Az újhagyma az első idényzöldségek közt található, már az első tavaszi hónaptól kosarunkba tehetjük a boltokban és a piacokon. Sokoldalúan felhasználható finomságról van szó, amelynek nincs még meg az az erőteljes aromája és illata, mint a hagymának, így sokkal bátrabban nyúlhatunk hozzá alapanyagként.
Az újhagyma ízletes és egészséges is
Mehet reggelire a szendvics mellé vagy akár a rántottába, karikázhatjuk salátába, főzhetünk is vele zöldséges fogásokat, és persze sokaknál már húsvétkor elengedhetetlen része a sonka-torma-retek mellett is az ünnepi asztalnak. Ha íze miatt kedveled, valószínűleg nincsen külön igényed még 9 okra, amelyért érdemes fogyasztani gumóját és zöldjét egyaránt: ha viszont még nem tartozol rajongóinak táborába, íme, ezért edd gyakrabban!
Megelőzheted, kezelheted vele a náthát
Antibakteriális és antivirális hatása révén védekezésként sem utolsó, de ha már elkaptál valami tavaszi nyavalyát, akkor is tedd gyakran a tányérodra! Az ilyenkor nagyobb mennyiségben keletkező váladékok feloldásában is segítségedre lehet, így kicsit hamarabb érezheted magad valamivel jobban, ha újhagymát fogyasztasz.
Segíti az emésztést
Azt mind tudjuk, hogy a rostok elősegítik emésztésünk egészséges működését: többek között ezért is eszünk zöldségeket és gyümölcsöket.
Akinek krónikus székrekedése vagy egyéb emésztési panasza van, az nagyszerűen kiaknázhatja az újhagyma nyújtotta segítséget
– a benne található rostok segítik a széklet mozgását és gyógyírt nyújthatnak a gyulladt beleknek is. Akinek gondja van az emésztésével, az napi 2-3 dekagramm újhagyma fogyasztásától várhat javulást: reggel és este edd a cél érdekében a zöldséget!
A vastagbélrák megelőzésében is segédkezet nyújt
A benne megtalálható diallil-szuflid hatására az újhagyma segítheti a vastagbélrák megelőzését, ezt a hatást pedig csak erősítik a flavonoidok. Persze nem elég, ha csak újhagymával igyekszel megelőzni a rákot: kerüld a dohányzást, az elhízást, alkoholt mértékkel fogyassz, mozogj, és általánosságban véve is táplálkozz egészségesen a cél érdekében!
Csökkenti a vércukorszintet
A hagymafélékben található kéntartalom az inzulinszint csökkentésével regulázza meg vércukrod.
A szemednek is jót tesz
A karotinoidok, köztük a lutein és a zeaxantin mellett, az újhagyma még A-vitaminban is gazdag. Ez a vitamin hozzájárul a szem egészségének és a látás élességének megőrzéséhez. Így az újhagyma védi a szemet a gyulladásoktól, illetve a makuladegenerációnak, egy végső soron vakságot okozó állapotnak kialakulását is gátolja.
Szíved barátja is egyben
Az újhagymában található antioxidánsok segítenek megelőzni a DNS és a sejtek károsodását azáltal, hogy gátolják a szabad gyökök hatását.
A C-vitamin emellett segít csökkenteni a szervezet koleszterin- és vérnyomásszintjét,
ami tovább csökkenti a szívbetegségek kockázatát. A hagymában található kénvegyületek segítenek mérsékelni a szívkoszorúér-betegségek kockázatát.
Immunrendszerednek is besegít
Főként A- és C-vitaminban gazdag a zöldség, ezekkel tud hozzájárulni szervezeted optimális működéséhez és a fertőzések kivédéséhez.
Az öregedés folyamatát is lassítja
Gazdag C-vitamin-forrás lévén antioxidánsként védi a szöveteket a károsodástól és a gyulladástól.
Csontjaid is egészségesebbek lesznek tőle
A K-vitaminnak is kiváló forrása az újhagyma: ha naponta hármat eszel meg belőle, azzal kielégítetted a szervezeted optimális működéséhez szükséges K-vitamin-igényt. A K-vitamin nemcsak megelőzi a vérrögök kialakulását, de a csontsűrűség megtartásában is nagy szerepe van.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés