Ezek a sötét szőrszálak jellemzően az állon bukkannak fel, de más testrészeken, így az arcon, a karon és a köldökön is megjelenhetnek, és általában nem adnak okot különösebb aggodalomra. Ami azt illeti, a legtöbb embernek van legalább egy ilyen a testén. Ritkább esetben azonban olyan egészségügyi állapotok jelei is lehetnek, amelyeket nagyon komolyan kell venni.
Mi okozza a sötét szőrszálak megjelenését a testen?
Fontos hangsúlyozni, hogy alapvetően normálisnak tekinthető, ha szőr nő az álladon vagy a tested bármely más részén. A tenyeredet és a talpadat leszámítva a szőrszálak bárhol megjelenhetnek, ami valójában még hasznos is, hiszen a testet szigetelve segítenek a testhőmérséklet szabályozásában. Ha valahol látványosan vastagabb, sötétebb vagy durvább szőrszálakat veszel észre, annak a következő okai lehetnek.
Hormonális változások
A szőrtüszők a pubertás során megnagyobbodnak az androgén nevű nemi hormonok növekvő mennyisége miatt, ami összefügghet a sötét, durva szőrszálak megjelenésével. Hasonló hormonális változások mennek végbe a terhességet vagy a menopauzát megelőző hónapokban is.
A terhesség alatt például szőrnövekedést okozhat az ösztrogén, a progeszteron és a prolaktin hormonok magas szintje is – derül ki egy, az International Journal of Molecular Sciences című folyóiratban 2020-ban publikált tanulmányból. Egy másik tanulmány pedig, amely 2020-ban a Climacteric folyóiratban jelent meg, arra a megállapításra jutott, hogy az erős arcszőrzet nem ritka a posztmenopauzás embereknél sem, ami a magas androgénszintre vezethető vissza.
Ennek az az oka, hogy a szervezet egyre kevesebb ösztrogént és progeszteront termel a menopauza során (ami általában 50 éves kor körül kezdődik). Ide vezethető vissza a menopauza számos tünete, köztük a hüvelysorvadás, a vizeletinkontinencia, valamint a szőrnövekedés.
Ha posztmenopauzás vagy, a sötét szőrszálakért a nemi hormonok egyensúlyhiánya lehet felelős. Míg az ösztrogén és a progeszteron folyamatosan csökken a menopauza alatt, az androgén mennyisége változatlan marad, és a szőrnövekedést is serkentheti.
Genetika
A férfiaknak általában több sötét, durva szőrük van az állukon, a hónaljukon és a mellkasukon, mint a nőknek. Ez azzal magyarázható, hogy bár mindenki termel androgéneket, a férfiak teste nagyobb mennyiségben állítja elő a hormonokat.
Ha a petefészek túl sok androgént termel, az a National Institutes of Health szerint a következő tünetekkel járhat:
- pattanások megjelenése
- változások a test alakjában, beleértve a kisebb melleket és a nagyobb izomtömeget
- amenorrhoea vagy a menstruációs vérzés hiánya
- megnövekedett faggyútermelés a bőrön
- a hang mélyülése
A nemi hormonok általános egyensúlyát – beleértve az androgént is – részben a gének határozzák meg. Egyes bizonyítékok arra utalnak, hogy a petefészeksejtek genetikai eltérései, ami a policisztás petefészek-szindrómában (PCOS) szenvedő nőkre jellemző, bizonyos esetekben túlzott androgénszintet okoznak.
Hirsutizmus
A túlzott szőrnövekedés olyan helyeken, ahol általában nem nő a szőr (például az állon vagy az arcon), a hirsutizmus jele lehet. Ezt a kóros állapotot általában a tesztoszteronszint emelkedése okozza, de közrejátszhat benne a policisztás petefészek-szindróma (PCOS), a Cushing-szindróma, a veleszületett mellékvese-hiperplázia (NCAH), illetve az androgénszekréciós daganatok is.
Policisztás petefészek-szindróma (PCOS)
A PCOS a betegek petefészkében lévő cisztákról kapta a nevét. A ciszták folyadékkal töltött „zsákok”, amelyek akkor keletkeznek, amikor az éretlen petesejt nem fejlődik ki, és az ovuláció során felszabadul.
Néhány, PCOS-ban szenvedő embernél nem alakulnak ki ciszták, míg másoknál nem történik peteérés, és több ciszta képződik a petefészekben. Ezek a ciszták androgéneket termelnek, amelyek hormonális egyensúlyhiányt okoznak, ami befolyásolhatja a szőrnövekedést.
Sőt, egyes betegeknél inzulinrezisztencia alakul ki, ami növeli a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát. És ha a szervezet nem használja fel megfelelően az inzulint, az szintén megemeli az androgénszintet.
A PCOS további tünetei a következők:
- rendellenes menstruációs vérzés
- amenorrhoea
- elhízás
- pattanások megjelenése
- megnövekedett faggyútermelődés a bőrön
- férfias kopaszság
- meddőség az ovuláció hiánya miatt
- szemölcsök megjelenése
- vastag, sötét foltok a bőrön
A PCOS kezelése magában foglalja az életmódbeli változásokat (beleértve az egészséges táplálkozást és a fokozott fizikai aktivitást), amelyek segítenek megelőzni a 2-es típusú cukorbetegséget, és elősegítik az ovulációt, valamint a menstruációs ciklus szabályozására szolgáló gyógyszerek szedését.
Cushing-szindróma
A Cushing-szindróma egy olyan rendellenesség, amely a kortizol nevű hormon túltermelődéséből fakad. Ez azokat is érintheti, akik autoimmun betegségben, például rheumatoid arthritisben vagy sclerosis multiplexben szenvednek, és glükokortikoidokat, a kortizol szintetikus formáját szedik a gyulladás leküzdésére.
A ritka betegség túlzott szőrnövekedéssel járhat, az alábbi tünetek kíséretében:
- a menstruációs vérzés hiánya
- a testsúly változásai, különösen a hasi régió súlygyarapodása és a végtagok súlycsökkenése
- zsíros púp a nyak tövénél és a vállak között
- zúzódások
- lila striák
- az izomtömeg elvesztése
A betegség kezeléséhez általában a kortizolszintet kell csökkenteni, amihez szükség lehet a glükokortikoidok adagolásának visszafogására is.
Nem klasszikus veleszületett mellékvese-hiperplázia (NCAH)
Az NCAH a veleszületett mellékvese-hiperplázia (CAH) enyhe formája, amely olyan genetikai rendellenességek csoportját jelöli, amelyek károsítják a mellékveséket.
A vesék felett elhelyezkedő mellékvesék számos hormont termelnek, amelyek különféle testi folyamatokban vesznek részt: segítenek szabályozni a vérnyomást, aktiválják a „harcolj vagy menekülj” reakciót a stresszhelyzetek során, valamint befolyásolják a pubertást.
Az NCAH-ban szenvedő serdülő lányok általában az átlagosnál hamarabb érik el a pubertást, túlzott szőrnövekedést tapasztalnak, és rendszertelenül menstruálnak.
Az NCAH kezelése, hasonlóan a PCOS-hez, magában foglalja a menstruációs ciklus szabályozását, de a tünetek akár szteroidokkal is csökkenthetők.
Androgénkiválasztó daganatok
Bár kevésbé gyakoriak, mint más, hirsutizmust okozó betegségek, az androgéntermelő daganatok durva szőrnövekedést okozhatnak, amihez a következő tünetek társulhatnak:
- megnagyobbodott csikló
- férfias kopaszság
- mélyülő hang
- szabálytalan menstruációs vérzés
Ha kiderül, hogy a tünetekért daganat felelős, azt műtéti úton kell eltávolítani.
Hogyan lehet megszabadulni a sötét szőrszálaktól?
Függetlenül attól, hogy egy-két sötét szőrszálról vagy nagyobb mennyiségű szőrről van szó, orvosi értelemben nincs szükség az eltávolításukra. Ha azonban zavar a jelenlétük, a megszokott szőrtelenítő megoldásokhoz nyúlhatsz, mint például a
- borotválkozás
- szemöldökcsipesz
- gyantázás
- szőrtelenítők
- vényköteles topikális szerek
- lézeres szőrtelenítés
- elektrolízis
És ne aggódj amiatt, hogy az eltávolított szőr még erősebb formában tér vissza. Ezt eddig a pillanatig semmilyen tudományos bizonyíték nem támasztja alá.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés