Az enyhén édes ízű fügelevelet a hagyományos gyógyászatban ősidők óta sokféle módon használják, hiszen jótékonyan hat a szívre, az emésztésre, a vérnyomásra és erősíti az immunrendszert.
Így fogyaszthatod a fügelevelet
Talán kevesen tudják, hogy a fügelevél ehető és számos egészségügyi előnnyel is rendelkezik. A levelekből borogatást, kivonatot és teát is készíthetünk, de ételeinket is gazdagíthatjuk vele, például a szőlő- vagy káposztalevélhez hasonlóan megtölthetjük hallal, darált hússal vagy zöldségekkel is.
Antioxidánsokban és vitaminokban gazdag
A fügelevél jelentős mennyiségű élelmi rostot tartalmaz, ami segítheti az emésztést. Vitaminokban is gazdag, forrása egyebek között az A-, a C- és az E-vitaminnak. Ásványi anyagok közül tartalmaz kalciumot, magnéziumot, káliumot és vasat. Mindemellett tartalmazza azokat az antioxidánsokat, amelyek segíthetnek megvédeni a sejteket a szabad gyökök által okozott károsodástól. A fügelevélben fenolos vegyületek is vannak, például flavonoidok, amelyekről kimutatták gyulladásgátló tulajdonságukat.
A fügelevelek egészségügyi előnyei
A fentiekből is látszik, hogy a fügefa levelének különféle egészségügyi előnyei lehetnek. Egyebek között antibakteriális és gombaellenes tulajdonságokkal bír, segíthet a máj méregtelenítésében, elősegítheti a hajnövekedést és az elalvást is.
Nézzük, milyen egyéb jótékony hatása lehet még!
Csökkentheti a vérnyomást
A fügelevelek káliumban gazdagok, ami segíthet a magas vérnyomás szabályozásában azáltal, hogy csökkenti a nátrium káros hatásait a szervezetben.
Védheti a szívet
A fügelevélben található antioxidánsok megvédhetik a szívet a szabad gyökök káros hatásaitól, ami javíthatja a szív- és érrendszer egészségét és csökkentheti a szívbetegségek kockázatát.
Jó a cukorbetegeknek
A fügelevélről kimutatták, hogy nemcsak a vérnyomást, hanem a vércukorszintet is csökkenheti, segítve ezzel a cukorbetegség tüneteinek kezelését. A levelek az antioxidánsok mellett tele vannak fenolos vegyületekkel és többszörösen telítetlen zsírsavakkal. Ezek a vegyületek együttesen fejtik ki hatásukat a magas vércukorszint ellen.
Egy tanulmány kimutatta, hogy a nagy dózisú fügekivonatot tartalmazó italok glikémiás indexe (GI) alacsonyabb más italokéhoz képest, ami arra utal, hogy kedvezőbb hatást gyakorolhat a vércukor- és trigliceridszintre.
Segíthet a fogyásban
Mivel magas az élelmi rosttartalma, a fügelevél segíthet az étvágy szabályozásában, és elősegítheti a fogyást.
Óvhatja a csontokat
A fügelevél kalciumot tartalmaz, amely elengedhetetlen az erős és egészséges csontok fenntartásához és a csontsűrűség növeléséhez.
Javíthatja az emésztést
A fügelevél magas rosttartalma elősegítheti az egészséges bélmozgást, és segíti az emésztőrendszer működését. Ez a rosttartalom egyúttal megelőzheti a székrekedést, és hozzájárulhat a bélrendszer egészségéhez. Mivel gazdag bioaktív vegyületekben és fitokemikáliákban, beleértve az antioxidánsokat is, a fügelevél táplálja beleinket, és természetes hashajtóként hat.
A fügelevelet, mint prebiotikumforrást nem lehet alábecsülni, mert jelentősen javíthatja a bélrendszer általános egészségét azáltal, hogy egyensúlyba hozza a jótékony baktériumokat az emésztőrendszerben.
Szép lesz tőle a bőrünk
A fügelevélben található antioxidánsok segíthetik a bőrbetegségek gyógyulását és a bőr általános egészségét.
Megelőzheti a rákot
A fügelevélben található egyes vegyületek bizonyos ráktípusok, például a mellrák alacsonyabb kockázatával hozhatók összefüggésbe.
Kutatások azt is igazolják, hogy a narancsban lévő flavonoidok segítenek megelőzni a demenciát. A tudósok azt állítják, hogy napi két pohár narancslé már jótékony hatással lehet a memóriánkra. Erről itt olvashatsz bővebben.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés