A szürke hályog a szemlencse lassú, fájdalommentes és fokozatos romlásával járó betegség. Az esetek nagy részében az idősebb generációt érinti, Magyarországon évente mintegy hetvenötezer hályogműtétet végeznek. A kutatások szerint az antioxidánsok segíthetnek megelőzni a vaksággal is járó szemromlást.
A modern életvitel egyre inkább hatással van szemeink egészségére is. A rendszeres képernyőhasználat komolyan igénybe veszi látószerveinket is, hamarabb és nagyobb mértékben alakulnak ki az olyan, látás élességét befolyásoló betegségek is, mint a szürke hályog.
Mintha vízfüggönyön át látnánk a világot
A hályogos szem két fajtája – a zöld és a szürke hályog – világszerte közel negyedmilliárd embert érint. A környezeti és genetikai hajlam mellett a stresszes életmód is a kiváltó tényezők egyike lehet. Szerencsére mindkét betegség korán felismerhető, a gyors diagnózis és a megfelelő terápia pedig meghosszabbíthatja élesen látó időszakunkat idősebb korunkban is. Ám míg a zöld hályog neurodegeneratív betegség, vagyis az idegsejtek sorvadásával jár együtt, hasonló nevű rokona a szemlencse látást megrontó elszürkülését jelenti.
A szürke hályog kialakulásának lehetőségét genetikai okok, cukorbetegség, a szemet érintő traumatikus balesetek és a vitaminhiányos táplálkozás is elősegítheti, megfelelő életkörülményekkel azonban megelőzhető volna.
A Pakisztáni Egyetem Élelmiszer-tudományi és -Technológiai Tanszékén végzett tanulmány bebizonyította, hogy egyes vitaminok és antioxidánsok szedése lassítani tudja a szürke hályog előrehaladását. Két igencsak fontos karotinoidot azonosítottak, melyek rendszeres fogyasztását összefüggésbe hozták a szem épségének hosszú távú fenntartásával. A lutein és a zeaxantin olyan pigmentalkotó elemek, melyek a retina épségéért felelnek. Jelenlétük a szemben megvédi a makulát a kék fény által okozott károsodástól, javítják a látásélességet, és megkötik a káros reaktív oxigénfajokat. A kutatás az időskori makuladegeneráció és a szürke hályog csökkentésében is felismerte szerepüket.
A répától nem csak fütyülni tudunk, a szemnek is jót tesz
A lutein és a zeaxantin karotinoid pigmentek, amelyek sárga vagy narancssárga színt kölcsönöznek az élelmiszereknek, megtalálhatóak a sárgadinnyében, a répában, a paprikában, a lazacban, a kukoricában és a tojásban is. Fogyasztásukkal hozzájárulhatunk szemünk egészségéhez. A karotinoidok közül a béta-karotin az egyik legfontosabb, mely a szervezetben képes A-vitaminná alakulni. Véd az oxigén-szabadgyökökkel szemben, közömbösíti a peroxidgyököket is. A látás, az immunfolyamatok, a növekedés és a hámképződés folyamatát is segíti.
Egy másik, amerikai kutatás éppen ezt a vitamint vette górcső alá az A-, a C- és az E-vitamin szerepét vizsgálva a látásélesség fenntartásában. Kiderítették, hogy míg a karotinoidok a retina épségét hivatottak fenntartani, vitaminná alakulva a már meglévő szembetegségek állapotromlását is lassíthatják.
Ezért együnk sok epret és áfonyát idén nyáron
A bogyós gyümölcsök számtalan olyan összetevőt tartalmaznak, melyek közvetlenül a látásunkra is hatnak. Antioxidánsokban gazdagok, és segíthetnek az oxidatív stressz szemekre gyakorolt negatív hatásainak mérséklésében. Lebontják és semlegesítik azokat a szabad gyököket, melyek a szem különböző részein okozhatnak károsodásokat.
Egyik legismertebb antioxidánsunk a C-vitamin, mely az elhasználódott E-vitamin és béta-karotin regenerációját segíti. Számtalan nyári gyümölcsben és zöldségben nagy mennyiségben előfordul, ám ha biztosra szeretnénk menni a szürke hályog elleni védekezésben, érdemes együtt fogyasztani az A- és az E-vitaminnal. Az eper, a bodza, a fekete áfonya és a szeder is kifejezetten gazdag eme vitaminokban, s nemcsak a szemre, de egyéb testrészeinkre is gyógyítóan hathatnak.
Áfonya
Termesztett és vadon élő változata is számtalan pozitív tulajdonsággal rendelkezik. C- és K-vitaminban és antioxidánsokban is gazdag. Mivel jelentős része víz, így nemcsak kalóriaszegény csemege, de a folyadékpótlást is segíti. Flavonoidtartalmának köszönhetően képes felvenni a harcot szervezetünk szabad gyökeivel szemben, hatékony lehet a rákos megbetegedések megelőzésében is. Csökkenti a DNS-károsodást, így lassítva az öregedési folyamatokat.
Bodza
Bár leginkább a virágából készült teát és szörpöt fogyasztjuk előszeretettel, maga a gyümölcs is ehető. Gyulladáscsökkentő alkotóelemei az akut megbetegedések esetén is segíthetik a gyors gyógyulást, lekvárként fogyasztva nagy mennyiségű antioxidánshoz is juttathatjuk testünket. De vigyázzunk vele, az egészséges fekete bodzára nagyon hasonlító gyalogbodza mérgező!
Szeder
Manapság meglehetősen kevés szedret eszünk, hiszen talán kevésbé hozzáférhető, mint fent említett társai, érdemes az utak mentén nyitott szemmel járnunk, ugyanis hamarosan érik vad változata. A tüskés bokrokon növekvő fanyar, lila szemek termesztett változatához hasonlóan igazi vitaminbombának számítanak. Jelentős mennyiségű A-, C- és B-vitamint tartalmaz, gazdag foszforban, mangánban, kalciumban, káliumban, vasban. Pantoténsav-, riboflavin-, pektin- és niacintartalma miatt hatékony gyulladáscsökkentő, táplálja a bőrt, és sikerrel veszi fel a harcot a baktériumok és a vírusok ellen is.
Eper
Az édes, finom illatú nyári gyümölcsünk az egyik legegészségesebb bogyós termés. Kalóriaszegény, így szinte korlátlanul fogyaszthatjuk tavasz végi-nyár eleji szezonja során. Ellagsavtartalma miatt helyrebillenti a szervezet koleszterinszintjét. C-vitaminban és antioxidánsokban gazdag, képes rugalmassá tenni az érfalakat, lassítja a bőr öregedését, és csökkenti a ráncosodást. Védi a szemet, nem csak belülről, a szem alatti karikákat is eltüntetheti. Természetes fogfehérítő hatása miatt is sokan szeretik.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés