4 zuhanyozási szokás, amely hajhulláshoz vezethet

GettyImages-1367528679
Olvasási idő kb. 7 perc

Naponta akár több mint száz hajszálunk is bánhatja, ha nem szabadulunk meg a káros haj- és fejbőrrutinjainktól. De mégis milyen rossz szokásaink vannak zuhanyozás közben, amelyek hajhulláshoz vezethetnek? Elárulják a szakértők.

Az American Academy of Dermatology Association szerint egy ember átlagosan naponta 50-100 hajszálat veszít. Ez a szám soknak tűnhet, de valójában a kor előrehaladtával csak még több lesz. Hajhullás és hajhullás között is fontos azonban különbséget tenni, hiszen van, amikor már szemmel láthatóan több és több a mosdókagylóba, fürdőkádba és a padlóra pottyant vagy a párnán maradt hajszál. 

Mitől hullik a haj?

Mandy Buechner hajgyógyász szerint a hajhullást ugyanúgy befolyásolják a hormonok, a stressz, mint az életkor, emellett gyakori oka lehet például az örökletes hajhullás, az immunhiány, valamint egyes gyógyszerek és kezelések is, de bizonyos frizurák és hajápolási termékek is ronthatnak a helyzeten. A szakértő hozzáteszi: a hajunk nedves állapotában a leggyengébb, így fontos, hogy zuhanyozási szokásainkkal tegyünk a haj- és fejbőr egészségéért is. 

A hajhullásért a zuhanyozás közben elsajátított rossz hajmosási szokásainkat is okolhatjuk
A hajhullásért a zuhanyozás közben elsajátított rossz hajmosási szokásainkat is okolhatjukVahit Ozalp / Getty Images Hungary

Forró víz = hajhullás

A hajunk mosásakor egyáltalán nem mindegy, hogy milyen a víz hőmérséklete, a forró zuhany ugyanis legalább annyira károsíthatja a hajszálakat, mint a hajszárító vagy a hajvasaló hője. Dr. Buechner szerint a hajszálak forró vízzel érintkezve kitágulnak, így nagyobb eséllyel töredeznek el.

Mindezt egy másik okleveles hajgyógyász, William Gaunitz is megerősíti, aki szerint a forró víz a fejbőrt is károsíthatja, hiszen amellett, hogy kiszáríthatja, negatívan hathat a szőrtüszőkre is.


„A fejbőrben, akárcsak a bőrben és a bélrendszerben, baktériumok és a gombák találhatók. Ha ezek finom egyensúlya felborul, az egészségtelen mikrobák nagy sebességgel szaporodhatnak, ami gyulladáshoz, korpásodáshoz, seborrheás dermatitishez és túl száraz vagy túl zsíros fejbőrhöz vezethet” – magyarázza a hajgyógyász.

A szakemberek ezzel persze nem azt mondják, hogy a jéghideg víz lenne a szép haj titka, sokkal inkább azt, hogy ha meleg vízben is mosunk hajat, az ne legyen perzselő.

Az se jó, ha sok a sampon zuhanyozás közben

Még ma is sok sampon tartalmaz különféle sűrítőket, tartósítószereket és mindenféle adalékanyagot, hogy megfelelően megtisztítsák a fejbőrt és a hajat.

Hasznos tudni, hogy ezért tesznek a samponokba habzást okozó, a haj- és fejbőrön lévő olajok oldására használatos szulfátot is.

Ennek a gyakori használata azonban irritálhatja vagy károsíthatja a fejbőrt és a szőrtüszőket, éppen ezért a szakemberek azt tanácsolják, hogy inkább keressünk szulfátmentes samponokat, pláne akkor, ha száraz a hajunk. 

Most már csak az a kérdés, hogy hányszor mossunk hajat

„Ha nem hullik a hajunk, és egészséges a fejbőrünk, a heti kétszeri samponozás minden bizonnyal elég ahhoz, hogy hajszálaink tiszták és egészségesek maradjanak” – mondta Gaunitz, hozzátéve: a gyakrabban végzett samponozás megfoszthatja tincseinket az általuk termelt természetes faggyútól. Ráadásul ahogy öregszünk, a fejbőrünk kevesebb zsírt is termel. 

A hajgyógyász szerint heti kétszer elég samponnal hajat mosni
A hajgyógyász szerint heti kétszer elég samponnal hajat mosniPhotoAlto/Frederic Cirou / Getty Images Hungary

Sampon ott, ahol nem kellene

A samponozás akkor is gondot okozhat, ha nem a megfelelő hajrészre juttatunk belőle. A hajvégeknek például semmi szüksége a szerre, hiszen amikor a fejbőrünkről leöblítjük a sampont, az leöblíti a hajszálat is, így megfelelően tisztít. Buechner azért sietve hozzátette, hogy csak akkor igaz mindez, ha nem használunk hajformázókat, zselék, hajlakkok alkalmazásakor ugyanis érdemes frizuránk minden centiméterét samponoznunk ahhoz, hogy ezek a termékek ne maradjanak a hajszálakon. 

Van azonban még egy csavar a történetben.

Dr. Buechner szerint ugyanis a kondicionáló alkalmazásakor pont, hogy az ellenkező szabály érvényes: ezt csak a hajvégekre szabad alkalmazni. Hasznos tudni ugyanis, hogy a samponokkal ellentétben a kondicionálók nem távolítják el a faggyút és a szennyeződéseket, hanem éppen egy faggyúszerű anyagot adnak a hajhoz. 

A leghatékonyabb módja tehát annak, hogy eltávolítsuk a faggyút, miközben ápoljuk a száraz hajvégeket, hogy a sampont a fejbőrre, a balzsamot pedig a hajvégekre visszük fel.

A kondicionáló nem alkalmas tisztításra, ezért azt csak a hajvégekre kell felvinnünk
A kondicionáló nem alkalmas tisztításra, ezért azt csak a hajvégekre kell felvinnünkAnastasiia Zabolotna / Getty Images Hungary

Durva pamut törülközőt ne használjunk!

A legrosszabb, amit tehetünk a vizes hajunkkal, az az, hogy egy erős törülközővel jól megdörzsöljük. Nemcsak azért kerülendő, mert a haj akkor a leggyengébb, amikor vizes, hanem azért is, mert a törölköző a textúrája miatt húzza a hajat, különösen a finom, porózus szerkezetű hajszálakat. 

„A törülközők nagy pamutszálai megterhelik a haj kutikularétegeit és a tüszőket, a törlés közbeni súrlódás károsíthatja a hajat, és eltörheti, elvékonyíthatja a szálakat.”

A szakemberek azt tanácsolják, hogy egy mikroszálas kendő vagy akár egy jó póló használata is segíthet megelőzni a hajhullást. Bármilyen típusú törülközőt is választunk a művelethez, az nagyon fontos, hogy azt mindig körültekintően tisztítsuk ki, így nem kell attól tartanunk, hogy az anyagon maradt mikrobák megbetegítik a fejbőrt. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek