A dietetikusok sem véletlenül ajánlják, hogy a naponta fogyasztott háromadagnyi gabonából legalább egy legyen teljes kiőrlésű: az Okostányér ajánlásánál az amerikai táplálkozási szakemberek egy kicsit tovább is mennek, ott az az ajánlott, hogy gabonabevitelünk felét teljesítsük teljes kiőrlésű változatból.
Ezért kell a teljes kiőrlésű kenyér az étrendedbe
Hogy miért olyan értékes és fontos a teljes kiőrlésű gabona? A teljes kiőrlésű kenyér olyan lisztből készül, amely a teljes búzaszemet tartalmazza, beleértve a korpát és a csírát is.
Így sokkal több tápanyaghoz juthatunk, például rostot, vasat és káliumot is nagyobb mennyiségben tartalmaz egy teljes kiőrlésű gabonatermék.
A búzamag épen hagyása tehát táplálóbb kenyeret eredményez, amely nem is annyira feldolgozott.
A lassú felszívódási szénhidrátok, amelyeket a teljes kiőrlésű kenyér tartalmaz, nem gyakorolnak olyan drámai hatást vércukorszintünkre, mint a gyorsan felszívódó változat, ráadásul nagyon sok rost is található az így készült kenyérben, gyakorlatilag zsírmentesen. Növényi eredetű fehérjében is gazdag minden, ami teljes kiőrlésű, ráadásul a következő előnyökkel jár fogyasztása:
Hozzájárul az egészséges emésztéshez
Magas oldhatatlan rosttartalma igazán fontos az egészséges emésztéshez: ennek nemcsak azt köszönheted, hogy székleted rendszeres lesz, hanem azt is, hogy beleidben egészséges baktériumflóra alakul ki.
Ezek a rostok lassítják az emésztést, megelőzik a székrekedést, és szabályozzák a cukor felszívódását.
Csökkentheti a bélrendszeri rákbetegségek rizikóját
35 kutatás metaanalíziséből kiderült, hogy a teljes kiőrlésű gabonát fogyasztók esetében kisebb a bélrendszeri rákbetegségek kialakulásának kockázata, mint azoknál, akik kevesebbet fogyasztanak. A kutatók megállapították, hogy a teljes kiőrlésű gabonafélék fogyasztása 47 százalékkal csökkentette a nyelőcsőrák, 36 százalékkal a gyomorrák és 11 százalékkal a vastagbélrák kockázatát.
A szív egészségét is támogatja
Ha naponta legalább 9 dekagramm teljes kiőrlésű gabonát fogyasztasz, az egy kutatás szerint a szív- és érrendszeri betegségek és a koszorúér-betegség csökkent kockázatával jár. Egy másik, felnőtt résztvevők 18 éven át tartó követésével zajló tanulmány szerint a teljes kiőrlésű gabona magasabb mennyiségben történő bevitelének eredménye a kevesebb hasi zsírpárna mellett az alacsonyabb vércukor- és koleszterinszint.
A stroke és a diabétesz kockázatát is csökkentheti
Amerikai embereket megfigyelő kutatás hozta azt az eredményt, miszerint ha valaki több teljes kiőrlésű gabonát fogyaszt, kisebb eséllyel szenved majd el stroke-ot. Ez még tíz évvel a kezdeti eredmények után is tény maradt.
Kutatók szerint a teljes kiőrlésű gabona vitamin-, ásványianyag- és rosttartalma hat arra, ahogy a szervezet a gyulladásokat kezeli, ennek lehet kulcsfontosságú szerepe a stroke kivédésében.
A Nutrients szaklapban publikáltak szerint pedig a kettes típusú diabétesz rizikójának csökkentésében is szerepe van a teljes kiőrlésű élelmiszerek fogyasztásának.
A súlyodat is segít szabályozni
12 kutatás metaanalízise bizonyítja, hogy kisebb az esélye a hízásnak, ha valaki teljes kiőrlésű gabonát eszik – ha pedig valaki emeli a teljes kiőrlésű élelmiszerek bevitelét, lejjebb megy súlya.
Aki gluténérzékeny, annak ugyanakkor rossz hírünk van: sajnos nem tudja élvezni a teljes kiőrlésű gabonát tartalmazó élelmiszereket, mivel azokban is megtalálható a számára problémát okozó összetevő.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés