Egyre csak hízol a stressztől? Foglald le a szádat

GettyImages-1291889457
Olvasási idő kb. 6 perc

A stresszt vannak, akik evéssel próbálják eltüntetni, azonban ezzel csak növelik problémáik számát, mind a fizikai, mind a mentális gondok terén. Ezt érdemes tudni a stresszevésről, és így lehet felvenni a kesztyűt ellene.

Éjszakába nyúlóan kell dolgoznod a laptopodon? Nem probléma, majd a gumicukorhegyek felspannolnak energiával. Fontos projektleadásra készülsz egész héten, és nincs időd főzni? Sebaj! Ha ilyenkor nem, hát mikor máskor kényeztesd magadat egy jó kis klasszikus szaftos-zsíros gyorséttermi menüvel? Összetörték a szívedet? Majd a fagyi- és bonbonhalmok megvigasztalnak. Észre sem vesszük szinte, és máris felszedtünk egy kilót egy hét alatt, hiába szeretnénk egészséges életmódot folytatni. Ugyanakkor, a veszettül pörgő hétköznapok közepette ki nem esik bele a stresszevés csapdájába legalább egyszer? Sajnos azonban mégis érdemesebb lenne felhagynunk ezzel a rossz szokással, még ha nehéz is, mivel kifejezetten ártalmas az egészségünkre nézve.

A mai menü: stressz stresszel, egy csipetnyi stresszel megfűszerezve

Megkérdeznénk, hogy te vajon stresszes vagy-e a hétköznapokban, de nagy eséllyel nem lövünk mellé, ha a szádba adjuk a választ, hogy „igen”. Hogy miért vagyunk ilyen biztosak a dolgunkban? Azért, mert ha ezeket a sorokat olvasod, feltehetően magyar vagy, és a statisztikák szerint honfitársaink 51 százaléka szenved krónikus stressztől, amelyet a szakemberek csak néma halálnak hívnak, és ki tudja, hányan gyötrődnek a nem krónikus stressztől. Így hát nagy merészen tippelgetünk olvasóink stresszállapotáról, mert nagyobb eséllyel eshetnek a stresszes kategóriába, mint a nem stresszelőkébe. Továbbá, a krónikus stresszel küzdő magyarok csaknem felének az alvászavarral is meggyűlik a baja.

Stresszesen akár automatikusan is az evésben kereshetjük a megnyugvást, azonban ezzel az egészségünknek ártunk
Stresszesen akár automatikusan is az evésben kereshetjük a megnyugvást, azonban ezzel az egészségünknek ártunkGpointstudio / Getty Images Hungary

A stressz és a kialvatlanság pedig nem sok jóval kecsegteti a testtömegindexünket: mindkettő hatására rossz étkezési döntéseket hozunk. Sokan fordulnak az ételek mind az 5 érzékszervet megmozgató, figyelemelterelő és megnyugtató élményéhez, és hajlamossá válnak arra, hogy az érzelmekre adott válaszreakcióként tömjék a hasukat, nem pedig a testük táplálása érdekében. Ilyenkor az emberek többet és gyorsabban esznek, akkor is, amikor nem is éhesek. Az sem enyhít a helyzeten, hogy a stresszevésről kimutatták, jobban hizlal, mint ha nyugodt állapotban ennénk ugyanannyira kalóriadús ételt, mivel a szervezet jóval több inzulint termel ebben az állapotban, melynek következménye a több NPY-molekula, ami hozzájárul a súlygyarapodáshoz. Ennek hatására hajlamosabbá válunk arra, hogy többet együnk, és már meg is született az ördögi kör, amelyből nehéz kiszállni.

Az alváshiány, amelyet akár pont a stressz is szülhet, szintén beleszól mind az anyagcserénkbe, mind az ételválasztásunkba. Szervezetünk ebben az állapotban kevésbé képes véráramunkból a sejtjeinkbe ültetni a glükózt, így megnő az inzulinszintünk, minek hatására többet akarunk majd falatozni. Emellett az alváshiányból fakadóan kevésbé jó döntéseket képes hozni a homloklebenyünk, és jobban belevisz az impulzív döntésekbe, tehát ezüsttálcán kínál fel minket a magas cukor- és zsírtartalmú ételek kényuralmának, illetve lelki szemeink elé fordított felállású vágyképet fest.

A stressz és az evés sokaknál félresiklott kapcsolatban állnak egymással
A stressz és az evés sokaknál félresiklott kapcsolatban állnak egymássalVanessa Nunes / Getty Images Hungary

Hogyan győzhető le a stresszevés?

Kemény munka és sok türelem kell a stresszevés leküzdéséhez dr. Allison Chase táplálkozási zavarokra specializálódott klinikai szakpszichológus szerint. Ezekkel a szakértői tippekkel tudod megtenni az első lépéseket:

  1. Válj tudatosabbá a stresszevéseddel kapcsolatban! Mikor és hol szokott rád törni? Mit érzel ilyenkor?
  2. Ismerd meg a kajakívánóssági mintádat! Kövesd nyomon például egy ételnapló segítségével az előbbi tippre adott válaszodat, hogy tudd, mikor kell figyelned arra, hogy megállj egy pillanatra gondolkozni, és nemet tudj mondani az ételre.
  3. Tervezd meg a főétkezéseid és snackpillanataid időpontját és tartalmát, hogy meg tudd állni a felesleges étel bevitelét a szervezetedbe! Hiába válsz éhessé a stressztől, ez a módszer megnyugtathat, hogy valójában nincs szüksége a testednek több falatra.
  4. Tarts egy pillanatnyi stresszfeloldó szünetet! Mielőtt kinyitod azt a zacskó csipszet, vagy belekezdenél a kedvenc stresszkajádba, végezz egy olyan tevékenységet, amely csökkenti a stressz-szintedet (pl.: meditálj, sétálj egyet stb.), majd ezután vizsgáld meg, hogy éhes vagy-e még.
  5. Foglald le a szád! Rágózz, igyál meg egy csésze teát. Néha ennyi is elég az agyadnak ahhoz, hogy elengedje a stresszéhség gondolatát.
  6. Igyál elég vizet, és aludj eleget! Nagyon hasonló érzete van a dehidratáltságnak és az alváshiánynak is, mint az éhségnek, így sokan összekeverik ezeket. Lehet, hogy nem is éhes vagy, csak kialvatlan vagy szomjas.
  7. Beszéld ki magadból az éhségedet! Segíthet, ha egy hozzád közel álló és a mentális egészségedet támogató emberrel ki tudod beszélni azokat a negatív érzéseidet, amelyeket a stressz okoz, és amelyeket a falási kényszer vált ki belőled.
  8. Élvezd ki a snacket, de ez legyen egy tudatos döntés eredménye! Gyakran szégyenérzet társul az ész nélküli stresszevéshez. Hogy ezt elkerüld, szánj 15 percet egy kis önvizsgálatra az első harapás előtt, így ha végül mégis a falatozás mellett döntesz, tudatos döntésnek fogod érezni, és megkíméled magad a rossz érzések negatív spiráljától.
  9. Kérj professzionális segítséget! A szakértők szerint a stresszevés akár táplálkozási zavarrá is kinőheti magát. Ha a szociális vagy munkahelyi életedbe is beleszól a stresszevés (pl. fontos találkozókat mulasztasz el, reggelente nem akarsz kikelni az ágyból stb.), mindenképp keress fel egy szakembert.

Összességében a stresszevéssel érdemes foglalkoznunk. Annak a figyelmeztető jele, hogy valamilyen feldolgozatlan problémánk van, és az egészségünk mehet rá, ha a szőnyeg alá söpörjük ezt a gondot.

Te szoktál stresszből enni?

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek