Boldog nőnapot minden "kevésbé intelligens" nőnek!

Olvasási idő kb. 7 perc

"A nőknek természetesen kevesebbet kell keresniük, mint a férfiaknak, mert gyengébbek, kisebbek, kevésbé intelligensek és ezért kevesebbet kell keresniük" – fejtette ki pár napja nagy vihart kavart álláspontját az Európai Parlament lengyel képviselője, a szélsőjobbos Janusz Korwin-Mikke, amire hát, a mi Kövér Lászlónk is csak elégedetten csettinteni tudna. Persze úgy lett volna igazán tökéletes az időzítés, ha mindez nőnapon történik, de ne legyünk elégedetlenek, ez így is szép kimaxolása volt a szexista tahóságnak.

Ezek után nem is lennénk kíváncsiak arra, mint gondol a képviselő úr azokról a "kevésbé intelligens" nőkről, akik – bár igazán nem szeretnénk túlzásokba esni – férfimunkát végeznek a maguk területén, de legalábbis olyan minőségű teljesítményt nyújtanak, amiért az ember még Nobel-díjat is kap. Még akár ha nő is. Itt vannak például olyan, 2016-ban publikált irodalmi teljesítmények, melyeknek írói –és sokszor főszereplői is – kiváló példák arra, mekkorát téved, aki csak az alapján kategorizálná őket, hogy nők. 

Szvetlana Alekszijevics: Nők a tűzvonalban

Svetlana Aleksievitch na Flip 2016 03
Tomaz Silva/Agência Brasil

Bevallottan elfogult vagyok a Nobel-díjas fehérorosz írónővel kapcsolatban, akinek nemcsak a témaválasztásai kemények, de minden egyes könyve mögött óriási kutatómunka is áll. Volt olyan regénye, amihez hétszáz interjút készített!

Nehéz is kiemelni az eddigi életművéből egyetlen alkotást, mert olyan fontos (és egyébként sajnos nagyon is elhallgatásra ítélt) témákról beszél könyveiben, mint az afganisztáni háború, a csernobili katasztrófa, vagy a második világháború olyan aspektusai, amikről mélyen hallgatott az orosz propaganda. A Nők a tűzvonalban például arról az egymillió nőről szól, akik tizenévesen a frontvonalban harcoltak, vagy szanitécként életet mentettek. Az írónő háborút megjárt nőkkel beszélget, akik rengeteg értelmetlen halálról, és a nők háborús szerepéről számolnak be. Olvasva Alekszijevics több könyvét is, azt kell mondanom, hogy A nők a tűzvonalban mind közül a legnehezebb regénye. Ebben ugyanis annyi annyi az értelmetlen fizikai és lelki szenvedés, hogy azt tényleg nehéz befogadni: nem véletlenül fogalmaztam úgy róla korábban, hogy ez a könyv fáj a léleknek

Alekszijevicsnek egyébként olyan műveket köszönhetünk még, mint az Az utópia hangjai, A háború nem asszonyi dolog, Az utolsó tanúk, Fiúk cinkkoporsóban, Csernobili ima, vagy az Elhordott múltjaink. Könyvei eddig 19 országban jelentek meg az Egyesült Államokon, Németországon és Indián át Japánig. 

A félig fehérorosz, félig ukrán írónő Ukrajnában született, később családjával Fehéroroszországban telepedett le. Lukasenko Fehéroroszországában azzal vádolták, hogy CIA-ügynök, írásai megjelenését bojkottálták, ezért 2000-ben emigrált: élt Párizsban, Görögországban és Berlinben. Csak 11 év után költözött vissza Minszkbe.

Shirin Ebadi: Szabadnak születtem

GettyImages-589303082
Awakening / Getty Images Hungary

Az 1947-ben született Shirin Ebadi eddigi munkássága, és úgy egyáltalán az élettörténete bőven megérett már egy könyvre. Ő volt ugyanis az első női bíró Iránban, egészen az 1979-es forradalomig, utána ugyanis (bár a forradalom előtt maga is a nyugatbarát sah uralmának ellenzője volt) az új, erősen vallási színezetű hatalom eltávolította posztjáról. Persze, mi másra hivatkozva, mint (mondvacsinált) vallási okokra, miszerint az iszlám tiltja a nők számára az ítélkezést. Mivel az ügyvédi kamara a forradalom után gyakorlatilag megszűnt, ő sem tudta tovább gyakorolni hivatását, csak 1992-ben kapta meg újra az ügyvédi engedélyét, ekkor nyitotta meg a saját praxisát is.

„Az iszlám összeegyeztethető az emberi jogokkal, semmi olyan nincs a Koránban, ami az emberi jogok ellen szólna” – írta Iran Awakening  című könyvében, és a hozzáállás jellemezte ügyvédi tevékenységét is.

Munkájával mindenféle erőszak és megfélemlítés ellenére is keményen szembeszállt az aktuális hatalom konzervatív, a nőket diszkrimináló normáival, nem véletlenül kapott érte – muszlim nőként először – Nobel-békedíjat. A Szabadnak születtem lényegében arról a hosszú folyamatról mesél, ami alatt az iráni hatóságok mindent megtettek, hogy Ebadi végül elhagyja szülőhazáját. Őrizetbe vették például nővérét és lányát, férjét belekeverték egy kémkedési ügybe, Nobel-békedíját hatóságilag elkobozták, teheráni irodáját pedig lerohanták és bezáratták. Végül távollétében hamis adóügyi vádakkal minden vagyonától megfosztották. 

Bár országában számos sérelem érte, mégis a mai napig mély hazaszeretettel fordul egykori országa felé. A Nobel-díj bejelentése előtt nem sokkal egy sajtótájékoztatón azt nyilatkozta, hogy az emberi jogokért folyó harc Irán belügye, és hogy az irániak ellenzik a külföldi beavatkozás minden fajtáját.

Farida Khalaf: Az Iszlám Állam rabszolgája voltam.

B1437264

A nagyon bulváros cím mögött a 18 éves Farida Khalaf igaz története áll. A fiatal lány sok sorstársával ellentétben nem titkolta, mi történt vele, amikor az ISIS katonái elfoglalták az iraki területeket, majd jazidi nőként szexrabszolgájukká tették. Bár neki végül sikerült megszöknie, sőt egy menekülttáborban megtalálta saját rokonait is, története mégsem zárul le ennyivel. Ekkor szembesült ugyanis kultúrájuk íratlan, de annál élőbb erkölcsi szabályaival: bár a család örült a visszatérésének, de nem titkolták, hogy ilyen múlttal soha nem fog férjet találni magának, sőt saját közössége is úgy fog rá tekinteni, mint aki szégyent hozott a családjára. Farida számára egyértelművé vált, hogy megbecstelenített fiatal nőként Irakban nincs számára jövő: "Mama a megbélyegzettségünkről beszélt. Itt Irakban – ezt teljes bizonyossággal tudom – örökre rajtunk maradna a bélyeg" - írja könyvében.

Khalaf, bár sose gondolta volna, hogy egyszer elhagyja a hazáját, végül egy menekültprogram keretén belül Németországban kötött ki, majd Andrea C. Hoffmann újságíró segítségével kiadták könyv formájában a történetét. Teljesen azért még nem mondott le egykori hazájáról: "Később, ha Kocso felszabadul, még mindig visszatérhetnék és dolgozhatnék matematikatanárként" - írja regényében, amiről itt olvashat részletesebben.

Diane Ducret: A tiltott rés

GettyImages-627549476
Eric Fougere / Getty Images Hungary

Diane Ducret A tiltott rés című könyve pontosan arról szól, amire sokan még 2017-ben is csak pironkodva keresik a szavakat, merthogy amúgy nincs rá sok, a pinát meg nehezen ejtjük ki. Mert az olyan "vulgáris", olyan "közönséges", olyan "alpári". Helyette inkább gyermetegen kiskorúsítjuk és puncinak, nuninak, puninak hívjuk, vagy még rosszabb esetben az orvosi vagina kifejezést használjuk. Ezzel ellentétben a  férfiak nemi szerve rengeteg elnevezést kapott, sőt, sokkal szabadabban könnyedebben, és részletesebben is írnak róla az irodalomban is. Diane Ducret izgalmas és okos kultúrtörténeti munkájában nemcsak a női nemi szerv és elnevezésének történelmén vezet végig, de rámutat arra is, miért volt és van szükség a feminizmusra. Erről a könyvről itt írtunk részletesebben.

Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
Elmozdult a Föld északi mágneses pólusa: a kutatók sem tudják az okát
Elmozdult a Föld északi mágneses pólusa: a kutatók sem tudják az okát

Öt év alatt közel 250 kilométernyivel került arrébb az északi mágneses pólus helyzete, a kutatók nem találtak magyarázatot az okára.

január 27., 11:10

  • világom
Ágyasból lett császárnő: elfoglalta Koreát is Kína első uralkodónője
Ágyasból lett császárnő: elfoglalta Koreát is Kína első uralkodónője

Kínát császárok végtelen sora uralta évezredeken keresztül, közülük mindössze egyetlen volt nő.

január 28., 19:30

  • világom
Ilyen volt az élet és a szex egy oszmán háremben
Ilyen volt az élet és a szex egy oszmán háremben

Gyönyörű lakosztályok börtönében élték mindennapjaikat a háremhölgyek, akik gyakran egymással vetélkedtek, hogy a szultán ágyasai lehessenek.

január 28., 19:00

  • világom
Ez a világ egyik legrémisztőbb repülőtere: gyomorgörcs itt leszállni
Ez a világ egyik legrémisztőbb repülőtere: gyomorgörcs itt leszállni

Kevés volt a hely, de meg kellett oldani, hogy legyen egy igazi repülő tér, hát belelógatták a tengerbe.

tegnap, 20:00

  • világom
Óvodák és iskolák kaptak fenyegető levelet: bombariadó  200-nál több intézményben Szlovéniában
Óvodák és iskolák kaptak fenyegető levelet: bombariadó 200-nál több intézményben Szlovéniában

229 iskola kapott eddig bombával fenyegető levelet.

január 27., 13:36

  • világom
Kirúgták az egyik legjobb magyar színésznőt, mert kiderült, hogy a nőkhöz vonzódik
Kirúgták az egyik legjobb magyar színésznőt, mert kiderült, hogy a nőkhöz vonzódik

1988-ban hunyt el Gobbi Hilda, a legendás, Kossuth-díjas színésznő, a rádió Szabó család című hangjátéksorozatának Szabó nénije.

január 28., 08:35

  • világom
Bedobott egy kavicsot a vízbe: döbbenes dolog került felszínre az elhagyatott állatkertben
Bedobott egy kavicsot a vízbe: döbbenes dolog került felszínre az elhagyatott állatkertben

Döbbenetes dolog került felszínre a víz alól.

január 28., 12:40

  • világom
Háromszor próbálták meg eladni ezt a kisvárost az eBayen, mégse kellett senkinek
Háromszor próbálták meg eladni ezt a kisvárost az eBayen, mégse kellett senkinek

Várost venni az Ebayen? Hihetetlen, de lehetséges!

január 29., 07:26

  • világom
Egy megromlott házasság miatt lett olyan szigorú a trianoni döntés: vajon igaz a legenda?
Egy megromlott házasság miatt lett olyan szigorú a trianoni döntés: vajon igaz a legenda?

Clemenceau fia magyar nőt vett feleségül, de Michnay Ida nem tudta a trianoni döntést pozitív irányba befolyásolni.

január 26., 18:30

  • világom
Ezek voltak 2024 legbotrányosabb reklámjai
Ezek voltak 2024 legbotrányosabb reklámjai

Nem azt a hatást érték el ezek a 2024-es reklámok, mint a készítőik szerették volna.

január 20., 13:35

  • világom
Ma 30 éve halt meg az író, aki közel egy tucat állatfajt mentett meg a kihalástól
Ma 30 éve halt meg az író, aki közel egy tucat állatfajt mentett meg a kihalástól

Generációk nőttek fel Gerald Durrell regényein és természetfilmjein.

január 30., 05:46

  • világom
Magyar húsokat tett feketelistára sok ország, nem engedik be őket
Magyar húsokat tett feketelistára sok ország, nem engedik be őket

Komoly oka van annak, miért nem várnak szívesen egyes magyar húsokat.

január 29., 09:06

  • világom
Így élnek ma az emberek Észak-Koreában
Így élnek ma az emberek Észak-Koreában

A világ egyik legelzártabb országa Észak-Korea. Akiknek sikerült elmenekülniük, megdöbbentő beszámolóikkal mutatják be, miként élnek ott az emberek.

január 26., 07:26

  • világom
A világ mélyebb tava: elnyelné az összes többit
A világ mélyebb tava: elnyelné az összes többit

Egyes népek szentként tisztelik a világ legmélyebb tavát, sőt még sokan ma is tengerként emlegetik.

január 21., 07:26

  • világom
A Föld legnagyobb csodája: a tóban lévő sziget, amiben egy tóban lévő sziget van
A Föld legnagyobb csodája: a tóban lévő sziget, amiben egy tóban lévő sziget van

Egy tó és rajta egy sziget egymagában is szép, hát még ha az egész megsokszorozódik.

január 26., 10:06

  • világom
Több száz nő esett áldozatul Sztálin bizalmasának: virágcsokor után a gulág várta őket
Több száz nő esett áldozatul Sztálin bizalmasának: virágcsokor után a gulág várta őket

Lavrentyij Berija belügyi népbiztosként és az NKVD teljhatalmú vezetőjeként szinte bármit megtehetett. Bárkivel.

január 29., 19:30

  • világom
Falujukból kitett jószágokért rajong a világ: ők a sziget kedvencei
Falujukból kitett jószágokért rajong a világ: ők a sziget kedvencei

A világ másik végéből is képesek elutazni erre a szigetre a különös élményért.

január 20., 14:35

  • világom
Árva lány találta fel Svédország híres cukorkáját: tragédiák sora vezetett idáig
Árva lány találta fel Svédország híres cukorkáját: tragédiák sora vezetett idáig

Noha nem volt könnyű nőként boldogulni a 19. századi Svédországban sem, Amalia Erikssonnak sikerült: feltalált édessége máig népszerű.

január 26., 15:10

  • világom
Mindössze 24 napig létezett ez a magyar állam
Mindössze 24 napig létezett ez a magyar állam

Magyarország egy része úgy döntött, önáll államot hoz létre lakóinak.

január 25., 07:26

  • világom
Több millióért árulják a TikTok-os telefonokat a tiltás óta az amerikaiak
Több millióért árulják a TikTok-os telefonokat a tiltás óta az amerikaiak

Elképesztő árakat kérnek egy olyan telefonért, amelyre telepítve van a TikTok.

január 24., 11:40

  • világom
Nyolc méteres kígyót fedeztek föl: videóra is vették
Nyolc méteres kígyót fedeztek föl: videóra is vették

Nem mindennapi látvány a több mint 200 kilós kígyó.

január 21., 13:35

  • világom
Ezért a magyar íróért szabályosan megvesztek a nők: igazi gavallér volt
Ezért a magyar íróért szabályosan megvesztek a nők: igazi gavallér volt

Az író lakásába csak azok a nő léphettek be, akiket fia szépnek talált.

január 22., 16:54

  • világom
A 10 legfurcsább állás a világon: van, aki alszik vagy ölelget pénzért
A 10 legfurcsább állás a világon: van, aki alszik vagy ölelget pénzért

Hihetetlen, de ezek a munkakörök léteznek. Te melyik munkát vállalnád el, akár holnaptól?

január 22., 07:26

  • világom
Ezért volt akkora zseni David Lynch: megosztotta titkos módszereit
Ezért volt akkora zseni David Lynch: megosztotta titkos módszereit

Ezek voltak David Lynch különös trükkjei, munkamódszerei.

január 22., 15:10

  • világom
24 dollárért adták el Manhattant, még csak nem is volt átverés
24 dollárért adták el Manhattant, még csak nem is volt átverés

Ma már nem könnyű kideríteni, mennyi az igaz Manhattan megvásárlásának legendájából.

január 24., 07:26

  • világom
Így őrizték meg a titkos tudást a kommunista időszak alatt: 80 év után ismét a saját betűikkel írhatnak a mongolok
Így őrizték meg a titkos tudást a kommunista időszak alatt: 80 év után ismét a saját betűikkel írhatnak a mongolok

A szovjet éra alatt is őrizték titkos írásukat a mongolok, már legálisan is használhatják a különleges betűket. Őket kérdeztük.

január 21., 18:30

  • világom
5 gusztustalan tény az ókori görögök életéről
5 gusztustalan tény az ókori görögök életéről

Az ókori görögök élete nagyon eltér a mai emberétől. Ami akkor mindennapinak tűnt, ma kifejezetten gusztustalan lehet.

január 25., 11:40

  • világom
Tömegek csodálják meg a nyilvános vécét: a bécsi házát is túlszárnyalta Hundertwasser
Tömegek csodálják meg a nyilvános vécét: a bécsi házát is túlszárnyalta Hundertwasser

Hundertwasser nem csak Bécsben alkotott maradandót: az ötletei alapján megvalósított nyilvános vécéjében a világ másik végén is gyönyörködnek.

január 23., 05:46

Érdekességek