A tenger egészségünkre gyakorolt hatásait évtizedek óta ismerjük. A 18. században maguk az orvosok javasolták a betegeknek a gyógyulás, az egészségeseknek pedig megelőzés céljából a tengerben való fürdőzést. A gyógyhatások maximalizálása érdekében speciális tengerparti kórházakat is építettek, hogy a javasolt terápiák könnyebben elérhetők legyenek. Azt, hogy már több száz évvel ezelőtt jó úton jártak az orvosok, ma már a tudósok is megerősítik. Tanulmányok bizonyítják, hogy a tengerparton töltött idő és a tenger nézése olyan változásokat idéz elő az agyban, melyek boldogabbá tesznek minket.
Oxigénnel tölt fel és megnyugtat
Szintén kutatási eredmények igazolják, hogy azok, akik a tengerparton élnek, jobb testi és lelki egészségnek örvendenek. Ez egyáltalán nem véletlen, hiszen a kutatók rájöttek arra, hogy a tenger zúgása az agynak éppen azt a területét stimulálja, amely az érzelmeink kialakulásáért felelős. Mint kiderült, a tenger morajlása öntudatosabbá tesz bennünket, illetve képes javítani az érzelmi állapotunkat.
Bizonyított tény továbbá az is, hogy az óceán mellett eltöltött idő nagyon jót tesz a mentális egészségünknek. Az óceán hullámaiban felszabaduló negatív ionok ugyanis bejutnak a szervezetünkbe, ami fokozza a jóllétünket. Ez pedig arra ösztönzi a testünket, hogy még több oxigént vegyen fel, továbbá szabályozza a szerotoninszintet is, melynek növekedésével csökkenthető a szorongásérzés. Ennek következtében olyan nyugalmat érezhetünk, mint amit például a jógázás adhat.
Csökkenti a stresszt
A kutatók azt állítják, hogy a tenger hangja olyan nyugalmat áraszt, hogy képes csökkenteni a szervezetünkben a kortizol, vagyis a stresszhormon szintjét. Állításukat arra alapozzák, hogy a tenger zúgása az anya szívverésére emlékeztet bennünket, amit akkor hallottunk, amikor az anyaméhben voltunk, és biztonságban éreztük magunkat.
Elég, ha csak nézzük
Nem kell a tengerben fürödnünk ahhoz, hogy egy feszült helyzetben megnyugodjunk, elég, ha csak nézzük a vizet, vagy egyedül sétálunk a parton, máris biztonságos környezetben érezhetjük magunkat. Vajon miért lehet így? A válasz egyszerű: távol van minden olyan helytől, amiről azt gondoljuk, fenyegető lehet ránk nézve. Ezt az érzést táplálja, hogy a tenger felszíne egybeolvad a horizonttal.
A napozás is boldoggá tesz
Egy tanulmány szerint, amikor a tengerparton napozunk, a meleg napfény hatással van az endokrin rendszerünkre, ami az endorfin kibocsátásáért is felelős. Ez ugyanaz a hormon, ami gondoskodik arról, hogy örömet érezzünk, amikor csokoládét eszünk.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés