Az elmúlt tizenötezer év alatt elválaszthatatlan kötelék szövődött az ember és leghűségesebb barátja között. Kutya és gazdi közeli érzelmi kapcsolatát bizonyítja egy újabb kutatás is, amelyről a Los Angeles Times számolt be.
A stresszhormon szintjét vizsgálták
A svédországi Linköpingi Egyetem munkatársai a kutatás során 33 shetlandi juhászkutyát, 25 border collie-t és gazdáikat vizsgálták. A stresszhormonként ismert kortizol szintjét mérték a kutyák és tulajdonosaik szervezetében, előbbiek esetében a szőrszálakban, utóbbiaknak pedig a hajában – mégpedig azért, mert a stressz hatására termelődő kortizol a véráramból a szőrszálakba kerül, és ott szívódik fel, így az ott mért mennyiség megbízható képet ad a szervezet stressz-szintjéről.
A részt vevő gazdiknak egy kérdőívet is ki kellett tölteniük, amelyben saját és kutyájuk személyiségére és közérzetére vonatkozó kérdésekre is válaszoltak. Az eredmények nem mutattak közvetlen kapcsolatot a gazdák és kedvenceik személyisége között, viszont amikor összevetették a haj- és szőrmintákban található kortizolmennyiséget, érdekes összefüggésre lettek figyelmesek. Az átlagosnál magasabb kortizolszinttel rendelkező személyek kutyái is hasonlóan magas értéket mutattak, azok a kedvencek pedig, akiknek a gazdija nem stresszelt, szintén alacsony stresszhormonszintet produkáltak.
A legérdekesebb eredmények akkor születtek, amikor a kutatók összevetették a kutyák kortizolszintjét azokkal a személyiségjegyekkel, amelyekkel a gazdáik jellemezték őket. A várttal ellentétben a kutyák alapvető személyisége szinte semmilyen módon nem befolyásolta azt, hogy mennyire stresszesek – ez is azt bizonyította, hogy gazdáik hangulata sokkal inkább meghatározza a kedélyállapotukat, mint a saját temperamentumuk.
Egymásra hangolva
És ez a hatás nem egyoldalú: egy kutya kedélyállapota szintén kihat a gazdája közérzetére, de persze nem olyan erősen, mint fordítva. Ennek az az oka, hogy a kutyák sokkal jobban függnek a gazdájuktól, ezért számukra tulajdonképpen hasznos túlélési stratégiát jelent, ha minél sikeresebben hangolódnak rá az emberekre.
A kutatás csupán kisszámú, nem reprezentatív minta alapján készült, de egyéb érdekes összefüggésekre is bukkant, amelyek további vizsgálatok alapját képezhetik. Kiderült például, hogy a nőstény kutyák hajlamosabbak átvenni gazdájuk közérzetét, illetve azoknak a kutyáknak az esetében is erősebb a hatás, akik nem szimpla házi kedvencek, hanem például munkakutyák vagy egyéb kiképzést kaptak.
Ha azt szeretnéd, hogy a kutyád boldogabb legyen és kevésbé stresszeljen, a kutatók szerint a legjobb, amit tehetsz, ha érezteted vele, hogy fontos a számodra. A gyakori közös játék és a hasonló, érzelmi közelséget jelentő tevékenységek megerősítik a köztetek lévő kapcsolatot, és gondoskodnak róla, hogy egyikőtök se legyen lehangolt.