Az uborka alacsony kalóriatartalmához magas víztartalom párosul, ezért a fogyókúrázók körében is kedvelt. Az viszont már kevésbé közismert, hogy savanyúságként is megéri többet fogyasztani belőle. Nemcsak azért, mert értékes vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz, hanem azért is, mert tartósítási módjától függően kedvező élettani hatásokkal bír.
Hozzájárul a bélrendszer egészségéhez
A fermentálással készült savanyúságok értékes probiotikum-források, így fogyasztásuk hozzájárul a bélrendszer megfelelő működéséhez, segít helyreállítani a bélflóra egészségét és serkentőleg hat az emésztésre. Ilyen például a savanyú uborka is.
A bélrendszeri panaszok hátterében gyakran az áll, hogy bizonyos külső tényezők – mint az étrend, a stressz, a betegségek vagy az antibiotikumok használata – miatt felborul a belekben a „jó” és a „rossz” baktériumok aránya. A probiotikumokat tartalmazó élelmiszerek azonban képesek helyreállítani a törékeny egyensúlyt, ami egy sor kellemetlenségtől kímélhet meg.
Erősebbé teszi a csontokat
A savanyú uborkában K-vitamin is található, amely nélkülözhetetlen a szervezetnek a csontok építőköveként ismert oszteokalcin nevű fehérje előállításához. Mivel a nők csontjai általában gyengébbek és hajlamosabbak a csontritkulásra, számukra különösen fontos lehet a pótlása. A jó hír, hogy már egyetlen átlagos méretű savanyú uborka tartalmazza az ajánlott napi beviteli érték 30 százalékát.
Kiegyensúlyozza a vércukorszintet
A savanyú uborkát a cukorbetegek is bátran fogyaszthatják, hiszen a legtöbb esetben egyáltalán nem vagy csak elenyésző mennyiségben tartalmaz szénhidrátokat, vagyis nem emeli meg a vércukorszintet sem.
Az ecettel tartósított uborka alkalmas lehet a vércukorszint kiegyenlítésére is. Ezt erősítette meg egy több tanulmány eredményét összefoglaló átfogó elemzés, amely kimutatta, hogy azok, akik evés közben vagy közvetlenül azután ecetet fogyasztottak, az étkezést követően alacsonyabb glükózszintet mutattak azokhoz képest, akik nem.
Tippek a savanyú uborka vásárlásához
Ha az elsődleges cél az, hogy javíts az emésztéseden, akkor a vásárlásnál két dologra kell figyelned. Miután a „jó” baktériumok alacsony hőmérsékleten nagyobb eséllyel maradnak életben, lehetőség szerint olyan savanyú uborkát válassz, amelyet hűtve tárolnak a boltban. De ennél is fontosabb, hogy savanyítása fermentálással (vagyis sós lében erjesztve) történjen. Ha tehát címkéjén szerepel az ecet is, akkor keresgélj tovább.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés