Ha a szívdobogásérzésed ritkán jelentkezik, és/vagy pár másodpercnél nem tart tovább, nagy valószínűséggel nincs orvosi ellátást igénylő állapotod. Ez az egészséges embereknél is gyakran előfordul, és számos oka lehet. Előfordulhat, hogy túlzásba vitted a kávét, nincs elegendő magnézium a szervezetedben, vagy az elmúlt napokban a szokásosnál több stressz ért. Lássuk, hogy ilyen esetben mi a megoldás.
Ezt próbáld ki, ha rád tör a szívdobogás
Szakemberek szerint a szívdobogásérzés a leggyakrabban olyan helyzetekhez kapcsolódik, amelyek aktiválják az úgynevezett „harcolj vagy menekülj” reakciót. Szervezeted ilyenkor úgy érzékeli, hogy veszélyben vagy, így a maga eszközeivel mindent elkövet, hogy megvédjen téged. Itt van néhány kardiológusok által elismert tipp, ami segíthet megszabadulni a kellemetlen érzéstől.
1. Ne pánikolj
Tudjuk, könnyű mondani. De vedd számításba, hogy a pánikolással csak tovább rontasz a helyzeten. Ha ugyanis sokat aggódsz és stresszelsz, a fent említett „harcolj vagy menekülj” reakció hatására a pulzusod felgyorsul, ezáltal a szívdobogásérzésed is erősödhet.
2. Vegyél mély lélegzetet
A mély légzés az egyik legjobb módja annak, hogy megnyugtasd az elméd (és a szíved). „Amikor feltöltjük magunkat oxigénnel, az segít tudatni szervezetünkkel, hogy jól vagyunk, nincs veszély, és nem kell készen állnunk egy esetleges támadásra” – mondja dr. Tamanna Singh, az elismert kardiológus, aki megoldás gyanánt az alábbi, dobozlégzésként ismert technikát ajánlja:
- Lélegezd be a levegőt, miközben lassan négyig számolsz.
- Tartsd vissza a lélegzeted, amíg elszámolsz négyig.
- Lélegezd ki a levegőt, és közben ismét számolj el négyig.
- Végül tartsd vissza a lélegzeted, mialatt négyig elszámolsz.
Ezt ismételd meg annyiszor, ahányszor szükséges.
3. Bízd az idegeidre
A szív megnyugtatása a paraszimpatikus idegrendszeren keresztül is lehetséges. Ehhez aktiválnod kell a bolygóideget, amely összeköti az agyat a bélrendszerrel.
A szíved természetes pacemakereként működik, így ha a bolygóideggel sikerül aktiválnod, lelassíthatja a pulzusodat, és leállíthatja a harcolj vagy menekülj reakciót.
Erre a következő megoldások léteznek:
- Feszítsd meg az izmaidat (úgy, mint amikor vécézni próbálsz).
- Formázz „O” betűt a száddal, és végezz egy erőteljes kilégzést, mintha csak egy szívószálon át próbálnod kifújni a levegőt.
- Fröcskölj hideg vizet az arcodra.
Ilyenkor kell orvoshoz fordulni
Ha a szívdobogásérzés csak alkalmi jelleggel, rövid ideig tapasztalható, nincs okod különösebb aggodalomra. Ha azonban van valamilyen ismert szívbetegséged, és a kellemetlen érzés rosszabbodik, fokozódik, akkor ajánlott mielőbb orvoshoz fordulnod. Hasonló a teendő akkor is, ha a szívdobogásérzéshez mellkasi fájdalom, súlyos nehézlégzés vagy eszméletvesztés társul.
Fontos szerepe van a megelőzésnek is. Ha odafigyelsz az elektrolit- és magnéziumszintedre, csökkented a koffein-, nikotin- és alkoholfogyasztást, illetve a lehetőségekhez mérten kerülöd a stresszt, azzal önmagában is sokat tehetsz azért, hogy ne térjen vissza a kellemetlen érzés.
A harcolj vagy menekülj reakcióról és a stressz következményeiről alábbi cikkünkből tudhatsz meg további részleteket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés