A zöldség, amelynek latin elnevezése, a „rhabarbarum” azt jelenti, hogy a „barbárok gyökere”, több ezer éve létezik, de csak pár száz éve kezdték élelmiszerként felhasználni. Bár a hatalmas, háromszög formájú leveleiről és húsos, vöröses színű levélnyeléről ismert növény hivatalosan a zöldségek közé tartozik, a gyakorlatban mégis inkább gyümölcsként funkcionál (érdekesség, hogy 1947-ben a New York-i bíróságon ekképpen is könyvelték el), és fanyar ízvilága miatt gyakran süteményekbe kerül. De melyik része ehető, és melyik nem? Máris kiderül!
Melyik része mérgező a zöldségnek?
Miközben a rebarbara szára biztonságosan fogyasztható (akár nyersen is, ha képes vagy tolerálni a karakteres, savanykás, fanyar ízt), addig a leveleit nem szabad megenni. „Magas oxálsavtartalmuk miatt a rebarbara levelei mérgezőek az emberekre és az állatokra nézve” – figyelmeztetett dr. Barbara Ingham, a Wisconsini Egyetem élelmiszer-tudományi professzora.
Az oxálsav enyhébb esetben légzési nehézségeket és hányingert okozhat, súlyosabb esetben viszont vesekő kialakulásához is vezethet, sőt akár halálos is lehet.
Ennek ellenére a rebarbara leveleit nem feltétlenül kell egyből kidobni. Az Iowa Állami Egyetem szerint a növények gyökerei nem képesek az oxálsavat maradéktalanul felszívni, így a levelekből komposzt készíthető, amely biztonságosan bedolgozható a kerti talajba.
Milyen gyógyhatásai lehetnek?
Ha felül tudsz emelkedni azon, hogy a levelei mérgezőek, a rebarbara szárát kifejezetten érdemes megenned. Már csak azért is, mert értékes tápanyagokat, így A-, C-, E- és K-vitamint, káliumot, magnéziumot, mangánt és folsavat tartalmaz, emellett pedig rostokban is gazdag.
A rebarbara fogyasztásának másik nagy előnye, hogy tele van értékes antioxidánsokkal. Ezek közül is kiemelendőek a szár vöröses színéért felelős antociánok, illetve az úgynevezett proantocianidinek, amelyek antibakteriális, gyulladáscsökkentő és rákellenes tulajdonságokkal rendelkeznek, ezért szerepet játszhatnak olyan súlyos egészségügyi problémák megelőzésében, mint a cukorbetegség, a szívbetegségek vagy a daganatos megbetegedések.
Mihez használjam fel a rebarbarát?
A rebarbara kitűnően illik például az eperhez, és akár szörp, kompót, lekvár vagy különféle mártások és sütemények is készíthetők belőle. Ha nincs kedved kísérletezni, ez a rebarbarás kocka vagy Martha Stewart kedvenc málna-rebarbara dzsemje remek kiindulópont lehet.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés