a férfi hegedült, a nő viszont, semmi színpadi rutinja nem lévén, testhez álló trikóban mutogatta magát, egyre kisebb sikerrel.

A fiumei magyar vonatkozásoknak se szeri, se száma. Nemcsak a kakaóbab érkezett ide több ezer kilométerről, de a kávé is. Ebben látott fantáziát Illy Ferenc, akinek német nemzetiségű volt az édesanyja, és Temesváron nőtt fel. Miután leszerelt az osztrák–magyar hadseregtől, túlélve az isonzói csatát, megnősült, majd kakaó- és kávékereskedéssel, valamint pörköléssel foglalkozó cégeknél dolgozott. 1933-ban megalapította a máig híres Illycaffèt.

Mintha a kikötőben sétálnánk

Az óbudai Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum október 31-ig nyitva tartó Fiume: Kapu a nagyvilágra című kiállításán eddig soha nem látott műtárgyakat, zászlókat, százéves hajómodelleket, igazi ritkaságokat láthatunk. A rendezők a város nagyarányú fejlődését, a kikötőépítést, a magyar kereskedelmi tengerészet sajátosságait mutatják be elsősorban, nem feledkezve meg az ezek révén létrejövő gyarmatáru-kereskedelemről, turizmusról, vendéglátásról, de a magyarországi kivándorlás fiumei időszakáról sem. A kiállítótér kreatív megoldásai révén nem csak a tárgyak és leírások alapján jelenik meg a múlt: a látogatók az egykori Fiuméban érezhetik magukat. Mintha csak sétálnánk a hajdani macskaköves rakparton, miközben megszemlélhetjük a régi kikötői képeket vagy egy gyarmatárubolt kirakatát. A legdöbbenetesebb élményt talán a már említett kivándorlókabin szűkös belsejének felidézése nyújtja.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
Róma ikonikus látványosságának történetét mindenki rosszul ismeri
Róma ikonikus látványosságának történetét mindenki rosszul ismeri

Már a neve is félrevezető a római látványosságnak.

március 1., 11:10

  • világom
Az olasz Las Vegasnak nevezik a kísértetvárost: ijesztő okból ürült ki
Az olasz Las Vegasnak nevezik a kísértetvárost: ijesztő okból ürült ki

Az olasz Las Vegasként emlegetett hely hatvanas években megújult külsejét is lassanként felemészti a természet.

március 2., 09:06

  • világom
Nézd meg, hol élnek az űrben rekedt asztronauták: egyikük körbe is vezet a Nemzetközi Űrállomáson
Nézd meg, hol élnek az űrben rekedt asztronauták: egyikük körbe is vezet a Nemzetközi Űrállomáson

Raktár, mosdó, étkező, vezérlőközpont és edzőterem is van az ISS-en, ahol a két űrben rekedt asztronauta 2024 júniusa óta él.

március 2., 14:36

  • világom
Egy nem létező állattól retteg az egész ország
Egy nem létező állattól retteg az egész ország

Így formálják a legendák a köztudatot.

március 2., 11:40

  • világom
Az arany filléres bóvli ehhez az anyaghoz képest: egyetlen grammja több millió dollárba kerül
Az arany filléres bóvli ehhez az anyaghoz képest: egyetlen grammja több millió dollárba kerül

Egyetlen anyag létezik csak, amelynek egy grammja még ennél is drágább.

március 2., 11:10

  • világom
Megindultak a találgatások a következő pápáról: magyar bíboros a legesélyesebbek között
Megindultak a találgatások a következő pápáról: magyar bíboros a legesélyesebbek között

A külföldi találgatások szerint alig néhányan esélyesek igazán a 138 lehetséges jelölt közül a pápai címre.

március 1., 17:30

  • világom
Így került Lenin a Spitzbergákra: szovjet szellemvárosban áll mai napig szobra
Így került Lenin a Spitzbergákra: szovjet szellemvárosban áll mai napig szobra

Nem csak Lenin szobra érdekes ebben a svalbardi városban.

március 2., 13:36

  • világom
Kitiltották a magas sarkú cipőket erről a helyről – megvan az oka
Kitiltották a magas sarkú cipőket erről a helyről – megvan az oka

Furcsa tábla tartja lázban az internetezőket: nem akárhonnan tiltották ki a magas sarkút.

március 2., 14:00

  • világom
Mesebeli táj vár a határtól pár órára: Svájcnak hinnéd, de annál sokkal jobb
Mesebeli táj vár a határtól pár órára: Svájcnak hinnéd, de annál sokkal jobb

Ha valaki ránéz erre a videóra, könnyen azt hiheti, hogy Svájc egy mesebeli táját látja.

március 2., 12:10

  • világom
Ilyen volt az ókor legbefolyásosabb nőjének arca
Ilyen volt az ókor legbefolyásosabb nőjének arca

Egy lelet árulkodhat az ókor egyik legismertebb királynőjének arcáról.

február 28., 18:30

  • világom
Ilyen nőnek lenni Észak-Koreában
Ilyen nőnek lenni Észak-Koreában

Észak-Koreában a férfiak havi két dollárt kapnak munkájukért, így az életben maradásához szükséges minimumot a nők teremtik elő - a feketepiacon.

március 1., 09:05

  • világom
Ha megnézed ezt a videót, te sem akarsz többé tengerben fürdeni
Ha megnézed ezt a videót, te sem akarsz többé tengerben fürdeni

Ijesztő videó terjed a neten a tengerről.

március 1., 06:30

  • világom
Történelmi holdra szállást hajtott végre egy magán űrszonda
Történelmi holdra szállást hajtott végre egy magán űrszonda

Nem hiába kötött a NASA százmillió dolláros szerződést a magán űrkutató céggel: a holdra szállás sikeres volt.

március 3., 08:36

  • világom
Ez az ország teli van lakatlan nagyvárosokkal: kísérteties itt élni
Ez az ország teli van lakatlan nagyvárosokkal: kísérteties itt élni

Nagyszabású városépítési projektek, vadonatúj otthonok, amelyekből csak a lakók hiányoznak. Ebben az országban 65 millió lakás áll üresen.

február 27., 08:50

  • világom
Rejtett bolygóra bukkantak: a Földön kívüli életről árulkodhat
Rejtett bolygóra bukkantak: a Földön kívüli életről árulkodhat

Egy új, rejtett bolygót találtak a kutatók. Még vizsgálják, de lehet, hogy élhető.

március 3., 06:00

  • világom
Észak-Korea hosszú idő után először engedett be külföldi turistákat
Észak-Korea hosszú idő után először engedett be külföldi turistákat

Nemzetközi összetételű turistacsoport juthatott be a Koreai NDK-ba.

február 27., 10:36

  • világom
Drágulhat a magyarok kedvenc nyári itala: ez az oka
Drágulhat a magyarok kedvenc nyári itala: ez az oka

Még nem tudni pontosan, mennyivel.

február 27., 09:06

  • világom
Így versengett az NSZK és az NDK: futurisztikus, de mérgező épület tanúskodik róla
Így versengett az NSZK és az NDK: futurisztikus, de mérgező épület tanúskodik róla

A nem véletlenül űrhajónak is becézett épületet az NSZK építette válaszul az NDK Köztársasági palotájára.

március 2., 15:10

  • világom
Kabinos felvonókat építenek a Himalájára
Kabinos felvonókat építenek a Himalájára

Nepálban a Himalájára több kabinos felvonót is építenek, amelyek a hegymászók paradicsomát a hétköznapi utazók számára is elérhetővé teszik.

március 3., 10:35

  • világom
A sivatagban bukkantak rá 500 év után az elveszett portugál hajóra
A sivatagban bukkantak rá 500 év után az elveszett portugál hajóra

Az aranykincsek segítettek beazonosítani a hajót.

február 28., 06:30

  • világom
Ilyen a világ leghosszabb alagútja: 57 kilométeren át száguld benne a vonat
Ilyen a világ leghosszabb alagútja: 57 kilométeren át száguld benne a vonat

A japánok, ha csak egy hajszállal is, de csupán ezüstérmesek ebben a versenyben.

február 27., 16:46

  • világom
Drónokat küldtek a világ legmagasabb épületéhez: elképesztő dolog történt
Drónokat küldtek a világ legmagasabb épületéhez: elképesztő dolog történt

A világ legmagasabb épületén kívül már eddig is sok érdekeset adott a világnak ez a hely, s ez most megint valami különleges.

február 28., 14:00

  • világom
Sírhoz vezet a titkos Da Vinci-alagút, melyről évszázadokig nem tudott senki
Sírhoz vezet a titkos Da Vinci-alagút, melyről évszázadokig nem tudott senki

A történészek régóta sejtették, hogy létezik a Leonardo da Vinci által felvázolt titkos alagút.

február 28., 05:46

  • világom
Sokakat sokkolt a Ryanair: erre készülnek 2025-ben
Sokakat sokkolt a Ryanair: erre készülnek 2025-ben

Nagy változások jönnek 2025-ben a Ryanairnél.

február 27., 18:30

  • világom
Az ISS a kezdetekkor és ma
Az ISS a kezdetekkor és ma

február 27., 16:42

  • világom
84 éves férfira támadt az álarcos rabló, de ilyen reakcióra nem volt felkészülve
84 éves férfira támadt az álarcos rabló, de ilyen reakcióra nem volt felkészülve

Egy idős férfi nem hagyta, hogy egy álarcos kirabolja, hihetetlen módon állította meg.

február 28., 16:46

  • világom
Egyszerre ijesztő és csodálatos látvány Budapest elfelejtett kolumbáriuma
Egyszerre ijesztő és csodálatos látvány Budapest elfelejtett kolumbáriuma

Szívszorító látvány fogadja a budapesti Farkasréti temetőbe érkező látogatókat.

február 28., 08:50

  • világom
Az iPhone-ok nagyon durva szóval cserélik fel Donald Trump nevét
Az iPhone-ok nagyon durva szóval cserélik fel Donald Trump nevét

Az iPhone gyártói ezzel magyarázzák a Donald Trump neve kapcsán felmerülő hibát.

február 27., 14:00

  • világom
Gene Hackman nagyon gyanús körülmények közt hunyt el: vizsgálat indul
Gene Hackman nagyon gyanús körülmények közt hunyt el: vizsgálat indul

A rendőrség annak ellenére vizsgálódik Gene Hackman ügyében, hogy nem gyanítanak idegenkezűséget.

február 28., 08:36

Érdekességek