Ezért vagy fáradtabb, ha túl sokat alszol

GettyImages-1147218252

Bár csábító lehet, hogy hétvégenként sokáig lustálkodjunk, ám ennek hamar meg fogjuk fizetni az árát.

Ha az ünnepek alatt volt lehetőséged tovább aludni, talán te is észrevetted, hogy miután felkeltél, egész nap szinte használhatatlan voltál. A különböző alvásciklusok adhatják a magyarázatot, arra, miért vagyunk fáradtabbak, ha túl sokat alszunk.

Mikor a legjobb felébredni?

Azt már bizonyára te is hallottad, hogy az alvás során különböző szakaszokon haladunk át; mindegyiknél másképp működik a testünk és az agyunk is. Az első szakaszban haladunk az alvás felé; az agyi aktivitás lelassul, az izmok ellazulnak. A második lépésként az agyhullámok is lelassulnak, ahogyan a szívverés is. A testhőmérséklet csökken. A 3. szakasz a mélyalvás, amikor a vérnyomás csökken, légzésünk mélyebbé válik, a szervezet ekkor tud a legjobban regenerálódni. Végül elérkezünk a 4. szakaszhoz, amely az REM, azaz a gyors szemmozgásos fázis. Ilyenkor szoktunk álmodni, de ezekben a percekben dolgozik a memóriánk és dolgozza fel az agyunk a napközben tapasztalt élményeket, érzelmeket. Az egyes szakaszok átlagosan 90 percig tartanak – kivéve az elsőt, amely jó esetben csupán néhány percig. A legoptimálisabb, ha az REM-szakaszban ébredünk fel – ilyenkor történik meg, hogy emlékszünk az álmainkra –, mivel az agyunk nagyon aktív, így azzal a gondolattal pattanunk ki az ágyból, hogy bármire képesek vagyunk, illetve az élénk álmodás is sokkal könnyebbé teszi az átmenetet az ébrenlétbe.

Az REM-szakasz, amikor álmodunk
Az REM-szakasz, amikor álmodunkThomas Barwick / Getty Images Hungary

A harmadik szakasz a „bűnös”

Ugyanakkor természetes, hogy amikor végre lehetőségünk van, akkor örömmel alszunk tovább, viszont az ajánlott hét-nyolc óránál több alvás azt jelenti, hogy jó eséllyel nem az REM-szakaszban fogunk ébredni, tehát semmiképpen nem leszünk frissek és aktívak, sokkal inkább egész nap álmosak és fáradtak. Ennek pedig az az oka, ha éppen az alvás harmadik szakaszában, azaz a mély alvásban vagyunk kénytelen kikelni az ágyból. Dr. Alexandria Reynolds, a Dél-Karolinai Egyetem alváskutatója és pszichológusa azt mondta:

Ha mélyalvás közben ébrednél fel, akkor nagyon nyűgösnek, rendkívül zavartnak érezheted magad, és ez rányomhatja a bélyegét az egész napodra.

Dr. Reynolds hozzátette, hogy azokon a reggeleken, amikor magadtól ébredsz fel, azelőtt, hogy megszólalna az óra, semmiképpen ne próbálj visszaaludni, hanem pattanj ki az ágyból, és kezdd el a napodat, mert ekkor egészen biztos, hogy energikusnak érzed majd magad, és sokkal több munkát tudsz elvégezni. Ha viszont visszaalszol, könnyen lehet, hogy éppen a mélyalvásos szakaszból ránt ki az ébresztőóra hangja, és ezzel oda az egész napod. 

Túl sokat alszik, aki depressziós?

A szakember szerint az emberek többségénél a legoptimálisabb a hét és fél óra alvás lehet, bár vannak egyéni eltérések. Az viszont súlyos tévedés, hogy a hét közbeni kevesebb alvást tudod pótolni, ha szombat reggel tovább maradsz az ágyban, vagy ha a szabadnapodon napközben szundítasz egyet. Ráadásul, ha például vasárnap tovább alszol reggel, akkor este biztosan nem tudsz időben lefeküdni, így szinte borítékolható, hogy hétfőn reggel kevés alvás után, fáradtan ébredsz majd, és rosszul kezdődik a heted. 

Az sincs rád túl jó hatással, ha délután túl sokat alszol
Az sincs rád túl jó hatással, ha délután túl sokat alszolgollykim / Getty Images Hungary

Dr. Alexandria Reynolds azt is kiemelte, hogy akárcsak a túl kevés, a túl sok alvás is számos egészségügyi problémát okozhat a fejfájástól az elhízáson át a cukorbetegségig, sőt, a rendszeres, nyolc óránál hosszabb alvás miatt akár mentális betegségekkel is társulhat, mint a szorongás vagy a depresszió.

Meglepő, de tanulmányok kimutatták, hogy a depresszióval élők 15 százaléka többet alszik, mint naponta 8 óra. 

A túlalváshoz hasonló fáradtságot érezhetsz akkor is, ha vasárnap délután szunyókálsz kicsit az ebéd után. Ugyanis, amikor délután elalszol, a testednek azt üzened, hogy most legalább nyolc óra pihenés következik, ami természetesen nem következik be. Így a szundítás időtartamát vagy határozd meg 25 percben, és kérd meg a családtagjaidat, hogy ébresszenek fel, vagy aludj másfél órát, mert ennyi idő alatt biztosan végigmegy egy alvásciklus, és nem a közepén kell felkelned. 

Ha kíváncsi vagy, miért alszol rosszabbul télen, olvasd el ezt a cikkünket is. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek