Az őszi szezon egyik jellegzetes finomsága a sütőtök, amelynek nemcsak a húsa, hanem a magja is rendkívül egészséges: értékes tápanyagai védik a szívet, segíthetnek a vércukorszint szabályozásában, javíthatnak az alvásminőségen, és jótékony hatással lehetnek a férfiak termékenységére. Mivel azonban a boltokban gyakran hántolt formában kapható, jogosan merülhet fel a kérdés: meg lehet enni a tökmag héját?
Ezért érdemes megenni a tökmag héját
Igen, a tökmag héját nagyon is érdemes megenni – mindenekelőtt azért, mert rostokban gazdag. A héjával együtt a tökmag valójában
kétszer annyi rostot tartalmaz, mint ha meg lenne hámozva.
Ez egy adag tökmagra (28 gramm) levetítve körülbelül 5 gramm rostot jelent. Mint ismert, a rostok serkentik az emésztést azáltal, hogy táplálékul szolgálnak a belekben élő „jó” baktériumoknak, sőt a koleszterinszintet és a vérnyomást csökkentve szerephez juthatnak a szívbetegségek megelőzésében is.
A héjukkal együtt fogyasztva a magok más tápanyagokban, köztük cinkben, magnéziumban és rézben is gazdagok. Ezenkívül magas a vastartalmuk, ami létfontosságú a vér egészségéhez és az oxigénszállításhoz.
Ilyen kockázatai lehetnek
Bár a legtöbb ember számára biztonságos a tökmag héjának fogyasztása, az olyan súlyos emésztési problémákban szenvedőknek, mint a Crohn-betegség vagy a fekélyes vastagbélgyulladás, vigyázniuk kell vele, mert magas rosttartalma miatt súlyosbíthatja a bélgyulladást, illetve különféle gyomorpanaszokat, köztük hasmenést és puffadást okozhat.
Fogyasztásánál ajánlott kiemelt figyelmet szentelni a folyadékbevitelnek, mivel a víz létfontosságú ahhoz, hogy a rostok zökkenőmentesen jussanak át az emésztőrendszeren.
Pirítva a legfinomabb
A tökmag nyersen is fogyasztható, de pirítva különösen finom. Ha szeretnéd kipróbálni, előbb kanalazd ki a magokat a sütőtökből, majd hideg víz alatt öblítsd le és egy papírtörlő segítségével töröld szárazra őket.
A magokat ezután terítsd szét egy tepsiben, locsold meg egy kevés olívaolajjal, ízesítsd sóval, borssal, és ízlés szerint más fűszerekkel, és a sütőt 150 Celsius-fokra állítva 30-40 perc alatt (vagy amíg szép barnára és ropogósra sülnek) pirítsd meg.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés