11 étel, amit a kardiológusok soha nem ennének meg

GettyImages-539246930

A kardiológusok étrendje számodra is fontos tanulságokkal szolgálhat. Itt vannak azok az ételek, amelyek egyértelműen tiltólistásak számukra.

Ezek az ételek fokozzák a szívbetegségek kockázatát

A kardiológusok nap mint nap látják, milyen hatással lehet a szív egészségére a helytelen táplálkozás. És bár egy-egy alkalmi kihágás – például egy kis csoki – nekik is belefér, vannak bizonyos ételek, amelyeket a kockázatok tükrében soha nem ennének meg. Ha aggódsz a népbetegségnek számító szív- és érrendszeri rendellenességek miatt, neked is érdemes követned a példájukat.

1. Feldolgozott húsok

Az olyan feldolgozott húsok, mint a virsli, a bacon, a kolbász vagy a sonka, általában tele vannak telített zsírokkal, amelyeket a kutatások a szívbetegségek és a rák megnövekedett kockázatával hoznak összefüggésbe – különösen nagyobb mennyiségű fogyasztásuk esetén.

Ez igaz lehet mindazokra a húsokra, melyeket eltarthatósági idejük javítása érdekében sózással, pácolással, erjesztéssel vagy füstöléssel kezelnek.

A feldolgozott húsokkal jobb vigyázni!
A feldolgozott húsokkal jobb vigyázni!Tetra Images / Getty Images Hungary

2. Vörös húsok

A vörös húsok nagyobb mennyiségű telített zsírt, koleszterint és sót tartalmazhatnak, ezért az orvosok azt ajánlják, hogy fogyasztásukat havi egy alkalomra korlátozd, és akkor is inkább sovány darabokat válassz. A szívbetegségek kockázatát azzal is csökkentheted, ha ízesítésükhöz vaj, tejszín és hollandi szósz helyett friss fűszer- és gyógynövényeket használsz.

3. Burgonyacsipsz

A burgonyacsipszek tranzsírokban, nátriumban és szénhidrátokban gazdagok, ami elmondható egy másik népszerű ropogtatnivalóról, a pattogott kukoricáról is. Mivel az emberek 99,2 százalékának nátriumbevitele a napi 2000 milligrammot is meghaladja, ez tovább növeli az egészségügyi kockázatokat.

Minden tizedik szív- és érrendszeri betegségből adódó halálozásért a fokozott nátriumbevitel felel.

Ha nem bírod nasizás nélkül, ebből a roppanós házi zöldségcsipszből bűntudat nélkül falatozhatsz.

A csipszfogyasztást sokan a tévézéssel kötik össze, így észrevétlenül sokat esznek belőle
A csipszfogyasztást sokan a tévézéssel kötik össze, így észrevétlenül sokat esznek belőlesupersizer / Getty Images Hungary

4. Pizza

A pizza magas szénhidráttartalma miatt szerepel a listán, ami gyakran egy nagy adag sóval és ömlesztett sajttal is meg van fejelve. Az egyetlen szerencse, hogy a pizzából is létezik egészségesebb verzió. Ezt teljes kiőrlésű lisztből szokták készíteni olyan alapanyagok felhasználásával, mint az olívaolaj vagy a friss kecskesajt.

5. Diétás üdítők

A diétás üdítőkben lévő aszpartám valójában rosszabb, mint a cukor vagy a magas fruktóztartalmú kukoricaszirup, ráadásul fokozza az édességek iránti vágyat, ezáltal kockázati tényező lehet az elhízás szempontjából is, ami önmagában is szívbetegséghez, stroke-hoz, magas vérnyomáshoz és cukorbetegséghez vezethet.

6. Só

Ne hidd azt, hogy a tengeri vagy a himalájai só kevésbé káros. Ha egy termék elnevezésében szerepel a „só”, akkor biztosra veheted, hogy nem tesz jót neked – akár a csipszben van, akár rászórod egy ételre.

Mint ismert, a mértéken felüli sófogyasztás vérnyomásproblémákat okozhat. Ha pedig magas a vérnyomásod, az artériáid merevvé válhatnak és beszűkülhetnek, ami nagyobb esélyt jelent a szívbetegségekre. Ez fordítva is érvényes: ha a magas vérnyomásban szenvedők száműzik a fölösleges sót az étrendjükből, vérnyomásuk annyira lecsökkenhet, hogy többé nincs is szükségük gyógyszerre.

A szívbetegségek jelentős hányadáért a sós ételek fogyasztása felel
A szívbetegségek jelentős hányadáért a sós ételek fogyasztása felelPeter Dazeley / Getty Images Hungary

7. Dobozos gabonapelyhek

Számos bolti gabonapehely hozzáadott cukrot tartalmaz, ami növeli a vércukorszintet, és ennek következtében a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. A kardiológusok ezért a gabonapehely alternatívájaként a zabpelyhet ajánlják, ami friss gyümölcsökkel fogyasztva kimondottan egészséges lehet.

8. Fehér kenyér

A fehér kenyérből és péksüteményekből származó keményítők cukorrá alakulnak a szervezetben, ami megint csak káros a szív egészségére nézve. A kenyérből (és a tésztafélékből) ezért inkább a teljes kiőrlésű változatokat keresd. Ezek több rostot tartalmaznak, lassabban emésztődnek, és segítenek szabályozni a vércukorszintet.

9. Rántott csirke

A bő olajban sütés 20 százalékkal növeli meg az ételek zsírtartalmát (vitamintartalmukat pedig csökkenti), a felesleges zsírmennyiséget pedig a szervezet elraktározza. Ez azért problémás, mert a magas zsírbevitel – egész pontosan a transzzsírbevitel – megnöveli a szív- és érrendszeri betegségek, az agyvérzés, az elhízás és a daganatos megbetegedések kockázatát.

A zsírban sült ételek köztudottan károsak
A zsírban sült ételek köztudottan károsakAvatarmin / Getty Images Hungary

10. Instant tésztás levesek

Az instant levesekről szintén elmondható, hogy tele vannak sóval. Egy tipikus instant ramen például átlagosan 875 mg nátriumot tartalmaz, így könnyű átlépni vele a napi 1500 mg-os ajánlott limitet, ami megnöveli a vérnyomást, és megterheli a szívet.

11. Energiaitalok

A koffeint, gauranát és taurint tartalmazó energiaitalok felgyorsíthatják a szívverést, és szívritmuszavart válthatnak ki. Fogyasztásuk emellett alvászavarokat okozhat, ami észrevétlenül arra sarkallhatja az embereket, hogy még több energiaitalt döntsenek magukba, így beindulhat egy végtelen körforgás, amiből nincs kiút.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek