Ha utazás közben te is ettől szenvedsz, van egy jó hírünk

GettyImages-1131375152
Olvasási idő kb. 5 perc

Sokaknak okoz nehézséget, hogy mindennapos egészségügyi teendőiket utazás közben is elvégezzék.

Nem éppen kellemes, ha székrekedéssel küszködünk, miközben végre nyaralnánk, vagy élveznénk a távoli rokonokkal töltött ünnepeket. Az utazási székelési problémák az emberek közel felét érintik.

Székrekedésnek nevezzük azt az állapotot, amikor a megszokottól eltérően, alig 3-4 naponta ürül ki szervezetünkből a salakanyag. A székrekedés száraz, kemény beltartalommal jár, maga a folyamat is fájdalmas, az alhasi görcsök, a teltségérzet és a haspuffadás mellett fennáll a veszélye az aranyér megjelenésének is, ha hajlamosak vagyunk rá. 

Az utazási székrekedés komplex probléma
Az utazási székrekedés komplex problémaPeter Dazeley / Getty Images Hungary

Nem csak pszichés okai vannak: igyunk elegendő folyadékot

„Azoknál az embereknél, akiknek általában nincs otthon emésztési problémájuk, a székrekedés jellegzetes tünetei alakulhatnak ki utazásuk során – mondta dr. Darren Brenner, a Illinois-i Egyetem Feinberg Orvostudományi Karának gasztroenterológusa. Ezek a tünetek magukban foglalhatják a ritkább székletürítést, a keményebb székletet, a nagyobb megerőltetést és az ezek miatti fájdalomérzetet.”

Az utazási székrekedés fő okainak hátterében a kutatók szerint a feszültség áll. A bizonytalanságérzet, komfortzónánk elhagyása és a logisztikával kapcsolatos idegeskedés együttesen okozhat aggodalmakat. Sokaknak gondot jelenthet az is, hogy nem minden helyzetben lehet előre tudni, vajon lesz-e, és ha igen, milyen körülmények között nyílik lehetőség a mosdóhasználatra. Vajon elegendő idő, megfelelő körülmények és higiéniás viszonyok állnak majd rendelkezésre? 

Az utazási székrekedést ráadásul nemcsak pszichés, hanem fizikai körülmények is előidézhetik. Elég, ha csak pár napig kevesebb folyadékot fogyasztunk, a hidratáltság ugyanis hatással van az emésztésre és a produktum állagára is. S ezzel el is érkeztünk az első megoldási javaslathoz, igyunk menet közben! A folyadékpótlásra minden körülmények között szüksége van a szervezetünknek. 

A repülés önmagában rossz hatással van az emésztésre
A repülés önmagában rossz hatással van az emésztésrenicoletaionescu / Getty Images Hungary

A probléma kezelése sokrétű megközelítést igényelhet, mivel a székrekedés általában több tünetből áll – nyilatkozta dr. William Chey, a Michigan Medicine gasztroenterológusa és táplálkozástudományi professzora is. 

Akár autóval, akár repülővel vagy vonaton utazunk, az órákon vagy napokon keresztül tartó mozgásszegény időszaknak megvannak a negatív hatásai. Ha sokat kell állni, sorban állni valami miatt, az sem kedvez az emésztőrendszernek. A repülés már önmagában is felfúvódást okozhat egyeseknél. Mindez azt eredményezheti, hogy a bélműködésünk is megváltozik. Kerüljük a szénsavas italok fogyasztását, igyunk inkább vizet helyette – javasolják a szakemberek. Ha ráadásul másik időzónában fekszik az úti cél, a jetlag is hatással lesz cirkadián ritmusunkra, ami szintén felboríthatja az emésztést.

Amivel felkészülhetünk rá: akár már hetekkel az utazás előtt 

Az utazás közbeni mozgás, végtagjaink átmozgatása már segíthet a székrekedés megelőzésében. Amikor csak tehetjük, sétálgassunk, tornáztassuk meg magunkat.

Segíthet, ha felkészülünk a kellő mennyiségű kiegészítővel is. Toalettpapírt, fertőtlenítő kendőt, kézfertőtlenítőt vagy eldobható WC-ülőkét is bekészíthetünk a csomagunkba. Az orvosok azt is javasolják, hogy a hashajtót se hagyjuk ki, ha a tapasztalatok alapján hajlamosak vagyunk ilyen esetben visszatartani a székletet. 

A tudatos táplálkozás is segíthet, együnk sok rostban gazdag zöldséget és gyümölcsöt
A tudatos táplálkozás is segíthet, együnk sok rostban gazdag zöldséget és gyümölcsötAWEvans / Getty Images Hungary

Készítsük fel jó előre emésztőrendszerünket is. A rostokban gazdag táplálkozás serkentően hat a bélműködésre, akár napokkal vagy hetekkel az indulás előtt érdemes már rostdús fogásokkal színesíteni a mindennapi táplálkozásunkat. A rostok hatással vannak a béltartalom állapotára, lazítják a székletet. A gabonafélék, zöldségek és gyümölcsök, az olajos magvak is segítenek ilyenkor. Ha már beütött a baj, az alábbi, természetes hashajtó hatású zöldségeket és gyümölcsöket javasolják a gasztroenterológusok:

  • kivi
  • mangó
  • aszalt szilva
  • útifűmaghéj

Ha pedig semmi nem hat, vagy elkéstünk a felkészüléssel, orvossal vagy gyógyszerésszel konzultálva hashajtással is próbálkozhatunk a cél érdekében. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek