Sokan a reggeli zuhanyra esküsznek, főleg ha az még hideg is, hiszen felfrissíti az embert, készre varázsolja a napi teendők befogadására és operatív ellátására. Ráadásul, meggyőződésük, hogy rugalmasan tartja a bőrt is, és ha még énekelnek is a zuhany alatt, zenei aláfestéssel kellően hangulatosan indul a nap. Mások abban hisznek, ha este, elalvás előtt egy kád forró, illatos, habos vízben ázhatnak egy darabig, kiszellőztetve fejükből a zsúfolt nap nehéz gondolatait és lelassulhatnak az éjszakai pihentető alvásra felkészítve testüket. Vajon melyik tábornak van igaza?
Egyáltalán hányszor?
A braziloknál például, ahol az átlag a heti 12 zuhanyozás személyenként, ez a kérdés valószínűleg fel sem merül, hiszen mindkét lehetőséggel élnek. Hacsak a nyár nem annyira forró, mint ez a mostani volt, a két időpont közül naponta mi egyelőre általában egyet választunk. De melyiket érdemes?
Az amerikai lakosság például naponta minimum egyszer zuhanyzik, és általában több mint 10 percig folyatja magára a melegvizet. Mindezt többnyire reggel teszik, de a statisztikák azt mutatják, hogy ebben eltérés van a nemek között is.
A férfiak hajlamosabban reggel zuhanyzással ébreszteni saját magukat, míg a nők inkább az esti, lefekvés előtti csobogás hívei.
Az arányokat tekintve a férfiak közül több mint 40 százalék választja napindítónak a tisztálkodást,és csak alig 20 százalék az estét, míg a nők körében közel 30 százalék zuhanyozik este, és 25 százalékuk ébredés után. Ki jár jobban?
A SciencDirect tudományos kutatása végül megadta a választ. Szisztematikus áttekintésük és metaanalízisük eredményét úgy foglalják össze, hogy a lefekvés előtti „vízbázisú passzív testfűtést”, vagyis
a melegvizes zuhanyzást, esetleg fürdést az utána következő alvás minősége szempontjából előnyösebbnek tartják, mint a reggel végzett hasonló procedúrát.
Ez is az esti fürdés vagy zuhanyzás mellett szól
Elemzéseik során arra is rá tudtak mutatni, hogy ha a melegvizes zuhanyzás, vagy kádban történő fürdés lefekvés előtt egy-két órával történik, az elősegíti a gyorsabb elalvást. Ha tehát valaki ennyivel előbb fürdik vagy zuhanyzik bő, 40-42 Celsius-fokos meleg vízzel, minthogy álomba szenderülne, 10 perccel hamarabb várhatja, hogy elalszik, mint azokat, akik nem olyankor, vagy éppen reggel mosakodnak.
Dr. Milák Eszter orvostudományi szakértő a Dívány kérdésére válaszolva elmondta, a melegvizes zuhany, de még inkább a teljes testet körülölelő melegvizes fürdő hozzájárul az izomzat ellazulásához.
Az emberi test este természetszerűen alacsonyabb hőmérsékletű, mint reggel. A fürdő, de akár a zuhanyzás melegvize pedig serkenti a véráramlást a végtagok irányába, így a test maghőmérséklete tovább mérséklődik, vagyis hűl. Ez pedig közelebb viszi a szervezetet az elalváshoz,
adja tudtunkra az orvos.
Más haszna is van az esti mosdásnak
Azonban az esti tisztálkodásnak nem az alvás minőségének javítása az egyetlen pozitív hatása. A dermatológusok, azaz a bőr különböző elváltozásaira specializálódott orvosok is azon a véleményen vannak, hogy ajánlott a nap közben bőrre rakódott szennyeződéseket eltávolítani, mielőtt ágyba fekszünk. Ha ez elmarad, az ágyneműre kerülő szennyeződések komoly problémákat generálhatnak. Ilyen lehet az elhalt bőrszövetekből táplálkozó atkák elszaporodása is, mely akár asztmához is vezethet. Ellenük persze nem lehet pusztán az ágyba bújás előtti fürdéssel védekezni, de egy több pilléren nyugvó védekezés egyik elemének ez is betudható.
Ezekről az ágyunkba betolakodó élősködőkről ebben a korábbi cikkünkben olvashatsz többet.